Sal. Haz 18th, 2019

Uluslararası Borneo Festivali'nde Malezya'nın yerel kültürü tanıtıldı

– Kuala Lumpur’da düzenlenen festivalde Malezya’ya ilk yerleşen yerli halkın kültürü ve günlük yaşamına dair unsurlar tanıtıldı

KUALA LUMPUR (AA) – 'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen Uluslararası Borneo Festivali'nde, "Orang Asli" olarak adlandırılan ülkenin yerli halklarına ait kültürel unsurların tanıtımı yapıldı.

Kuala Lumpur merkezinde gerçekleşen festivalde Malezya'nın Borneo adasındaki Sarawak eyaletinde yerli halkın günlük yaşamını yansıtan geleneksel öğeler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

alanına kurulan standlarda Sarawak yöresine has yemekler, geleneksel kıyafetler ve el sanatlarının satışı yapıldı.

Sarawak ve Malezya'daki yerli halk kültürünü tanıtan geleneksel dans etkinliğinin gerçekleştiği festival, bölgeye has kıyafetlerin sunulduğu defile ile devam etti.

Gösterilerin ardından Sarawak yerlilerinden bir kişi, yerli halkın yemek kültürlerinden olan Sago böceğini katılımcıların önünde canlı olarak yedi.

Stant görevlilerinden Freddy Jimmy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Malezya olarak adlandırılan Borneo adasının oldukça zengin bir kültürel varlığa sahip olduğunu belirterek, "Bu festivalde, Malay yarımadasına ilk olarak iskan etmiş Orang Asli'lerin kültürü ve günlük yaşamını tanıtıyoruz." dedi.

Jimmy, ülkedeki yerli halkın kültürel değerlerine daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı ve "Malezya hükümeti ve uluslararası kuruluşlardan bu zengin kültürün korunması için daha fazla inisiyatifler bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Uluslararası Borneo Festivali yarın son bulacak.

 • Malezya'da Mülteci Festivali
 • KUALA LUMPUR (AA) – Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen "Mülteci Festivali"nde farklı ülkelerden Malezya'ya sığınan mülteciler, sanat alanındaki yeteneklerini izleyenlerin beğenisine sundu.
  Ülkedeki mülteciler için sosyal faaliyetlerde bulunan Beyond Borders Malaysia kuruluşunun, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ile ortak düzenlediği festivalde, Malezya'daki mülteciler, kendi hazırladıkları etkinliklerle seslerini duyurma fırsatı buldu.
  Festival boyunca düzenlenen panellerde farklı ülkelerden

 • Malezya'da nehirdeki kirli suyu kullanan 14 kişi öldü
 • KUALA LUMPUR (AA) – Malezya'nın Kelantan eyaletine bağlı köydeki nehrin kirli suyunu kullanan 14 kişi yaşamını yitirdi.
  Malezya basınında yer alan haberlere göre, Kelantan'a bağlı Kuala Koh köyünde yaşayan ve ülkede "Orang Asli" (yerli halk) olarak adlandırılan bir grubun üyeleri, nehir suyunu kullandıktan sonra hastenelik oldu.
  Yetkililer, akciğer enfeksiyonu kapan 14 kişinin ölümüne neden olan hastalığın henüz