UNRWA'nın hizmetlerini sürdürebilmesi için 1 milyar dolara ihtiyacı var

GAZZE (AA) – NUR EBU IYŞE – Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunun (UNRWA) Gazze Operasyon Müdürü Matthias Schmale, UNRWA'nın bu yıl 1 milyar dolar bütçe açığı olduğunu belirterek, mali krizin devam etmesi halinde "zor kararlar" almak durumunda kalacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, 31 Ağustos 2018'de yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin UNRWA'ya mali yardımları tamamen durdurma kararı aldığını bildirmişti.

Filistin, Ürdün, Lübnan ve Suriye'de 5,3 milyondan fazla mülteciye hizmet sağlayan UNRWA'nın, ABD'nin 2018'den bu yana yıllık 360 milyon dolarlık yardımı askıya almasının ardından yaşadığı mali kriz daha da şiddetlendi.

Konuyla ilgili AA muhabirine konuşan Schmale, kurumun operasyon bölgelerinde hizmet sunabilmesi için ihtiyaç duyduğu yıllık bütçenin 1,4 milyar dolar olduğunu belirterek, "Şu an 1 milyar dolar açık var." dedi.

Schmale, "Bağış yapan devletlerin yıllık 400 milyon dolar taahhütleri var. Mevcut durumda UNRWA'nın sunduğu temel hizmetleri nisana kadar devam ettirebiliriz ancak bu taahhütler sağlanırsa mayısa kadar hizmetleri sürdürebiliriz." diye konuştu.

UNRWA'nın yaşadığı mali krizi "en kötüsü" olarak nitelendiren Schmale, "Krizin bu şekilde devam etmesi durumunda UNRWA'nın sağladığı hizmetler konusunda nisan ayı sonunda zor kararlar almak durumunda kalınabilir." ifadelerini kullandı.

Mevcut durumun zor ve ciddi olduğunu vurgulayan Schmale, krizin derinleşmesinin birçok sebebi olduğunu dile getirdi.

Schmale, "En büyük destekçilerimizden birini kaybettik. ABD yılda 360 milyon doların üzerinde yardım sağlıyordu. Bunun yanı sıra Suriye ve Yemen gibi bazı ülkelerin içinde bulunduğu krizler, salgın hastalıklar özellikle de koronavirüs salgını nedeniyle de mali destek gerekiyor. Bu da UNRWA'ya yapılan yardımları etkiliyor." ifadelerine yer verdi.

– Üç yönlü eylem planı

UNRWA'nın henüz hizmetlerde kısıtlamaya gitme kararı almadığını vurgulayan Schmale, UNRWA'nın yaşadığı mali krizi atlatması için üç yönlü bir eylem planlandığını aktardı. UNRWA yetkilisi, bu planın aşamalarını şöyle anlattı:

"İlki Aralık 2019'da BM Genel Kurulunda UNRWA'nın çalışmalarına devam etmesi yönünde oy kullanan 170 ülkeden mali destek talep etmek, ikincisi bağış toplamak için bazı girişimlerde bulunmak, üçüncüsü ise UNRWA'nın bazı bütçelerini tekrar yapılandırmak."

ABD ve İsrail'in UNRWA'nın dağıtılması yönündeki talepleri gölgesinde yapılan BM Genel Kurulunda 190 üyeden 170'inin kuruluşun faaliyetlerinin devam etmesi yönünde oy kullandığını hatırlatan Schmale, kuruluşun uyguladığı karar ve talimatların BM Genel Kurulu tarafından verildiğine dikkati çekti.

Benzer bir krizle 2015'te de karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Schmale, şunları kaydetti:

"O dönem uluslararası topluma okulları açamayacağımızı ilettik. Seçim yapmak çok zordu. Öncelikle insan sağlığını etkileyen temel hizmetlerden ödün vermeme kararı aldık. Sağlık ocakları açık kaldı. Bu nedenle okulları kapatma kararı aldık. Bazı telafi dersleriyle bu açık kapatılabilirdi. Sonunda bağış yapan ülkeler gerekli finansmanı sağladı. Okullar bir ay süreyle kapalı kalmış oldu."

Öte yandan UNRWA çalışanlarının maaşlarının gelen desteklerden karşılandığını aktaran Schmale, 2018'de ABD'nin desteğini kesme kararından sonra birçok UNRWA çalışanının işlerine son verildiğini ve eğer destek gelirse tekrar işe alınacaklarının iletildiğini söyledi.

