Unigreen Energy, Avrupa'nın en büyük güneş paneli fabrikası yapım işini Limak Marash'a verdi

ANKARA (AA) – Rus şirketi Unigreen Energy, Chernyakhovsk şehrinde inşa edeceği güneş paneli fabrikası yapım işi için Limak'ın Rusya'daki iştiraki Limak Marash'ı seçti.

Şirketten açıklamaya göre, tamamlandığında Avrupa'nın en büyük güneş paneli üretim fabrikası olacak tesis, dünyanın bu alanda önde gelen yatırımları arasında yer alacak.

Rus şirketi Unigreen Energy'nin iştiraki olan ve EnCore adını taşıyacak yeni fabrika, EnCore ve Limak Marash arasında imzalanan kontrat kapsamında Mart 2023 tarihinde tamamlanacak.

Anahtar teslimi olarak yapılan anlaşmaya göre fabrikanın nihai dizaynı, bürokratik süreçler ve tüm elektromekanik çalışmalar da Limak Marash tarafından yapılacak.

Toplam 24,7 milyar ruble yatırımın tamamlanması ile birlikte Avrupa'daki güneş enerjisi sektörünün de değişime uğraması ve tedarik zinciri ile ilgili risklerin azalması bekleniyor.

Fabrikada üretilecek güneş panelleri son dönemde yüksek talep gören ve verimliliği çok yüksek HJT teknolojisi ile üretilecek. 1 gigavatlık HJT güneş hücresi üretim kapasitesine sahip olacak fabrikada üretilecek güneş panellerinin önemli bölümü Avrupa, Asya-Pasifik ve diğer yerleri de içeren deniz aşırı bölgelere ihraç edilecek.

Toplam 7 hektarlık alan üzerinde inşa edilecek tesis iletişim altyapısı ile birlikte 14 binadan meydana gelecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GAZİANTEP(AA) – Hayvancılığı geliştirmek için 9 ilçedeki su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşanan 20’ye yakın noktaya güneş enerjisi paneliyle desteklenen su kuyularının açıldığı Gaziantep’te, besicilerin hayat kalitesini artırmak için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Meralara Giden Aydınlık Yol Projesi” hazırlandı.

Besicilerin özellikle gece saatlerinde karanlık nedeniyle yaşanan sıkıntılarının önüne geçmesi hedeflenen proje kapsamında, kent genelindeki besicilere çift akü ve çift güneş paneli dağıtılıyor.

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, AA muhabirine, hayvancılığın meralarda oldukça güç şartlar altında gerçekleştirildiğini söyledi.

Birlik üyelerinin genelde dağlık alan ve meralarda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürdüğünü ifade eden Türkman, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla meralarda elektrik yok. Birçok yerde yol dahi yok. Karanlıkta yaşam, hayatın zorluğunu daha da güçleştiriyor. Özellikle besicilerimizin karanlıkta hayvanlarını vahşi hayvanlardan korumaları daha zor oluyor. Bundan dolayı meraların aydınlık olması gerekiyor. Biz de üyelerimizin meralardaki yaşam şartlarını iyi hale getirebilmek için ‘Meralara Giden Aydınlık Yol Projesi’ni hayata geçirdik. Geçtiğimiz günlerde küçükbaş hayvancılık yapan 60 üyemize panelleri teslim ettik. Şimdi de 80 üyemize daha güneş paneli vereceğiz. İnşallah üyelerimizin karanlık dünyalarını aydınlatacağız.”

Türkman, 140 birlik üyesine invertörlü, çift akü ve çift güneş paneli dağıtıldığını belirterek, üyelerin artık enerji sorununu ortadan kaldırmış olacaklarını kaydetti.

Türkman, proje maliyetinin Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle yaklaşık 600 bin lira, bir güneş panelinin maliyetinin ise yaklaşık 8 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.

Besiciler de memnun

Besici Mehmet Şahin ise kendilerine verilen güneş panelleri sayesinde meralarda işlerini daha kolay yapabileceğini dile getirerek, “Panel sayesinde elektrik ihtiyacımız giderilmiş olacak. Bize birçok fayda sağlayacak.” diye konuştu.

Besici Mustafa Yılmaz ise küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını, meralarda elektrik olmadığı için çok zorlandıklarını ama güneş panelleri sayesinde elektrik ihtiyacının giderildiğini söyledi.

