TürkTraktör, pandemi sürecinde çalışan deneyimi ve bağlılığını artırdı

İSTANBUL (AA) – TürkTraktör, salgın sürecinde hayata geçirdiği uygulamalarda çalışan deneyimini ve bağlılığını artırdı.

TürkTraktör'den yapılan açıklamaya göre, iki üretim tesisi ve 2 bin 500'den fazla çalışanıyla ülke ekonomisine katkısını sürdüren şirket, pandemi döneminde çalışan deneyimini üst seviyelere taşıyan birçok uygulamaya imza attı. Bu uygulamalar sayesinde salgın sürecinde çalışan deneyimi ve bağlılığının artması sağlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TürkTraktör İK Direktörü Osman Özdemir, tüm dünya için zorlu koşullar oluşturan salgın döneminde, bu sürecin toplum, iş ve sosyal yaşam üzerindeki etkilerine odakladıklarını bildirdi.

İlk kez deneyimledikleri durumlara çözümler üretmeye ve alışık olmadıkları sorulara yanıtlar bulmaya çalıştıklarını aktaran Özdemir, sağlığa verdikleri öncelik ve "en önemli sermayemiz, insan kaynağımızdır" yaklaşımıyla yaşadıkları deneyimi bir bütün olarak tüm boyutlarıyla ele aldıklarını belirtti.

Özdemir, şirketin öncelikli stratejileri arasında yer alan "çevik dönüşüm" çalışmaları kapsamında pandemi süresince de çevik çalışan deneyimi çalışmalarını sürdürdüklerini ve organizasyona oldukça etkin şekilde katma değer sağladıklarını kaydetti.

– "Uzaktan çalışma konusunda hızlı dönüştük"

Osman Özdemir, pandemiyle birlikte İK yönetimi olarak başta "salgın özelinde alınan önlemler, uzaktan çalışma, çalışan deneyimi, dijitalleşme ve değişim yönetimi" olmak üzere farklı alanları ajandalarında önceliklendirdiklerini bildirdi.

Pandemi öncesinde esnek çalışma uygulamasının bulunduğunu ve çalışma modelleri içerisinde yer aldığını anımsatan Özdemir, "Salgınla birlikte uzaktan çalışma modeli iş hayatımıza çok hızlı bir şekilde girdi. Uzaktan çalışma deneyiminde, İK strateji ve uygulamalarımız ile dijital sistemlerimiz, çalışma kültürümüzün hızla dönüşmesini sağladı." ifadelerini kullandı.

Salgın sonrasında da uygulanabilir olduğunu düşünerek uygun olan iş birimleri için haftanın bir gününü uzaktan çalışma için kalıcı hale getirdiklerini belirten Özdemir, şunları kaydetti:

"İşe alım ve oryantasyon süreçlerimizdeki çevrim içi uygulamalarımız da devam edebilecek nitelikte. Davranışsal, teknik ve liderlik gelişimi için düzenlediğimiz programları çevrim içi ve fiziki olabilecek şekilde hibrit yapıda devam ettirebilmek için altyapı çalışmalarımızı yapıyoruz. Ayrıca çevrim içi yapmaya başladığımız staj süreçleri, ödüllendirme süreçleri ve üniversite etkinlikleri de çevrim içi ve fiziki, yani hibrit yapıda devam edebilecek."

Özdemir, salgın sürecinde, çalışanlar için pozitif, etkili, ihtiyaç ve beklentilere uygun deneyimler tasarladıklarını, tüm bu uygulamalar sayesinde çalışan bağlılık skorunu 9,6 puan artırarak 80 puana taşıdıklarını bildirdi.

– "Dijital dönüşümün avantajlarını bu dönemde daha fazla deneyimledik"

TürkTraktör İK Direktörü Özdemir, yaşanan dijital dönüşümün özellikle insan kaynaklarına etkisinin oldukça fazla olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İK sistemi ve uygulamalarımız, uzun zamandır bir dijital dönüşüm sürecinin içindeydi. Pandemi ile birlikte bu dijitalleşme de ivme kazandı. İşe alım ve oryantasyon süreçleri, gelişim programları, performans ve yetenek yönetimi, çalışan deneyimi programları, geri bildirim mekanizmaları gibi birçok konuda dijital çözümler hayati önem taşıyor ve teknolojik yaklaşımlar değişim yönetiminin etkisini artırıyor. Bu nedenle dijital dönüşüm kapsamında yaptığımız çalışmaların avantajlarını bu zorlu değişim sürecinde daha fazla gördük."

