Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve İran arasında “giriş izni” gerginliği

VİYANA (AA) – Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, İran’ın, kayıt dışı nükleer faaliyet yürüttüğü tespit edilen bazı tesislere Ajans müfettişlerinin girişine izin vermemesinin ilk defa yaşanan ciddi bir sorun olduğunu belirterek, "Bu sorunun çözülmesi gerekiyor." dedi.

Grossi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen UAEA Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İran’da çalışmalarını sürdüren müfettişlerce, 3 yerde Ajansın bilgisi dışında nükleer faaliyet yürütüldüğünü ve İran tarafından daha önce bildirilmemiş nükleer maddelerin tespit edildiğini anımsatan Grossi, bu tesislerden ikisine girmek isteyen Ajans çalışanlarına izin verilmediğini hatırlattı.

Grossi, İran ve Ajans arasında yaşanan son gelişmenin hızla çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade ederek, "İran’dan beklentimiz, şu anki durumu bloke etmeyi bırakarak, söz konusu yerlere girişimizin sağlanması." dedi.

İran'ın nükleer faaliyetleri, bildirdiği ya da bildirmediği nükleer maddeler gibi konularda Ajansın kendi araştırmaları ve tespitleri doğrultusunda hareket ettiğini dile getiren Grossi, üçüncü herhangi bir ülkenin verdiği bilginin kurum için çok önem arz etmediğini söyledi.

– "Bu durum görmezden gelinemez"

Grossi, İran'ın Ajans müfettişlerine izin vermemesinin sorun olduğu belirterek, "Bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Ek protokol kapsamında ilk defa bir yere giriş izni verilmedi, sanırım böyle bir şeyi daha önce yaşamamıştık. Eğer ek protokol kapsamında bir yere giriş izni verilmiyorsa bu ciddi bir sorundur. Bu görmezden gelip devam edebileceğimiz bir durum değil." diye konuştu.

Tespit edilen hususların önemli olduğunu belirten Grossi, "Bu durumu ciddiye alıyoruz ve bu konuyla ilişkili sorularımıza yanıt talep ediyoruz. Umarım, İran’la bu hususta en kısa sürede bir uzlaşı sağlar ve sorunu çözeriz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AĞRI (AA) – Ağrı Jandarma Komutanlığından havalanan helikopterle ilk olarak kent semalarında sorumluluk bölgelerindeki araç yoğunluğunu denetleyen jandarma trafik ekipleri, daha sonra rotalarını Ağrı-İran ve Ağrı-Erzurum kara yollarına çevirdi.

Jandarma Asayiş Şube Müdürü Binbaşı İsa Çamcı ile Trafik Kısım Amiri Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Murat Somay’ın da katıldığı denetimlerde, havadan tespit edilen hatalı sürücüler telsiz aracılığıyla kontrol noktalarındaki ekiplere bildirildi.

Anadolu Ajansı (AA) ekibinin de eşlik ettiği denetimde, 633 araç kontrol edildi.

Denetimlerde kurallara uymadığı belirlenen sürücülere ise cezai işlem uygulandı.

ANKARA (AA) – İran Cumhurbaşkanı Reisi, devlet televizyonunda yayınlanan röportajında, Tahran’da muhafazakarların oluşturduğu yeni hükümet döneminde ülkesinin izleyeceği iç ve dış politika hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Önceki hükümet döneminde halkın hükümete yönelik güven duygusunun zayıfladığını belirten Reisi, “Bu dönemde, halkın zedelenmiş güvenini yeniden inşa etmeliyiz. İnsanların güvenini yeniden kazanmanın yolu dürüst olmaktır. Bütün devlet adamları dürüst olmalı ve verilen sözü dürüstçe yerine getirmeli ancak yerine getirilmiyorsa neden yerine getirilmediğini halka açıklamalıdır.” diye konuştu.

Kendi hükümetleri döneminde yolsuzlukla mücadele edeceklerini vurgulayan Reisi, şöyle devam etti:

“Bu hükümetin bakanları, yetkilileri ve yöneticileri yolsuzlukla mücadele konusunda bir anlayışa sahip çünkü hükümetteki şartımız her düzeydeki tüm yöneticiler için yolsuzlukla mücadeledir. Kameralar önünde halka cevap vermek sadece Cumhurbaşkanı’nın görevi değildir. Yöneticilerimizin her biri kendilerini her düzeyde sorumlu tutmalı ve halkımız her konuda bilgilendirilmelidir.”

Konuşmasının bir başka bölümünde ülke dışındaki İranlılara ülkeye yatırım yapma çağrısında bulunan Reisi, “Yurt dışındaki İranlılara, İran’ın yatırım için güvenli ve öngörülebilir olduğunu söylüyorum. Devlet kurumları da yatırım almaya hazırdır. dedi.

“Komşularımızla ilişkiler önceliğimiz”

Afganistan’daki gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İran Cumhurbaşkanı, Afganistan’daki sorunların çözümünün bu ülkedeki halkın iradesiyle kurulacak bir hükümetin oluşturulmasıyla mümkün olacağını belirtti.

Afganistan halkının iradesiyle doğan bir hükümeti desteklediklerini ifade eden Reisi, ülkedeki çatışmaların durdurulmasının da önemini vurguladı.

Reisi, Afganistan konusunda farklı ülkelerden 50’den fazla yetkiliyle temas kurduğunu ve görüşmelerin süreceğini kaydetti.

Afganistan’ın güvenliğini İran’ın güvenliği olarak kabul ettiklerini dile getiren Reisi, “Sadece Afganistan değil, tüm komşu ülkelerin güvenliği bizim güvenliğimizdir ve komşularımızla ilişkilerin önceliğimiz olduğunu defalarca dile getirdim.” ifadelerini kullandı.