Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı'nın açılışına katıldı:

TRABZON (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 15 binden fazla öğrenci ve mezunun katılması ön görülen Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı sayesinde hem istihdam sağlanmış hem de genç beyinlerin iş hayatına kazandırılmış olacağını söyledi.

Bakan Turhan, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin desteğiyle düzenlenen Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın hazırlanmasında emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Geçmiş kadar geleceği de önemsediklerini, bu nedenle gençlerin kendileri için ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Turhan, ülkeyi emanet edecekleri gençlerin meslek alanlarında hızlı şekilde iş bularak deneyim kazanmaları, kariyerlerinde emin adımlarla ilerleyip Türkiye'ye değer katmalarının her zaman öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı.

Gençlerin ellerinden tutmak, yetenekleri ve zekalarını doğru kanallardan tüm iş sektörlerindeki doğru kişilerle buluşturmanın boyunlarının borcu olduğunu belirten Turhan, gençlerin iş bularak hayal ettikleri geleceğe doğru yol almaları ve kariyer basamaklarını hızlı adımlarla çıkabilmeleri amacıyla fuarın ikincisinin düzenlendiğini aktardı.

Fuarda, 200'den fazla kurum ve firmanın yeni mezunlara iş, mezuniyet adaylarına ise staj imkanı sağlamak için bir araya geldiğini ifade eden Turhan, gençlerin günlerce kapı kapı dolaşmadan birçok kariyer fırsatını değerlendirmiş olacağını kaydetti.

Turhan, 15 binden fazla öğrenci ve mezunun katılması ön görülen fuar sayesinde hem istihdam sağlanmış hem de genç beyinlerin iş hayatına kazandırılmış olacağını anlattı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) mezunu olduğunu anımsatan Turhan, şöyle devam etti:

"Mezuniyet sevincimi ve hayata atılma heyecanımı daha dün gibi hatırlıyorum. Ancak bir an evvel iş sahibi olabilmenin kaygısını da taşıdığımı hatırlıyorum. İşte Doğu Karadeniz Kariyer Fuarı'nın amacı da bu. Bizim neslimizin yaşadığı kaygıları yaşamamanızı, bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmemenizi istiyor, geleceğe güvenle bakarak Türkiye'yi geleceğe taşımanızı temenni ediyoruz."

– "Bölgesel kariyer fuarı sizler için bir fırsattır"

Bakan Turhan, istihdam ve kariyer planlamaya yönelik hayata geçirecekleri daha birçok proje olacağına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde gerçekleştirilen bölgesel kariyer fuarı sizler için bir fırsattır. Bu fuarlarda, sizlerle iş dünyamızın ve kamu kurumlarımızın temsilcileri bir araya geliyor. Kamu kurumlarını ve özel şirketleri ilk ağızdan orada çalışanların gözünden tanıma fırsatı buluyorsunuz. Bu süreç elbette karşılıklı sunumlar, atölye çalışmaları ve benzeri işlemlerle yapılıyor. Onlar da bu süreçte sizi tanımış oluyorlar. Sizler belki çalışmak istediğiniz şirket ya da kamu kurumunu belirlerken, onlar da çalışmak istedikleri iş arkadaşlarını bulmuş oluyor."

Dünyanın çok büyük bir değişimin eşiğinde olduğuna işaret eden Turhan, "Dünyanın düzeni yeniden kuruluyor, kurallar yeniden belirleniyor. Ekonomik sistem yeniden şekilleniyor. Bunun yanında uluslararası güç dengeleri de değişiyor. Bilgiyi üreten ve bunu teknolojiyle bütünleştiren ülkeler, yeni dünyanın merkezinde olmayı başaracaklardır." değerlendirmesinde bulundu.

Turhan, merhum yazar Ali Fuat Başgil'in gençlere yönelik öğütlerini, açılışa katılan gençlerle paylaşarak, "Bütün mesele bu. Değerli genç kardeşlerim, bir önceki günden daha hızlı koşmak. Bu noktada şu Hadis-i Şerif'i de unutmamak gerekir, 'İki günü bir olan ziyandadır.' Bizlerin bütün çabası sizleri bir önceki günden daha ileri, daha parlak bir Türkiye'de yaşatmaktır. Sizler de dinamizminizle buna katkı sağlayacaksınız elbette." ifadelerini kullandı.

