Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde onur ödüllerinin sahipleri belirlendi

ADANA (AA) – Festival komitesinden yapılan açıklamaya göre, bu yıl verilecek onur ödüllerinin sahipleri belirlendi.

Ödüller, oyuncular Şerif Sezer ve Haluk Bilginer ile yönetmen Yavuz Turgul’a festivalde takdim edilecek.

Festivalin yürütme kurulu başkanlığını oyuncu Menderes Samancılar, yürütme kurulu üyeliklerini de Nebil Özgentürk, İsmail Timuçin, Hüseyin Orhan ve Gökhan Mutlay üstleniyor.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması düzenlenecek festivalde, dünya sinemasından örnekler, özel gösterim bölümleri, atölyeler, sergiler ve söyleşiler yapılacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Maveraünnehir bölgesindeki Taşkent, Semerkant, Buhara ve Hiva şehirlerinde 28 Eylül-3 Ekim arasında düzenlenecek 8. Taşkent Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreni Taşkent’teki Ali Şir Nevai Sineması’nda yapılacak.

Festivalin Türkiye özel bölümünde, Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” ve Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Aslı” filmi dahil toplam 11 seçkin film gösterime sunulacak.

Bakanlık, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçiliği ile Yerli Düşünce Derneğince hazırlanan özel bölümde Özbekistan ile sinema alanında ortak projelerin geliştirilmesine yönelik iş birliği toplantıları da gerçekleştirecek.

Festivale, Nuri Bilge Ceylan, Reis Çelik, Mahmut Fazıl Coşkun, Ercan Kesal, Oktay Kaynarca, Melisa Aslı Pamuk, Erkan Petekkaya, Nazan Kesal, Filiz Ahmet, Erkan Kolçak Köstendil ve Dilan Çiçek Deniz’in de aralarında bulunduğu usta yönetmen ve oyuncular katılacak.

Türkçe konuşulan ülkelerin yanı sıra Hindistan ve Rusya’nın da yer alacağı festivalde gösterilecek 11 Türk filmi ise şöyle:

“Af-Yönetmen Cem Özay, Ahlat Ağacı-Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Anons-Yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, Bağlılık Aslı-Yönetmen Semih Kaplanoğlu, Flash Bellek-Yönetmen Derviş Zaim, Japonya’da Türk İzleri- Yönetmen Umut Mete Soydan, Kapan-Yönetmen Seyid Çolak, Mavzer-Yönetmen Fatih Özcan, Nasipse Adayız-Yönetmen Ercan Kesal, Omar ve Biz-Yönetmen Mehmet Bahadır ve Maryna Gorbach Er, Ölü Ekmeği-Yönetmen Reis Çelik.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ve TRT’nin kurumsal iş ortaklığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen festival, 23-30 Ekim arasında sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin “Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nın jüri başkanı, yönetmen ve senarist Reis Çelik oldu.

“Işıklar Sönmesin”, “Hoşçakal Yarın”, “Mülteci”, “Lal Gece” ve “Ölü Ekmeği” filmlerinin yönetmeni Çelik, “Lal Gece ile 2012’de Berlin Uluslararası Film Festivali ve Nuremberg Film Festivali’nde “En İyi Film”, Mar del Plata Film Festivali ve Malatya Uluslararası Film Festivali’nde ise “En İyi Yönetmen” ödüllerini almıştı. Film, Brüksel Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödüllerinin sahibi olmuştu.

En iyi film ödülü, 100 bin lira

“Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması”nda yer alacak filmler, “En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü” için verilen 100 bin liralık ödül için yarışacak.

Yarışmada “En İyi İlk Film” 50 bin, “En İyi Yönetmen” 20 bin, “En İyi Kadın Oyuncu” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ise 15 bin lirayla ödüllendirilecek.

“En İyi Senaryo”, “En İyi Sinematografi” ve “En İyi Kurgu” dallarının kazananlarına ise 10 bin liralık para ödülü verilecek.

Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), bir filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten yapımcıları ve bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla 10 bin liralık FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü verirken, Film Yönetmenleri Derneği de FİLM-YÖN “En İyi Yönetmen Ödülü”nü takdim edecek.

Festivale ilişkin detaylı bilgi ve başvuru süreçleri www.bogazicifilmfestivali.com üzerinden gerçekleştirilebilecek.