İSTANBUL (AA) – Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, “Nano, Mikro, Küp Uydularda Çok Fonksiyonlu Güneş Paneli Ar-Ge Projesi”ni ziyaretinde, "Aynı miktardaki malın değerini 10 cent yükselttiğimiz zaman milyarlarca dolarlık değer artışı sağlıyoruz. O yüzden bu tür yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımızda yer alması bizim için oldukça önemli oluyor." dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, TİM ile İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) imzaladığı "Milli Uzay Programı" hedeflerine katkı sağlayacak iş birliği protokolü kapsamında İTÜ Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboratuvarı bünyesinde İnovaTİM koordinasyonuyla yürütülen “Nano, Mikro, Küp Uydularda Çok Fonksiyonlu Güneş Paneli Ar-Ge Projesi” çalışmalarını yerinde izledi.

Kovid-19 sürecinde yaşanan bütün aksaklıklara rağmen bu süreci üreterek sürdüklerinin altını çizen Gülle, "Bu yeni dönem birçok şeyi değiştirdiği gibi ülkemizin de tedarikteki pozisyonunu değiştirdi. Üretim ve dağıtım kanallarında ciddi bir talep artışı ile karşı karşıyayız. Bu bizi çok avantajlı konuma getiriyor. Her ay ihracatta rekorlar açıklıyoruz. 200 milyar dolar ihracatı da geçen ay geçtik. Birkaç gün sonra ağustos ayını da açıklayacağız. Bu bir cumhuriyet tarihi rekoru olacak. Şimdi hedefimiz, 300 milyar doları yakalamak. Onu da biz 15 senede değil, 5 senede gerçekleştirmek arzusundayız. 'Yeni normal' döneminin Türkiye'ye getirdiği avantajları da kullanmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

İhracat yapılan ürünlerde katma değerli malların önemine dikkati çeken Gülle, "Aynı miktardaki malın değerini 10 cent yükselttiğimiz zaman milyarlarca dolarlık değer artışı sağlıyoruz. O yüzden bu tür yüksek teknolojili ürünlerin ihracatımızda yer alması bizim için oldukça önemli oluyor. Ben bu projede emeği geçen İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu'ya ve Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan Hocama teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

– "Bu teknolojiyi hayatın her alanında kullanacağız"

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu da havacılık ve uzay sanayisinin çok önemli teknolojiler olarak ön plana çıktığını vurguladı. Burada geliştirdikleri teknolojileri sadece havacılık ve uzay sanayisinde değil, yaşamın her alanında kullandıklarını kaydeden Koyuncu, şöyle devam etti:

"ABD'nin 60'lı yıllarda ilk uzay misyonunda Ay'a ilk insanlı uzay mekiği gönderme hedefi vardı. ABD o teknolojiyi o dönemde geliştirdi ve o teknolojiyi biz günlük hayatta da kullanıyoruz. Halihazırda yüzde 70-80 oranında yerli sanayimiz var. Bunu yüzde 100'lere taşıma hedefimiz var. Bu çok önemli bir oran aslında. Bu geliştirdiğimiz teknolojileri belli bir zaman sonra elektrik ve havacılık sanayisinde, birçok alanda, hayatın her alanına aktaracağız. Burada da geliştirilen güneş panellerinin nasıl küp uydularda kullanılması söz konusu olacaksa elektrik enerjisi elde etme gibi birçok alanda da bu teknolojiyi kullanacağız."

– Küp, Nano ve Mikro Uydunun önemi nedir

İTÜ'nün internet sitesinde yer alan bilgilere göre, TİM iş birliğinde gerçekleştirilen teknolojinin pek çok avantajı bulunuyor. Uygulamalı ve bilimsel uzay araştırmaları için çok güçlü bir araç olarak görülen “Küp Uydu” ve “Küçük Uydu” kategorisinde yer alan uydu projeleri, tüm dünyada kabul gören çalışmalar arasında yer alıyor. Bu projelerin maliyetlerinin çok daha düşük olması, personel yetiştirilmesi hususunda çok iyi bir yöntem olması ve düşük uzay bütçeli ülkelere dahi gerçekleştirme imkânı sunması gibi pek çok avantajı bulunuyor.