TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır: “Otellerin nisan sonu açılması riski minimize edecektir”

ANTALYA (AA) – Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, "(Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Ülkemizde nisandaki rezervasyon taleplerinin beklenen düzeyde olmaması nedeniyle tüm bölgelerimizdeki yaz sezonu için açılacak otellerimizin açılışlarının nisanın sonuna kaydırılması, riski minimize etmek açısından önemli bir adım olacaktır." dedi.

Çorabatır, Muratpaşa ilçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının turizm sektörüne etkilerine ilişkin, Dünya Sağlık Örgütü'nün Çin'de başlayan ve dünyaya yayılan salgını, küresel salgın ilan etmesinin bütün ülkelerde paniğe yol açtığını söyledi.

ABD'nin Avrupa'dan seyahat yasağı getirdiğini belirten Çorabatır, Slovakya'da olağanüstü hal ilan edildiğini, İtalya'nın kamu hizmetleri haricindeki tüm ticari faaliyetlerini durdurduğunu hatırlattı.

Almanya, Fransa ve İtalya'daki hastalık oranlarının Avrupa'da hızla yayılmasının da dünya ticareti ve seyahat endüstrisini beklentinin üzerinde tüm ülkelerde daha sıkıntılı bir hale getirdiğini anlatan Çorabatır, Türkiye'de ise Sağlık Bakanlığının ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun aldığı tedbirler sayesinde bugüne kadar sadece bir kişide virüsün tespit edildiğini kaydetti.

– "Panik yapmadan, yerinde tedbirleri uygulamamız lazım"

Virüs salgınına karşı bir an evvel müdahale edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Çorabatır, şunları söyledi:

"Alınan tedbirler şu anda Avrupa'dan daha hızlı ve DSÖ ile paralel gitmektedir. Tabi turizm sektörü olarak biz de bu gelişmeleri saat saat çok yakından takip ediyoruz. TÜROFED olarak hem vatandaşlarımızın hem yabancı misafirlerimizin sağlığı, güvenliği bizim için önem arz etmektedir. Otellerimizle ilgili gerek Sağlık Bakanlığı, gerek Turizm Bakanlığından aldığımız tedbirle ilgili direktifler konusunda en üst düzeyde tedbirlerimizi alıyoruz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın."

Seyahat endüstrisinde bir yavaşlama yaşandığına değinen Çorabatır, birçok ülkede uçuşların, özellikle havayolu şirketleri hareketlerinin yüzde 50'ye kadar düştüğünü bildirdi. Bu doğrultuda tatil rezervasyonlarında da azalma olduğunu ifade eden Çorabatır, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu nedenle ülkemizde nisandaki rezervasyon taleplerinin beklenen düzeyde olmaması nedeniyle tüm bölgelerimizdeki yaz sezonu için açılacak otellerimizin açılışlarının nisanın sonuna kaydırılması, riski minimize etmek açısından önemli bir adım olacaktır. Burada sayın Kültür ve Turizm Bakanımıza katılıyoruz. Ama kıştan açık olan otellerimiz zaten faaliyetlerine devam ediyor. 1990-2000 yılları arasında birçok krizi hep birlikte yönettik. Burada da serinkanlı olmamız, panik yapmadan yerinde tedbirleri uygulamamız ve hemen almamız lazım."

– "Virüs yavaşladığında ilk yararlanacak sektör turizm olacaktır"

Çorabatır, tıp dünyasında virüsün yayılma hızının sıcaklığın artmasıyla azalacağı yönünde bir görüşün hakim olduğunu belirtti. Kendilerinin de böyle bir beklenti içinde olduklarını anlatan Çorabatır, "Virüs yavaşladığı ve olumlu olarak ticaret ve seyahat endüstrisine döndüğü takdirde, muhtemelen ilk yararlanacak olan sektör turizm olacaktır. Geriye dönüşümü daha güçlü olacaktır ve burada da en şanslı ülke Türkiye olarak biziz." dedi.

