Üniversite adaylarının YKS maratonunda tüm oturumlar tamamlandı

İSTANBUL (AA) – Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üçüncü ve son oturumu Yabancı Dil Testi (YDT) sona erdi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Beyazıt Yerleşkesinde sınava giren öğrencilerden bazıları, oturumların bitmesinin mutluluğunu aileleriyle paylaştı.

Sınavdan çıkan Emine Canyakar, yaptığı açıklamada, üçüncü üniversiteyi okumak için sınava girdiğini, 50 yaşında 3 çocuk annesi olduğunu söyledi.

Daha önce sosyoloji ve mobilya dekorasyon bölümlerini bitirdiğini belirten Canyakar, şimdi de Fransızca okumak istediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Çocuğum yaşındaki kişilerle sınava girdim. Güzel bir duygu. Gençler daha iyi yerde olsun ama ben de okuyayım. Okumak çok güzel. Cebinizde artınız olsun, bilginiz olsun. Birkaç konu hakkında söz söyleyebilin. Dünya ne halde onu görebilelim. Okumanın yaşı yok. Herkes okusun bence."

Öğrencilerden Emir Atasoy da sınavının güzel ve kolay geçtiğini anlattı.

Atasoy, "AYT'den çıktım kendimi denemek için İngilizce'ye de girdim. Bu sınav AYT'den daha kolaydı. Hedefim psikoloji ama dilden iyi bir puan yaparsam dil üzerine de branş seçebilirim. Süre de yeterliydi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınava girdim. Maske ve ıslak mendil dağıttıkları için maskeleri sınavda çıkarıyoruz. Çok rahatsız etmedi. Annem ve babamla geldim. Onlara sarılmak istiyorum." diye konuştu.

Zeynep Fişek de sınavın kolay olduğunu ifade ederek, şunları anlattı:

"Bugün genel anlamda iyi geçti. Yabancı dilde İngilizce branşını yaptım. Eşit ağırlıklı olarak hukuk ve işletme istiyorum. Pandemi sürecinde yapmamız gerekeni yaptık. Çok sorun olmadı, koronavirüs tedbirleri kapsamında sınava girmek çok etkilemedi. Annem ve babam da beni bekliyor."

Emre Başaran ise sınavdaki soruların beklediği gibi olduğunu vurguladı. Yabancı dilde sınava İngilizce'den girdiğine değinen Başaran, "Hedefim İTÜ mühendislik. Sınava çok çalıştım. İnşallah sonuç iyi olur. Emeklerimin karşılığını alırım." dedi.

Berna Tenes de yabancı dil sınavına İngilizce'den girdiğini ve kendini denemek istediğini ifade etti.

Kaan İlbak da ise sınavlarının iyi geçtiğini dile getirerek, "Genel olarak ilk sınav alanımdı. İngilizcemi denemek için girdim. Hedefim bilgisayar mühendisliği. Sınavda öğrenci olarak maskeyi çıkardım koronavirüs tedbirlerinin fazla etkisi olmadı." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AA muhabirine konuşan Aygün, 2021-YKS’ye başvuran adayların, öğrenim durumuna ve okul türlerine göre dağılımını değerlendirdi.

Halis Aygün, 26-27 Haziran’da yapılacak 2021-YKS’ye başvuru yapan adayların öğrenim durumlarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Lise son sınıfta olan aday sayımız 955 bin 632 (yüzde 36,6), lise mezunu olup bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olan aday sayımız ise 997 bin 137 (yüzde 38,2). Bir yükseköğretim programına yerleşmiş aday sayımız ise 373 bin 731 (yüzde 14,3), bir yükseköğretim programından mezun olan aday sayımız 227 bin 128, (yüzde 8,8). Yükseköğretim kurumundan kaydı silinen ve sınava başvuran aday sayımız da 54 bin 275 (yüzde 2,1).”

En çok aday Anadolu lisesinden

2021-YKS’ye başvuran aday sayısının 2 milyon 607 bin 903 olduğunu belirten Aygün, adayların okul türlerine göre dağılımı hakkında da şunları kaydetti:

“Adaylarımızın 1 milyon 141 bin 639’u (yüzde 43,8) Anadolu lisesinden, 794 bin 269’u (yüzde 30,4) meslek lisesinden, 333 bin 190’ı (yüzde 12,8) açık öğretim lisesinden, 232 bin 23’ü (yüzde 8,9) imam hatip lisesinden, 78 bin 561’i (yüzde 3) fen lisesinden, 12 bin 140’ı (yüzde 0,5) sosyal bilimler lisesinden, 8 bin 187’si (yüzde 0,3) spor lisesinden ve 7 bin 894’ü (yüzde 0,3) güzel sanatlar lisesinden.”

ÖSYM Başkanı Aygün, 2021 YKS’ye girecek adaylara başarı diledi.

ANKARA (AA) – ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 26 Haziran’daki 2021-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 27 Haziran’daki 2021-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 2021-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

Adaylar sınava giriş belgesini, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecek.

TYT ve AYT için adayların saat 10.00’dan sonra, YDT için ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacağı uyarısı yapıldı.

Muhabir: Selma Kasap