Özdemir, salgın sürecinin çalışma hayatında sağladığı dönüşümü bundan sonra da en iyi şekilde yönetmeye devam edeceklerini ve çalışan deneyiminde sürdürülebilirliği odağa alan yepyeni uygulamalar geliştireceklerini vurguladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – TürkTraktör, tarımsal faaliyetlerde üreticilere "dijital bir karar desteği" sunmak üzere 2 yıl önce çiftçilerle buluşturduğu Tarlam Cepte uygulamasının yeni sürümünü kullanıma sundu.

TürkTraktör'den yapılan açıklamaya göre, yetiştiricilerin mobil cihazları üzerinden birçok tarımsal bilgiye kolayca erişebilmesini sağlayan Tarlam Cepte'nin yeni sürümü için TürkTraktör'de 18 kişilik bir ekip, 3 ay boyunca çalıştı.

Kullanıcı geri bildirimlerine ek olarak, TürkTraktör'ün bayileri üzerinden yaptığı iletişimle üreticiler için öncelikli ihtiyaçlarla yeni sürümün temelleri oluşturuldu. Kullanımda hız ve yeni servislere erişimde kolaylık sağlayacak geliştirmelere de odaklanıldı.

İkinci yıl dönümünde yenilenen Tarlam Cepte, kullanıcılarına girdi maliyetlerini azaltarak operasyonel verimliliklerini artıracak ve çalışmalarında katma değer sağlayacak birçok yeni özelliği bir arada sunuyor.

– Çiftçilerin her konuda ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler Tarlam Cepte'nin yeni sürümünde

Kullanıcılar, uygulamayı cep telefonlarına indirdikten sonra tek adımda kayıt ve aktivasyonlarını gerçekleştirebiliyor. Kullanıcı dostu yeni bir arayüz sunan Tarlam Cepte, "Uzmana sor" servisiyle çiftçilerin traktör ve bitkisel üretime ilişkin sorularını, fotoğraf da ekleyerek, uzmanlara sormasını sağlıyor. Çiftçiler, uzmanlardan en geç 48 saat içerisinde cevaplarını alabiliyor.

Uygulamanın erken uyarı sistemi ve canlı takip ekranı sayesinde tarlaya yaklaşan yağış, yıldırım, şimşek, dolu ve fırtına gibi tehditler 1 saat öncesinden çiftçiye bildiriliyor ve üreticinin duruma hazırlıklı olması sağlanıyor. Uygulama ile çiftçinin tarlasına özel parametreler oluşturulmasına yardımcı da olunuyor.

Çiftçiler, yeni sürümde sunulan "Gelir-Gider Hesaplayıcı" sayesinde ise tarla bazında gelir ve gider durumunu aylık olarak kontrol edebiliyor. Yenilenen Tarlam Cepte ile kullanıcılar, aynı zamanda tarlaları ve ürünlerini daha verimli hale getirebilmeleri için kendilerine gereken eğitimleri bir arada sunan "Tarlam Cepte Akademi" özelliğine de ulaşabiliyor.

Tarlam Cepte üzerinden tarım sektörünün güncel verilerine de pratik bir şekilde erişim sağlanabiliyor. Üreticiler, Türkiye Ürün İhtisas Borsası'ndan (TÜRİB) alınan verilerle güncel borsa ürün fiyatlarını görebiliyor, takip listesine aldıkları ürünlerin eski-yeni fiyat takibini kolaylıkla yapabiliyor. Ayrıca, verilen yönlendirmeyle borsanın al-sat ekranına da ulaşabiliyor.

Tarlam Cepte'ye eklenen hikaye sekmesiyle kullanıcılar, önemli tarımsal ürünlerin yetiştirilmesine dair bilgileri hızlı ve etkin bir şekilde edinebilirken, aynı zamanda birbirinden eğlenceli anketlere katılıp TürkTraktör ürün gamı ve güncel kampanyaları hakkında bilgilere de erişebiliyor.