– UNRWA bünyesinde koronavirüs önlemleri

Schmale, yeni tip koronavirüsün Gazze'ye gelme riskine ilişkin ise, "Virüsler sınır tanımıyorlar. İyi olan şu ki şimdiye kadar Gazze'de bir vakaya rastlanmadı." değerlendirmesinde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü ve Filistin Sağlık Bakanlığının verdiği tüm talimatların uygulanmasıyla virüsün önüne geçilebileceğini vurgulayan Schmale, UNRWA'nın Gazze'deki tıbbi imkanların kısıtlı olmasından dolayı okulların kapatılmasını da kapsayan bir dizi önlemle virüsün bölgede yayılmasını engellemeye çalıştığını belirtti.

UNRWA, koronavirüsle mücadele kapsamında 14 Mart'ta bünyesindeki okulları ay sonuna kadar kapattığını açıklamıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, bugüne kadar Gazze'de koronavirüs vakası görülmediğini açıklamıştı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GAZZE (AA) – Mısır ile Gazze arasındaki kara sınır kapısı Refah’tan bölgeye ulaşan 10 tırlık insani yardım Filistin Kızılayı’na teslim edildi.

İnsani yardım malzemelerinde, gıda kolisinin yanı sıra tıbbi teçhizat, temizlik malzemesi ve kıyafet yer alıyor.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları

İsrail savaş uçaklarının Gazze kentinin El-Rimal Mahallesindeki sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Saldırı sonrası bölgeye gelen arama kurtarma ekipleri, bir çocuğu sağ olarak kurtardı. ( Ashraf Amra – Anadolu Ajansı )

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesinin İsrail’in saldırılarını ele almak üzere gerçekleştirdiği Dışişleri Bakanları düzeyindeki çevrim içi olağanüstü toplantısına video konferans yöntemiyle katıldı.

  • İsrail Gazze Şeridi’nde bakanlık binalarını bombaladı
  • İsrail ordusu, AP ile Al-Jazeera’nın ofisinin de olduğu binayı yerle bir etti
  • Hamas lideri Heniyye: Gazze’de sivillerin hedef alınmasının tüm sorumluluğu İsrail’e ait
  • İsrail aralarında hamile bir kadının olduğu 6 kişilik ailenin tüm fertlerini katletti
  • Netanyahu’nun sözcüsü Gendelman’ın Gazze’yle ilgili dezenformasyonu ortaya çıktı
  • Gazzeli yüzlerce aile İsrail saldırıları nedeniyle bayramda evlerini terk etmek zorunda kaldı
  • Filistin Yönetimi: ABD’nin sessizliği Gazze, Batı Şeria ve Kudüs’teki katliamlara yol açtı

İsrail’in abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ndeki halk aleyhinde suç işlediğini ve şiddet uyguladığını belirten Maliki, “Gazze’ye yönelik devam eden barbarca bombalamalar, 10 binden fazla Filistin vatandaşının yerinden edilmesine ve bölgenin dört bir yanında yüzlerce evin yıkılmasına yol açtı.” dedi.

Maliki, Filistinlilerin evlerine baskın düzenleyerek “Araplara ölüm” diye slogan atan sömürgecilerin terör saldırıları dahil işgal güçlerine ait ordu ve polis gibi tüm imkanlarıyla saldırılara yoğunlaştığını ifade etti.

İsrail’in suçları karşısında uluslararası cephe oluşturulması çağrısı

İİT’den İsrail’in suçlarına ve tehlikeli tırmanışına güçlü şekilde engel olmak için uluslararası bir cephe oluşturulmasını isteyen Maliki, ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve uluslararası mahkemeleri bu konuda harekete geçmeye çağırdı.

Maliki, İsrail’le normalleşmenin “ırkçı sistemi” desteklemek anlamına geldiğini vurgulayarak, barışa ulaşmadan, İsrail’in Arap ve Filistin topraklarındaki işgalini sonlandırmadan bu ırkçı, sömürge sistemiyle normalleşmenin ve bu konudaki aceleciliğin apartheid rejimine destek ve onun suçlarına ortak olmak olduğunu kaydetti.

İİT, İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını görüşmek üzere dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplanacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan’ın talebiyle gerçekleştirilecek toplantıda, İsrail’in Filistin topraklarındaki özellikle Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıların ele alınacağı ifade edilmişti.