Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Zirvesi

ANKARA (AA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Fatma Şahin, "Akıllı ulaşımla ilgili vatandaş odaklı, sürdürülebilir kalkınma ve verimlilik esaslı çözümlemeler üretilmesi gerekiyor." dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı da olan Şahin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda (BTK) düzenlenen SummITS 2. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, TBB olarak akıllı şehirler üzerine çalışma başlattıklarını söyledi.

Ankara Ticaret Odası'nda yaklaşık 2 ay önce konuya ilişkin önemli bir zirve gerçekleştirdiklerini dile getiren Şahin, "Akıllı ulaşımla ilgili vatandaş odaklı, sürdürülebilir kalkınma ve verimlilik esaslı çözümlemeler üretilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Türkiye Başkanı Erol Yanar, zirvenin düzenlenme amacının uluslararası anlamda bilgi ve birikim paylaşımı olduğunu bildirdi.

Yanar, akıllı ulaşım sistemleri konusunda Türkiye'nin istenilen seviyeye gelmesi için gayret gösterdiklerini belirterek, "Türkiye olarak bu sistemler üzerine çalışmaya çok geç başladık. AUS Türkiye olarak diğer uluslararası ulaştırma birliklerine bakıldığında çok yeniyiz ama bu açığı kapatmak için hevesle çalışıyoruz. Ülkemizin teknoloji alanındaki adaptasyonu sayesinde en kısa zamanda bu açığı kapatacağımıza inancımız tamdır." diye konuştu.

– "Dijital dönüşüm şehirlerin geleceklerini de belirleyecek"

Avrupa Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Servisleri Üst Yöneticisi Jacob Bangsgaard da akıllı ulaşım sistemlerinde son 10 yılda görülen değişimin ulaşımı yeni bir seviyeye taşıdığını ifade etti.

Bangsgaard, dijital dönüşümün artık tüm sektörleri etkilediğini belirterek, "Bu aynı zamanda bireysel olarak tüketicilerin ne istediklerine de yansıdı. Bu dönüşüm şehirlerin geleceklerini de belirleyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından 3. Ulaşımda Aklın Yolu Ödül Töreni düzenlendi, tır sürücülerinin seyahatlerini güvenilir şekilde planlamalarına yardımcı olacak platform "TIR Asist Projesi"nin iş birliği protokolü, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt'un himayesinde imzalandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, görüşme yaptığı ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield'in "Gelecek olan vatandaşlarımıza Türkiye'ye seyahat yapmalarıyla ilgili tüm şehir ve sınırların güvenli olduğunu söyledik" dediğini aktardı.

Şahin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile video konferans yöntemiyle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

Doğu ve Güneydoğu turizminin Türkiye için oldukça önemli olduğunu belirten Şahin, ABD'nin sınır illeri olan bazı Doğu ve Güneydoğu kentleri ve çevresine yönelik vatandaşlarına yaptığı seyahat uyarısının turizme ciddi zararlar verdiğini söyledi.

Söz konusu uyarının kaldırılmasına yönelik çalışmaların başarılı olduğunu belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Sayın büyükelçi bize müjdeyi verdi, 'Gelecek olan vatandaşlarımıza Türkiye'ye seyahat yapmalarıyla ilgili tüm şehir ve sınırların güvenli olduğunu, hiçbir engelin kalmadığını söyledik' dedi. Bu pandemi sürecinden sonra benim de başkanlığımda, ABD'den bölgeye bir turizm heyetini getireceğiz. Büyükelçinin yaptığı açıklama şehrimiz ve bölgemiz açısından çok önemli."

Uyarının kaldırılması ve pandemi sürecinin ardından Gaziantep ile bölge turizminin daha çok canlanacağını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

"Sayın Büyükelçi Satterfield'e Fırat Kalkanı Harekatı ile bölgenin güvenli hale dönüştüğünü söyledik. ABD'nin kendi vatandaşlarına seyahat uyarısı yaptığını ve bunun bize büyük zarar verdiğini kendilerine anlattık. Avrupa Birliği'nin uyguladığı buraları yeşil alana alma, Gaziantep'in güvenli gösterildiği modeli ABD'nin de yapması gerektiğini söyledik."

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "evde kal" çağrısının Gaziantep'te sonuç verdiğini ve yolcu kapasitesinin yüzde 80 azaldığını söyledi.

Telekonferans sistemiyle sanal ortamda basın toplantısı düzenleyen Şahin, kentteki gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Şahin, yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı kentte alınan önlemleri ve yürütülen çalışmaları anlattı.

Gaziantep'te, tüm belediyeler ve kamu kurumlarının koordineli şekilde süreci yürüttüğünü ifade eden Şahin, en sorunsuz şekilde sürecin atlatılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Fatma Şahin, Gaziantep'te vaka olup olmadığı yönündeki bir soruya "Gaziantep tedbirleri iyi uygulayan bir şehir. Her şehirde pozitif vaka var ama Gaziantep olarak biz bu yüzdenin, ortalamanın altındayız. Düşük risk grubundayız. Ancak alınan önlemlerimizi artırarak sürdürmeliyiz." diye yanıt verdi.

Kentteki hastane yatak kapasitesiyle ilgili de çalışmaları değerlendiren Şahin, "Vaka sayımız itibarıyla solunum cihazı ve yatak kapasitesi anlamında herhangi bir ihtiyaç görünmüyor. Zaten bu anlamda belirlenmiş hastanelerimiz de tam donanımlı." dedi.

Şahin, kentteki sağlık yatırmalarını da anlatarak, şehir hastanesinin 1,5 yıl içerisinde bitirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

"Evde kal" çağrılarına Gaziantep'ten iyi cevap aldıklarını anlatan Şahin, şunları kaydetti:

"Gaziantep'teki yolcu kapasitemiz yüzde 80 azaldı. Yani evde kal çağrıları sonuç veriyor. Bu rakam kentimizde herkesin gereken hassasiyeti gösterdiğini anlatıyor. İnşallah süreç tamamlanana kadar tedbirlerimizi artırarak sürdüreceğiz. Evde kal politikası Gaziantep'te tuttu diye biliriz."

Gaziantep'in tarihten bu yana sıkıntıları hep birlikte çözebilme ve seferberlik anında ortak karar alabilme konusunda tecrübeli ve yetenekli olduğuna dikkati çeken Şahin, Gaziantepli iş dünyasının da bu noktada gereken hassasiyeti göstererek mağduriyetlerin önüne geçmeye çalıştığını sözlerine ekledi.