2019 yılında kullanıcılarla buluşan Tarlam Cepte'ye 2 yılda yüklenen toplam tarla sayısı 33 bine yaklaştı ve izlenen toplam tarla alanı 300 bin dekarı geçti. Tarlam Cepte kullanıcı sayısı ise 21 bine ulaştı. TürkTraktör, çiftçilerin dijitalleşmesi için sürdürdüğü en önemli çalışmalarından olan yenilenen Tarlam Cepte uygulamasını, New Holland ve Case IH'den yeni traktör alanlara tüm özelliklerinden bir yıl boyunca ücretsiz yararlanabilecekleri şekilde sunuyor.

Tarlam Cepte'nin yeni sürümü http://www.tarlamcepte.com internet sitesinden ve Google Play ile Apple Store üzerinden indirilebiliyor.

İSTANBUL(AA) – TürkTraktör, 2021 yılı ocak-mart dönemindeki net karını 348 milyon TL olarak açıkladı.

TürkTraktör'den yapılan açıklamaya göre, 2020 yılında toplam üretimde 34 bin adedi aşan şirketin, bu yılın ocak-mart dönemindeki toplam üretim rakamı 13 bin 208 adet oldu. Sektörde, 14 yıldır kesintisiz şekilde pazar liderliğini sürdüren şirket, yılın ilk 3 ayında ihracat ve yurt içi satışlarda da başarılı bir performans sergiledi. Geçen yılın aynı dönemine göre toplam satışlarında yüzde 71’lik bir artış sağlayan TürkTraktör, Ocak-Mart 2021 döneminde 9 bin 628 adet traktörü Türkiye’deki, 3 bin 487 adedi ise dünya pazarlarındaki çiftçilerin kullanımına sundu.

Şirketin yılın ilk 3 ayında cirosu üretimdeki artışa bağlı olarak 2 milyar 684 milyon TL’ye yükseldi. TürkTraktör'ün faaliyet kar marjı ve FAVÖK marjı, sırası ile yüzde 14,2 ve yüzde 15,7 olarak gerçekleşirken, tüm bu sonuçlarla birlikte TürkTraktör’ün Ocak-Mart 2021 dönemindeki net karı 348 milyon TL olarak kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, yılın ilk 3 ayında özellikle üretim ve satış adetlerinde yakaladıkları başarının, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlama tarafındaki gayretlerinin önemli bir göstergesi olduğunu belirterek, "Tarım sektörünün belkemiği olan çiftçilerimizin çalışmalarını kesintisiz biçimde yapmaları için, mekanizasyon tarafındaki taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz. Bu yılın ilk 3 aylık döneminde, New Holland ve Case IH marklarımızın başarılı performansı ile traktör pazarındaki liderliğimizi sürdürdük." açıklamasında bulundu.

Tüm dünyada salgının ilk dönemlerine göre ihracatta genel anlamda bir hareketlenmenin olduğunu da ifade eden Özüner, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ancak salgının farklı bölge ve ülkelerdeki seyrinde yaşanan dalgalanmalarla talep ve tedarik zincirindeki sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor. Bu sorunlara karşın, bu süreci en iyi şekilde yönetmek adına aldığımız aksiyonlarla ocak-mart arasında yurt dışı satışlarımızı yüzde 2 artırmayı başardık. Bu dönemde Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 88’ini yine tek başımıza gerçekleştirdik ve ülkemizin adını global pazarlarda duyurmaya devam ettik. Faz 5 motor emisyon standartlarına uygun olarak ürettiğimiz çeşitli modellerimizle, yılın kalanında da yurt dışına satıştaki performansımızın artarak devam etmesini planlıyoruz."

TürkTraktör'ün iş makineleri alanında yaptığı çalışmalara değinen Özüner, "2020 yılında iş makineleri alanında yerli kazıcı yükleyici üretimine geçerek yaptığımız önemli yatırımın meyvelerini, bu senenin ilk çeyreğinde de toplamaya devam ediyoruz. Kazıcı yükleyiciler başta olmak üzere, iş makinelerinin yaygın şekilde kullanıldığı sektörlerde ürünlerimize olan ilginin 2021’de artarak devam etmesi adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.