UUİ'deki astronotlar kozmik ışın dedektörünün onarımı için uzay yürüyüşüne çıktı

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görevli astronotlar, istasyonun dışındaki kozmik ışın dedektörüne yeni pompalar yerleştirmek için uzay yürüyüşüne çıktı.

İtalyan ve Amerikalı astronotlar Luca Parmitano ve Andrew Morgan’ın uzay yürüyüşü sırasında uygun soğutma sistemi bulunmadığından arızalı olan 2 milyar dolarlık Alfa Manyetik Spektrometre ile 4 yeni pompanın bağlantısını kurmaya çalışacağı belirtildi.

Karşı madde ve karanlık madde avı için 2011’de Endeavour Uzay Mekiği’nin son uçuşuyla UUİ’ye gönderilen Alfa Manyetik Spektrometre’nin o tarihten bu yana 148 milyardan fazla kozmik ışını incelediği ifade ediliyor.

Parmitano ve Morgan’ın yürüyüşünün 6,5 saat sürmesi bekleniyor.

Bunun yaklaşık 3 hafta içinde 3. uzay yürüyüşü olduğu ifade edildi.

NASA’da görevli Türk bilim insanı Yıldız, Şanlıurfa’da üniversitelilerle buluştu

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansında (NASA) görevli Türk bilim adamı Dr. Umut Yıldız, Harran Üniversitesi aracılığıyla bilim tutkunu gençlerle bir araya geldi.

Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki “Derin Uzayda Bilim” başlıklı sunumunda, üniversiteli gençlere, derin uzay ve iletişim, uzay araçları, uzay yolculukları ve uzayda yapılan keşifler konularında bilgiler verdi.

Keşiflerin her şeyden önce kafalarda oluşan bir soruyla başladığını ifade eden Yıldız, gençlere soru sormaları ve çok çalışmaları önerisinde bulundu.

Programa katılan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik de bilim ve bilginin gençler için önemine değinerek, “Kim dönemin bilgisini elinde tutarsa gücü elde eder. Bu, tarihimizde Selçuklu’da, Osmanlı’da böyleydi. Bugün ise silikon vadilerini kuranlar, NASA’yı yönetenler dünyada söz sahibi. Bu nedenle kendi geleceğimizi hazırlamamız gerekiyor. Bilgi dolu nesiller yetiştirmemiz lazım.” diye konuştu.

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte Brezilya'da 1473, Meksika'da 816 kişi öldü.

Oktay: "Siyasi çıkar uğruna terörden ve destekçilerinden medet umanları ne milletimiz ne de tarih affetmeyecektir."

Kısıtlama günlerinde ekmek üretilen fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile ekmek satılan bayiler, tatlı üretilen, satılan iş yerleri açık olacak.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, hafta sonu 15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler saat 23.00'a kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

Kısıtlamanın olduğu 6 Haziran Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Etiketler: