Uğur Okulları'na sosyal medya ödülü

İSTANBUL (AA) – Uğur Okulları, sosyal medyadaki başarılı çalışmalarıyla Türkiye’nin en kapsamlı sosyal medya yarışması Social Media Awards Turkey'de gümüş ödülün sahibi oldu.

Okuldan yapılan açıklamaya göre, marka ve ajansların sosyal medya performanslarını objektif verilere dayalı olarak ölçen Social Media Awards Turkey gerçekleştirildi.

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Social Media Awards Turkey 2021'e 1 Nisan 2020-1 Nisan 2021'de dijital ortamda yayınlanan çalışmalar katıldı.

Marketing Türkiye ve BoomSonar iş birliğiyle Youtube üzerinden canlı yayınlanan törende, Uğur Okulları sosyal medyadaki başarılı çalışmalarıyla ikinci kez gümüş ödülün sahibi oldu.

50’den fazla sektörde binlerce sosyal medya hesabının bir yıllık dönemdeki performansı ölçümlenerek hazırlanan verilere göre, Uğur Okulları, Özel İlk Orta Eğitim Kurumları kategorisinde ödül aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uğur Okulları Kurumsal İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elif Türkay, sosyal medyanın, iletişimin en güçlü olduğu alanlardan biri olduğunu belirtti.

Türkay, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri olarak, öğrencilerimiz ve velilerimizle doğrudan ve anlık buluşma anlamında sosyal medyayı yoğun olarak kullanıyoruz. Bunun yanı sıra sosyal medya yeni jenerasyona ulaşmak için en doğru platform. Markaların sosyal medya performanslarını objektif verilere dayalı olarak ölçen Social Media Awards Turkey’de Uğur Okulları'nın, bu yıl ikinci kez Özel İlk Orta Eğitim Kurumları kategorisinde gümüş ödülün sahibi olması bizim için gurur verici. Bu ödül, paylaşımlarımızın geniş kitlelere ulaştığının en önemli göstergesi. Tüm takipçilerimize teşekkür ediyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını sürecinde üniversiteleri yurt dışında dijital ortamda tanıtmak amacıyla “Study in Turkey YÖK Sanal Fuarı”nın ilkinin geçen yıl düzenlendiğini hatırlattı.

İlki büyük ilgi gören sanal fuarın ikincisi olan “Study in Turkey YÖK Sanal Fuarı 2021″in 27-29 Temmuz tarihlerinde dijital ortamda kapılarını ziyaretçilerine çevrim içi olarak açacağını belirten Saraç, Türkiye’de eğitim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çevrim içi olarak üniversite yetkililerinden “giriş koşulları, kontenjanlar, programlar, burslar, konaklama” gibi birçok konuda bilgi alabileceğini aktardı.

Yekta Saraç, “182 ülkeden 200 bini aşkın uluslararası öğrencinin eğitim gördüğü ülkemizde yükseköğretim sistemimize daha fazla uluslararası öğrencinin katılımının sağlanmasında sanal fuarlarımız önemli bir rol üstlenmektedir.” ifadesini kullandı.

İZMİR (AA) – Aydem Perakende, uluslararası arenada müşteri deneyimi yarışmaları düzenleyen Awards International’ın, Türkiye’de düzenlediği CX Turkey Customer Experience Awards 2021’de 3 ödül aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aydem Perakende, profesyonellerin oluşturduğu bir jüri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda “Covid-19 Krizi Sırasında Çalışan Deneyimi” kategorisinde birincilik, “Müşteri Deneyimi Dönüşümü” kategorisinde ikincilik ve “En İyi Müşteri Deneyimi Stratejisi – İş Hayatında +25 Yıl” kategorisinde üçüncülük ödüllerini almaya hak kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aydem Perakende Genel Müdürü Çağdaş Demirağ, değişim ve dönüşüm süreçlerinde müşterilerine sundukları deneyimi artırarak iyileştirmenin ve kültürel değerleri güçlendirmenin her zaman öncelikleri ve odak noktaları olduğunu kaydetti.

Kurum olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını başlar başlamaz önceliklerini müşterilerin ve çalışma arkadaşlarının sağlığı olarak belirlediklerini ifade eden Demirağ, "Bu doğrultuda attığımız adımların karşılığında 'Covid-19 Krizi Sırasında Çalışan Deneyimi' kategorisinde birinciliğe layık görülmek bizi ayrıca mutlu etti. Müşteri deneyimini merkezimize alarak geliştirdiğimiz, çalışanlarımızın da benimseyerek ve inanarak sahiplendiği yenilikçi politikalarımızla birlikte başardık. Birbirine güvenen, bağ kuran, daima iletişimi ön planda tutan değerli çalışma arkadaşlarımla güçlü bir takım oluşturduk. Bu başarıyı, değişim ve dönüşüm yolculuğumuzda, yenilikleri kucaklayarak müşteri deneyimimizi perçinleyen, özveriyle emek vererek çalışan çalışma arkadaşlarıma armağan ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.​​​​​​​