Ünlü radyocu Afrikalı Ali, İHH ekipleriyle yardım dağıttı

İSTANBUL (AA) – Afrikalı Ali olarak tanının ünlü radyocu Ali Şentürk, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın ekipleriyle ihtiyaç sahiplerine gıda, zekat, fitre ve ayakkabı yardımı ulaştırdı.

İHH'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, vakıf ramazan boyunca da yardım faaliyetlerine devam ediyor.

Ekipler, ihtiyaç sahiplerinin kapısını çalarak, kumanya ihtiyaçları ve bağışçıların gönderdiği zekat ve fitre yardımlarını teslim ediyor.

Son olarak yardım edilen bir aile, mahallelerindeki Suriyeli aile için de yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine İHH ekipleri Suriyeli aileye ve Pakistanlı bir kağıt toplayıcısının ailesine de yardım götürdü.

– "Yetimlerimizi sevindirdik"

İHH'nın Nijer'deki çalışmalarına da şahitlik eden Ali Şentürk, İstanbul'daki yardım faaliyetlerine katılarak 10 aileyi ziyaret ettiğini belirtti.

Şentürk, "İçinde bulunduğumuz Türkiye şartları, pandemi şartlarından dolayı olağan dışı günler yaşıyoruz. Bu mübarek ramazan ayında da hepimize yansıdı. Ben de İHH ile İstanbul içinde çok anlamlı bir organizasyona katıldım. Yetimlerimizi sevindirdik. Ayakkabılar verdik. Nakdi yardımlarda bulunduk. Tabii bunu İstanbul'un sokaklarında gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Gittikleri ailelerin gerçekten yardıma muhtaç olduğunu aktaran Şentürk, şunları kaydetti:

"Bir sokağa girdiğimizde bizi bir Suriyeli aileye yönlendirdiler. Gerçekten ihtiyaç sahibi bir aile. 7 çocuklu bir aile derme çatma bir evde kalıyorlar. Biz onlarla konuşurken, birden yanımıza kırık Türkçesi ile Pakistanlı bir kardeşimiz geldi. Pakistanlı ailenin evine gittiğimizde durum daha da vahimdi. Minik bir kızları vardı Pakistanlı ailenin. Kızın alnı yarılmış, annesi imkanlar dahilinde kendisi bantla bir şeyler yapmaya çalışmış ama dikiş atmak gerekiyor. Apar topar miniğimizi hastaneye götürdük ve tedavisini sağladık. Şunun da altını çizerek ifade ediyorum ki yapılan bağışların hepsi gerçek ihtiyaç sahibi ailelere gidiyor. Nijer'e gittiğimde de bunu söylemiştim."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

NEVŞEHİR (AA) – İçerisinde ailelerin bir aylık mutfak ihtiyacını karşılayacak gıdanın bulunduğu paketler ve un çuvallarını araçlara yerleştiren gönüllü gençler önceden belirledikleri ailelerin evlerinin yolunu tutuyor.

Getirdikleri malzemeleri evlerin kapısına bırakıp, zile basarak aileyi uyaran gönüllüler, başka ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için yeniden yola devam ediyor.

Bu çalışmayı ramazan boyunca sürdürecek “İyilik elçileri” adı verilen yardım gönüllülerinden Halil Arı, AA muhabirine, “İyilik her zaman, her yerde” sloganıyla yürütülen çalışmada yer almaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirtti.

Arı, insanların rencide olmamasını sağlamak adına sokağa çıkma kısıtlamasında dağıtım yaptıklarını ifade ederek, sistemlerinde ihtiyaç sahibi olarak kayıtlı olan ailelerin bazıları ile çoğu zaman kendilerinin bile karşılaşmadığını aktardı.

“Komşuları görmüyor rencide olmuyorlar”

Yardım gönüllüsü olarak 5 yıldır çalışmalara katıldığını anlatan Arı, “Ramazanda iftar sonrası depodan gıda kolilerini alıp, önceden belirlediğimiz adreslere dağıtıyoruz. İnsanların komşusuna bile mahcup olmaması amacıyla gece sessizce dağıtım yapıyoruz.” dedi.

Arı, ailelerin çoğunun bilgisinin kendilerinde mevcut olduğunu, kaydı olmayanların da koliyi bırakırken bilgilerini aldıklarını belirterek, kolilerde, bakliyat, salça, yağ, un ve çocuklar için çikolata, balon gibi ürünler bulunduğunu kaydetti.

“Gece dağıtınca fazlaca mutlu oluyoruz. Bu bir Osmanlı adetidir. Komşuları görmüyor, rencide olmuyorlar. İnsanların hayır duasını almak bütün yorgunluğumuzu alıyor.” diyen Arı, kimi zaman geç saatlere kadar yardım dağıttıklarını aktardı.

Muhammedcan Ayıkbaba da “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisinin gereğini yerine getirmek için gayret ettiklerini ifade ederek, “Bu çalışma beni vicdanen rahatlatıyor ve mutlu ediyor. İsterim ki; bütün ihtiyaç sahiplerine el uzatabilelim. Yardım faaliyetlerini yıl içinde sürekli yapıyoruz ama ramazan ayında daha da artırıyoruz.” diye konuştu.

Burak Akın da orucunu açtıktan sonra evde yatmak yerine ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyor olmanın memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

SİİRT (AA) – Siirt'te Vefa Sosyal Destek Grubu (VSDG) ve Siirt İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği ihtiyaç sahibi ailelere sebze ve meyve yardımında bulundu.

Ekipler, bir hayırseverin desteğiyle kentte 2'si Suriye uyruklu 12 aileye destek çıktı.

Marketten alınan sebze ve meyveler Dumlupınar, Barış, Ulus ve Çal mahallelerinde oturan ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine bırakıldı.

Vefa Sosyal Destek Grubu sorumlusu Mihraç Teğin, bir bağışçının desteğiyle ihtiyaç sahibi ailelere yardım yapıldığını belirtti.

Teğin, "İlimizde 65 yaş ve üstü ile kronik hastalara gıda yardımında bulunan Vefa Sosyal Destek Grubu bünyesinde çalışmalarımız sürüyor. İHH ile bir bağışçının desteğiyle alınan meyve ve sebzeleri ailelere ulaştırdık. Allah devlette ve millete zeval vermesin." dedi.

İHH gönüllüsü İbrahim Yıldız da yardımların süreceğini vurgulayarak, destek olan hayırseverlere teşekkür etti.