Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: Salgın sürecinde ülke genelindeki hiçbir şantiyemiz kapanmadı

İSTANBUL (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen “Ulaştırma ve Altyapıda Dijital Gelecek Zirvesi” kapsamında gerçekleştirilen “Dijital Gelecek” oturumunda, gazeteci ve sunucu Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.

Günlük hayatı, çalışma prensipleri ve öneceliklerine ilişkin bir soru üzerine Karaismailoğlu, ulaşım sektörü macerasının 1995 yılında işe girdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başladığını söyledi.

İBB’nin o dönem bir okul gibi olduğunu, kendilerine çok büyük deneyimler kazandırdığını dile getiren Karaismailoğlu, o dönem İstanbul’da bir milyon olan araç sayısının şu anda 4,5 milyona çıktığını ancak trafiğin o zaman daha sıkışık olduğunu belirtti.

Karaismailoğlu, İstanbul’un bu süreçte büyük devrimler geçirdiğini, asırlara sığacak işlerin 25 yılda yapıldığını, Marmaray, Yavuz Sultan Selim, Avrasya Tüneli gibi çok önemli projelerin ortaya konulduğunu, kentin bu alanda dünyaya örnek olduğunu bildirdi.

Aradan geçen bu 25 yılda İstanbul’da ulaşım ve altyapı alanında yapılan projeleri anlatan Karaismailoğlu, geleceği planladıklarını, şu an başlayanlarla birlikte İstanbul’da 510 kilometrelik metro ağının olacağını vurguladı.

“Hızlı tren hat uzunluğu 5 bin 500 kilometreye ulaşacak”

Bakan Karaismailoğlu, ulaşım ve altyapıya 17 yılda 880 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, bu yatırımın büyük kısmının kara yoluna yapıldığını, zamanla bu alanda bir noktaya gelindiğini söyledi.

Demir yolu yatırımına 2013’le birlikte ağırlık verdiklerini, bu alanda bir atılım içerisinde olduklarını dile getiren Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımız önümüzdeki 5 yılda demir yoluyla çok daha sık karşılaşacaklar. Demiryolu yatırımının ağırlığı artacak. Sanayilerin, limanların demir yoluna bağlanması, lojistik, ulaşım gibi alanlarda çok önemli planlarımız var. Önümüzdeki 50 yılı, 100 yılı planlıyoruz. Ülkemiz birkaç yıl önce hızlı trenle ilk defa tanıştı. Şu anda 12 bin kilometreden fazla demir yolu hattımız var. Raylı sistem hattımızı 5 yıl içerisinde 18 bin kilometrelere çıkaracağız. Hızlı tren hattımızı ise 5 yılda 1200 kilometreden 5 bin 500 kilometreye çıkarma hedefindeyiz.”

“Sivas’tan hızlı trene binen vatandaş Halkalı’ya kadar gidebilecek”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Ankara-Sivas hızlı tren hattının bu yıl içerisinde açılacağını kaydederek, artık Sivas’tan hızlı trene binen bir vatandaşın İstanbul Halkalı’ya kadar gitmiş olacağını bildirdi.

Şu anda Ankara-Konya hızlı tren hattının çalıştığını, Konya’yı Karaman’a, oradan Ulukışla’ya ulaştıracaklarını dile getiren Karaismailoğlu, sonrasında ise Adana-Mersin’e ineceklerini, Mersin’den Adana-Gaziantep hattını birleştireceklerini anlattı.

Karaismailoğlu, Bursa’yı Ankara-İstanbul hattına, İstanbul’u Kapıkule sınır hattına bağlayacaklarını belirterek, Çerkezköy-Kapıkule hattının devam ettiğini bildirdi.

Ülkenin her yerini örümcek gibi ağlarla öreceklerini vurgulayan Karaismailoğlu, önemli vizyon projeleri ortaya koyacaklarını ifade etti.

“4 bin şantiyemizin hiçbirinde işler durmadı”

Bakan Karaismailoğlu, salgın sürecinde yatırımların nasıl sürdüğüne dair bir soru üzerine, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin her yerinde şantiyemiz var. Aşağı yukarı 4 bin tane. Salgın sürecinde ülke genelindeki hiçbir şantiyemiz kapanmadı. Bütün güvenlik tedbirlerini, maske ve safiye dair önlemlerimizi aldık. Başarılı bir pandemi süreci geçirdik. İşlerimizin hiçbiri durmadı. Sokağa çıkma yasağının olduğu günde yerin 70 metre altında Gayrettepe’de ışığı görme töreni yaptık.”

Karaismailoğlu, dünyanın en büyük orta açıklığa sahip projesi 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatının hiç durmadan sürdüğünü belirterek, ülkenin her yerinde çok önemli projelerini yapmaya devam ettiklerini anlattı.

Bakan Karaismailoğlu: “11 Temmuz’da Siirt Pervari’de Cumhurbaşkanımızla birlikte Botan Köprüsü’nü açacağız. O kadar teknolojik bir iş ki dengeli konsol sistemiyle yapılan Türkiye’nin en geniş orta açıklığa sahip köprüsü. Oradaki vatandaşlarımıza konforlu ulaşım imkanı sağlıyor.” dedi.