Gençlere yapılan her yatırımın değerinin gelecekte anlaşılacağına vurgu yapan Turhan, şunları kaydetti:

"Eminim ki bu fuara katılan gençlerimizden bazıları, gelecekte karşımıza dünya çapında bir mühendis, tıp alanında ilkleri başaran bir doktor, hukukçu, ekonomiye yön veren bir iş adamı ve daha nice meslek kollarında büyük işler başarmış şahsiyetler olarak çıkacaklardır. Bunda emeği geçen, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum."

Konuşmanın ardından Bakan Turhan ve KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, stajyer öğrencilerin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına daha kolay kabulü ile KTÜ öğretim üyelerinin bakanlıkta eğitim vermesine ilişkin iş birliği protokolünü imzaladı.

Fuarı gezerek, öğrenciler ve firma temsilcileriyle sohbet eden Bakan Turhan, TRT'nin açtığı stantta radyo programına katıldı.

Medical Park Stadı'ndaki fuarın açılışına, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman, rektörler, kamu kurumu müdürleri ile ilgililer katıldı.

KTÜ ev sahipliğinde, Avrasya, Trabzon, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Ondokuz Mayıs, Samsun ve Recep Tayyip Erdoğan üniversiteleri paydaşlığında düzenlenen, 218 kurum ve kuruluş ile binlerce öğrenciyi bir araya getiren fuar, yarın sona erecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – CW Enerji, Türkiye'de ve uluslararası arenada düzenlenecek 4 fuara katılacak.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, firma Amsterdam, Münih, İstanbul ve Antalya'da düzenlenecek 4 farklı fuarda en son teknolojiyle geliştirdiği ürünlerini sergileyecek.

CW Enerji, 28-30 Eylül tarihlerinde Amsterdam'da Solar Solutions, 5-7 Ekim'de Tuzla Expo Center'da Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi ve Sergisi, 6-8 Ekim'de Münih'te Intersolar Europe Fuarı ve 13-15 Ekim tarihlerinde Antalya'da 14. EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı'na katılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CW Enerji Üst Yöneticisi Tarık Sarvan, sektörleriyle ilgili etkinliklerde aktif olarak yer almaya özen gösterdiklerini belirterek, "Fuarlar için hazırlıklarımızı tamamladık. Sektörün gelişimi için fuarların oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu tür etkinliklerde firmalar kendilerini tanıtma imkanı bulurken, sektörel gelişmeleri de yakından görme şansı oluyor. Biz de sektörün öncü firması olarak, fuarlara kendimizi en iyi şekilde hazırlıyoruz. Fuarlarda son teknoloji ile ürettiğimiz ürünlerimizi sergileyeceğiz." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (AA) – Otokar, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı'na (IAA Mobility) katılarak 12 metrelik elektrikli otobüsü Kent Electra'nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Otokar'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, bu yıl "Bundan sonra bizi ne hareket ettirecek?" sloganıyla düzenlenen ve salgın sonrasında Avrupa'nın ilk yüz yüze otomobil fuarı olan IAA Mobility'ye katıldı.

Fuarda 12 metrelik şehir içi elektrikli otobüsünü tanıtan Otokar'ın Webasto pilleriyle güçlendirilen Kent Electra otobüsü fuar boyunca yolcu taşımacılığı yaptı.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın 50'den fazla ülkesinde milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkanı sunan Otokar'ın elektrikli otobüsü IAA Mobility 2021'de emisyonsuz araçlar için tahsis edilen "Blue Lane" hattında hizmet verdi.

Kent Electra, Webasto iş birliğiyle 6 gün boyunca fuar alanı ve şehir merkezi arasında 1.000 kilometrenin üzerinde yol yaptı ve 2 bini aşkın fuar ziyaretçisini taşıdı.

Dinamik ve modern tasarımıyla dikkati çeken Kent Electra; daha temiz çevre, daha sessiz trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlamak hedefiyle tasarlandı.

Otokar Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilen, Voith şanzımanlı Kent Electra, tasarımının yanı sıra konforu, teknolojisi, güvenlik alanındaki yenilikçi çözümleriyle Münih'te dikkatleri üzerinde topladı.

Tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzil sunabilen Kent Electra, Münih IAA Mobility 2021'de de yolcuların beğenisini kazandı.