Sezonun yavaş olduğu kış döneminden sektörün üzerinde kalan bir yük bulunduğunu dile getiren Çorabatır, rezervasyonların düşmesi nedeniyle sezon açılışının nisan sonuna ertelenmesinden dolayı da sektöre ekonomik bir yük getireceğini ifade etti.

Bu konuya ilişkin de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a Turizm İstişare Kurulu olarak bir dosya verdiklerini aktaran Çorabatır, "Sanırım bugün gün içinde bu dosya Cumhurbaşkanımızın yaptığı toplantıda da Kültür ve Turizm Bakanımız tarafından dile getirilecektir. Bu tedbirler alındığı ve sektör desteklediği takdirde inşallah bu olayı hep birlikte daha az zararla kapatmak için elimizden geleni yapacağız. Herkese sağlıklı günler diliyorum, inşallah en kısa zamanda düzelir." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Koçtaş, lojistik şirketi DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine giderek "Koçtaş Kapımda" uygulamasını hayata geçirdi.

Şirket açıklamasına göre, Koçtaş'ın dijital kanalları olan "koctas.com.tr", Koçtaş mobil uygulaması ve mağazalardaki hızlı sipariş ekranlarından (kiosk) alışveriş yapanlar, ürünlerini "Koçtaş Kapımda" ile hızla ve hasarsız bir şekilde teslim alıyor. "Koçtaş Kapımda" ilk olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Muğla, Antalya ve İzmit'te hizmet veriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koçtaş Ticari Gruptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Kesimer, özellikle pandemi döneminde müşterilerinin online alışverişe yöneldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu noktada biz de Koçtaş olarak müşteri deneyimi, dijitalleşme, tedarik zinciri, lojistik ağı ve verimlilik çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız verdik. Dijital platformlarda müşterilerimize pürüzsüz bir alışveriş deneyimi sunmak için yatırımlarımızı aralıksız sürdürdük. Bu dönemde kargo ve lojistik hizmetleri hiç olmadığı kadar önemli bir noktaya geldi. Müşteri odaklı yaklaşımımızla hızlı ve sorunsuz teslimat yapmak için DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine başladık ve 'Koçtaş Kapımda' uygulamasını devreye aldık. Artık dijital kanallarımızdan satılan tüm ürünlerin teslimatı Koçtaş Kapımda ile gerçekleşiyor. Bu hizmetimiz ile birlikte teslimat performansımızı yüzde 100'e ulaştıracağız."

DHL Supply Chain Türkiye İş Geliştirme Direktörü Ömür Özkardeşler de "Son dönemde e-ticaret hacmindeki artış ve yaşanan dalgalanmalar, tedarik zinciri süreçlerinde, müşteri beklentilerinin merkezde olduğu farklı çözüm ihtiyaçlarını doğurdu. Bu kapsamda iş ortağımız Koçtaş ile birlikte oluşturduğumuz e-ticaret dağıtım modeliyle dijital satış kanalı teslimatlarının müşteri beklentilerine uyumlu olarak sağlanmasını garanti altına aldık. Bu anlamda müşterilerimizin ve onların müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutarak güçlü altyapımızla sürdürülebilir çözümler üretmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ANTALYA (AA) – Müsabakalar öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda kortej yürüyüşü yapıldı. Elmalı Ömer Paşa Camisi’nde mevlit okutuldu, Kırkpınar eski başpehlivanlarından Recep Gürbüz, kabri başında yapılan dua ile anıldı.

İlk gün alt boyların mücadele ettiği güreşler, 5 Eylül Pazar günü yapılacak başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erecek.

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 669 yıldır devam eden Türk’ün ilk er meydanı Elmalı Güreşleri’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle geçen yıl düzenlenemediğini hatırlattı.

Güreşlerin bir yıl aradan sonra tekrar düzenlenmesinden dolayı büyük bir sevinç, mutluluk ve onur duyduklarını dile getiren Öztürk, güreşçilere başarılar diledi.

Muhabir: Mehmet Çakmak