“Yerli elektrikli tren 3 ay içerisinde raylara inecek”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, salgın sürecinde ulaşım ve iletişimde sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, pandemi sonrası sürece hızla uyum sağladıklarını anlattı.

Salgın kapsamında emisyonun azaltılması, lojistik, mobilite, ulaşım, e-ticaret, büyük veri, bulut teknoloji ve dijital alanla ilgili yeni planlar ortaya koyduklarını anlatan İsmailoğlu, bu hedeflerden bahsetti.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin 160 kilometre hızla seyahat imkanı sağlayacak yerli ve milli elektrikli trenini yaptığını kaydederek, bu trenin fabrika testlerinin başlayacağını, 3 ay içerisinde raylara ineceğini vurguladı.

Bakan Karaismailoğlu, 38 kilometrelik Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hattını gelecek yıl açmayı hedeflediklerini ifade ederek, bu açılıştan bir yıl sonra 32 kilometrelik İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattını hizmete almayı amaçladıklarını anlattı.

Türkiye’de 5G testlerinin başladığına değinen Karaismailoğlu, bu alanda ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte önemli işlere imza attıklarını, yakın zamanda büyük bir müjde verebileceklerini sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, Türkiye’yi lojistik üs yapma hedefiyle hayata geçirdikleri mega projeler sayesinde geniş bir hinterlanttaki taşımalarda ülkenin söz sahibi olduğunu söyledi.

Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Hattı ve Demir İpek Yolu olarak bilinen Orta Koridor üzerinden yapılan taşımaların yukarı doğru bir ivme kazandığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Hattın faaliyete geçtiği günden bugüne 16 bin 279 vagonda 19 bin 646 konteynerle 1 milyon 7 bin ton yük taşıması gerçekleştirildi. Bu taşımaların 6 bin 814 vagonda 8 bin 377 konteynerle 393 bin tonunu ihracat, 9 bin 465 vagonda 11 bin 269 konteynerle 614 bin tonunu ise ithalat taşımaları oluşturdu.” dedi.

Karaismailoğlu, ithalat taşımaları içinde transit taşımaların önemli yer tuttuğuna dikkati çekerek, ihracat, ithalat ve transit yüklerin en akıcı ve en ekonomik şekilde ulaşımının sağlanması amacıyla altyapı, teknik ve gümrük işlemleri bakımından, önündeki tüm engelleri birer birer kaldırdıklarını, bu hattın, dünyanın birçok üretim ve tüketim merkezi arasında güçlü bir ağ kurduğunu dile getirdi.

BTK taşımalarında yüzde 19 artış

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını koşullarında ticaretin devamlılığının sağlanmasında demir yolu taşımacılığının öne çıktığına işaret eden Karaismailoğlu, Asya-Avrupa hattındaki ticaretin en sağlıklı, hızlı, güvenilir ve ekonomik şekilde sürdürülmesinde, BTK Demir Yolu ve Orta Koridor’un en avantajlı güzergahlardan biri olduğunu anlattı.

BTK Demir Yolu Hattı’nın dünya lojistiğine yön verdiğini ifade eden Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“BTK Hattı’ndan Ocak-Mayıs 2020 döneminde 3 bin 551 vagonda 236 bin 52 ton yük taşındı. Bu yılın aynı döneminde ise taşımalar yüzde 19 artarak 4 bin 507 vagonda 280 bin 878 tona ulaştı. Hat üzerinden Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Çin, Azerbaycan, Özbekistan, Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan’a gerçekleştirilen ihracat taşımaları da arttı. Bu yılın ilk 5 ayında 1160 vagon, 1246 konteyner olmak üzere 64 bin 378 ton yük ulaştırıldı.”

“Ulaşım maliyeti ve zaman BTK ile avantaja dönüştü”

Karaismailoğlu, ihracat taşımalarında Kazakistan, Türkmenistan, Çin ve Azerbaycan’ın başı çektiğini belirterek, Çin’e 4 Aralık 2020’den bu yana 7, Rusya’ya da 1 ihracat treni gönderdiklerini hatırlattı.

İhracatçının ürünlerini deniz yoluyla 45-60 günde gönderirken ihracat trenlerinin ise Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi, Kazakistan ve Çin üzerinden toplam 8 bin 693 kilometreyi yaklaşık 14 günde aştığına dikkati çeken Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu lojistik açısından muazzam bir milattır. BTK Demir Yolu Hattı üzerinden Rusya’ya giden trenlerimiz 4 bin 650 kilometre yolu 8 günde aldı. Dolayısıyla rekabette en önemli unsur olan ulaşım maliyeti ve zaman BTK ile avantaja dönüştü. Hat, ihracatçılarımıza en büyük lojistik desteği sunmaya başladı.”

Türkiye- Çin-Türkiye hattında kurulan demir yolu koridorundaki hareketliliğin ise gelecek yıllarda giderek artacağını vurgulayan Karaismailoğlu, BTK Demir Yolu Hattı ve Orta Koridor ile Türkiye-Çin arasında orta vadede karşılıklı, yılda 1500 tren işletilmesi ve 60 bin TEU yük taşınmasının hedeflendiğini söyledi.

Taşınan ürün çeşitliliği arttı

Karaismailoğlu, Azerbaycan’a giderek, BTK Demir Yolu Hattı ile ulaştırma ve demir yolu yatırımları konusunda güzel görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Demir yolunu, sadece bir ulaşım değil, kardeşlik bağlarını güçlendiren ve ülkenin stratejik potansiyelini ortaya koyan çok önemli bir unsur olarak gördüklerini belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda demir yolu yatırım önceliğimiz artarak devam edecek. Salgın sonrasında güçlü ulaşım ağımızla lojistik üs olma hedefimize adım adım ulaşacağız. 2023 yılında demir yolu yatırımlarının yüzde 60’a, demir yolu ağının da 16 bin 775 kilometreye ulaşması lojistik sektöründe çok önemli değişim ve dönüşüm yapacak. TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ve diğer tren işletmeleriyle çok daha güzel işler çıkaracağımıza inanıyorum.”

Vagon çeşitliliğinin artmasıyla taşınan ürünlerin de çeşitlendiğine işaret eden Karaismailoğlu, daha önce buzdolabı, soğutucu, bor madeni gibi yüklerle başlanan ihracat taşımalarına narenciye, mermer, soya küspesi, muhtelif gıda, demir cevheri, inşaat malzemesi, beyaz eşya, boru, bor madeni, manganez cevheri gibi ürünlerin eklendiğini, mercimek, buğday, yem, adipik asit, bakır katot, kağıt, ceviz, silikon, rulo, kütük sac, ayçiçeği ve çelik kontrüksiyon gibi ürünlerin ithal edildiğini bildirdi.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü tarafından BTK ve Demir İpek Yolu üzerinden gerçekleştirilen taşımacılığa çoğalan talebin karşılanması için mevcut tren seferlerinin artırıldığını ve yeni blok yük trenlerinin sefere konulduğunu belirten Karaismailoğlu, “Demir İpek Yolu, geçmişte olduğu gibi bugün de geçtiği tüm topraklara bereket getiriyor.” dedi.

YOZGAT (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile hızlı trenle geldikleri Yozgat’ta, Sorgun Hızlı Tren İstasyonu’nda incelemede bulundu.

Burada gazetecilere açıklama yapan Karaismailoğlu, demiryollarının ekonomik ve stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Demiryolunun, güvenli ve konforlu olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, son 19 yıldır bu alanda önemli yatırımların yapıldığını ifade etti.

“Çin’den Avrupa’ya hakim olan demir İpek Yolu’na hakim bir ülkeyiz.” değerlendirmesinde bulunan Karaismailoğlu, demiryollarının yük ve insan taşımacılığında daha yaygın kullanımını sağlamak üzere milli seferberlik ilan edildiğini belirtti.

Karaismailoğlu, 1213 kilometrelik yüksek hızlı tren hattı inşa edildiğini, konvansiyonel hat uzunluğunun 11 bin 590 kilometreye yükseltildiğini kaydetti.

Tüm hatların rehabilite edildiğine dikkati çeken Karaismailoğlu, “Toplam demiryolu ağımızı 12 bin 803 kilometreye çıkarttık. Hızlı tren işletmesi bakımından dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ncı olduk. 2020’de bu çalışmaları bir üst safhaya çıkararak demiryolu reformunu başlattık. 2023’te demiryolu yatırımlarını yüzde 60’a, demiryolu ağını da 16 bin 775 kilometreye çıkarmayı hedefledik. Demiryolu modernizasyonu için yerli ve milli teknolojileri üretmek için çaba harcıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, Ankara-Sivas arası seyahat süresinin, projenin tamamlanmasıyla 12 saatten ilk etapta 4 saate, daha sonra da 2 saate ineceğini vurguladı.

Çalışmalarına başlanan Yozgat Yüksek Hızlı Tren Garı’nın bu yazdan itibaren hizmete gireceğini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“İnsan, yük ve veri ulaştırmada geleceğin Türkiyesi’nin altyapısını tamamlamaya her gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Yaptığımız her yol ülkemizi her köşesinde dünya ile bağlarken küresel ticaretteki iddiamızı da artırıyoruz. Sanayicimizin işini büyütüyor, turizmcimizin önünü açıyor, çiftçimize ürününü dünya pazarında satabilme vizyonu kazandırıyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma yolunda ilerlerken işte bu altyapı en büyük dayanaklarımızdan biri olacak. Bölgesel kalkınma sayesinde her bir ilimiz güçlü bir merkeze dönüşürken istihdam artacaktır. Hedeflediğimiz bütünsel kalkınmaya hep beraber ulaşacağız.”

Açıklaması sorasında bir vatandaşın, Yozgat’taki tren istasyonunun ne zaman açılacağı sorusuna Karaismailoğlu, “En geç temmuz ayı içinde tamamen açılacak. Daha önce de olabilir.” karşılığını verdi.