Uzmanlara göre Biden-Suga zirvesi ABD'nin Hint-Pasifik politikalarında Japonya'yı merkeze aldığını kanıtladı

ABD Donanmasının eski siyasi danışmanı ve “Doğu Çin Denizi Adalar Sorununda ABD Politikalarının Kökeni” kitabının yazarı Robert David Eldridge, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Maalesef ABD artık Çin ile yalnız başına mücadele edemez. Bölgedeki dost ve müttefiklerinden daha fazla iş birliği istiyor.” dedi.

Hint-Pasifik’te “Çin’in tehditkar faaliyetlerine yönelik” zirveden çıkan kararlılık sonucuna değinen Eldridge, Japonya-Çin 1978 Barış ve Dostluk Anlaşması’nda iki ülkenin birbirlerine “bölgede hegemonya kurmayacakları” şeklinde taahhüt verdiklerini anımsattı.

Eldridge, “Çin buna rağmen Güney Çin Denizi’nde bu yönde faaliyet yürütüyor.” dedi.

Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması konusunun zirvede ele alınmasına rağmen “hiçbir ülkenin konuya ciddi şekilde eğilmediğini” belirten Eldridge, “Bu durum, dikkat çekmek isteyen (Kuzey Kore lideri) Kim’i yine pervasızca hareket etmesine yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

“Japonya’dan daha fazlası”

Tokyo’daki Tama Üniversitesi Kural Koyucu Stratejiler Merkezi Müdür Yardımcısı Brad Glosserman “başarılı” olarak nitelediği zirvenin, ABD’nin Japonya’ya ve Hint-Pasifik bölgesine verdiği önceliğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Glosserman, “ABD’de başkan değişikliğinin, dönemin liderleri ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya Başbakanı Abe Şinzo arasındaki özel ilişkiye gölge düşürebileceği ve ittifakı zayıflatacağı endişeleri giderildi.” dedi.

Kyodo ajansına konuşan Rand Corporation adlı düşünce kuruluşundan siyaset bilimci Jeffrey Hornung, pek çok ülkenin Çin ile ekonomik ve güvenlik ilişkilerinde denge politikası yürüttüğünü ancak Japonya’nın bu doğrultuda politika benimsemediğini kaydetti.

Hornung, “Japonya, Çin ile devasa ekonomik ilişkilere sahip ancak bazı konularda eleştirmeye çok istekli. Öyle ki Biden, Japonya’yı ‘kafa dengi’ partneri ve ‘becerikli anlaşma müttefiki’ olarak görüyor.” diye konuştu.

Keio Üniversitesinden siyaset bilimci Prof. Nakayama Toşihiro, ikili güvenlik ittifakında “Japonya’dan daha fazlasının talep edildiğini” belirterek “Eğer Japonya aktif rol oynamaya yaklaşmayacaksa ittifakta bir çeşit kriz çıkabilir sinyali verildi.” dedi.

“Çin ile çatışma çıkarmama” muamması

Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Japonya Çalışmaları Kıdemli Uzmanı Sheila Smith’in zirveye yönelik kaleme aldığı, uluslararası basına yansıyan makalede, Biden tarafından Washington’da ilk yabancı lider olarak Suga’nın ağırlanmasını “menfaatlerin kesişmesine” bağladı.

Smith, “ABD, ‘azimli ve adanmış’ Japonya’ya bağımlı; Japonya ise ‘müdahil ve güçlü’ ABD’ye bağımlı. Bölgesel mücadeleler göz önüne alındığında, bu ittifak hizada tutulması ve kararlılıkla ileriye taşınması gereken bir ittifak” ifadelerini kullandı. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rağmen Suga ile Biden’ın yüz yüze görüşmesini, “İki ülke menfaatlerinin, ‘Çin ile çatışma çıkarmadan gerçekleştirmek’ gibi büyük bir muammayı çözmek için ortak vizyon geliştirme fırsatı” olarak nitelendirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

NEW YORK (AA) – Günlük hava tahmin raporları yayınlayan Ulusal Hava Servisine (NWS) göre, dünyanın en sıcak noktası olan California’nın Dead Valley (Ölüm Vadisi) bölgesindeki sıcaklık 51 dereceyi geçti.

Bir diğer hava gözlemcisi AccuWeathera göre ise Ölüm Vadisi’nde hissedilen sıcaklık 54 derecenin üzerine çıktı. Bölge tarihinde en yüksek sıcaklık 1913’te 56 ila 57 derece kaydedilmişti.

California’nın dışında, Arizona ve Utah, Montana ve Idaho gibi civar eyaletlerde de sıcaklıkların rekor seviyeye ulaştığı, hafta sonu da tehlikeli boyutta seyredeceği öngörüldü.

Küresel ısınmanın etkisine vurgu

Ülkenin batı yakasındaki aşırı hava sıcaklarıyla ilgili New York Times’taki makalede, yaz mevsimine girmeden termometrelerin tarihi sıcaklıkları göstermesi, küresel ısınma nedenli iklim değişikliğine bağlandı.

Makalede, “Küresel ısınma yıllardır bölgede felaketleri körüklüyor. Şimdi, erken bir sıcak hava dalgası ve şiddetli kuraklık, yaşamları tehdit ediyor ve suyu tehlikeli derecede kıt durumda bırakıyor.” ifadesi yer aldı.

Yazıda, Arizona, Montana ve Utah’ta yer yer orman yangınlarına rastlandığı, Teksas’ta elektrik firmalarının muhtemel kesintileri önlemek için müşterilerine klimaları kapatmaları ricasında bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Makalede, aşırı sıcakların bölgedeki su kaynaklarını da hızla azalttığı belirtildi.

Tarım ve hayvancılığı da etkiledi

Ülkenin batısındaki kuraklığın çiftçileri de zor durumda bıraktığı belirtilen makalede, koyun ve sığır yetiştiricilerinin hayvanlarını daha erken satma eğilimine girdikleri, sulu tarım için gerekli olan kaynakların azalmasından dolayı arazilerin büyük kısmını nadasa bırakmak durumunda kaldıkları vurgulandı.

California Çiftlik Su Koalisyonu yöneticisi Mike Wade’in, çiftliklerin yeterli su kullanımından mahrum kalmasının ürünlerde arz sorunlarına ve fiyatların yükselmesine neden olabileceği görüşüne yer verildi.

California eyaleti, ABD’nin meyve ihtiyacının üçte ikisini ve sebzelerin üçte birini karşılıyor.

İSTANBUL (AA) – Fed’in politika faizi ve varlık alım programında değişikliğe gitmemesine karşın enflasyon ve faiz beklentilerindeki yukarı yönlü revizyonlar ve varlık alımlarının azaltılmasına yönelik çalışmaların yakında tartışılmaya başlayabileceği yönlendirmesi piyasalarda ilk olumsuz tepkinin ardından karışık bir seyir izlenmesine neden oldu.

Fed sonrası dolar endeksindeki yükseliş ve emtia fiyatlarındaki gerileme devam ederken, pay piyasalarında fiyatlamaların zorlaştığı görülüyor.

Dolar endeksi dün yüzde 0,5 artarak 13 Nisan’dan bu yana ilk kez 92’nin üzerini görürken, altının ons fiyatı yüzde 2,1 azalışla 1.773 dolara indi. Tarım emtialarının fiyatlarında da düşüş eğiliminin sürmesi dikkati çeken gelişmelerden biri oldu.

Enflasyon endişelerinin artmasında, ekonomilerdeki canlanmayla birlikte en önemli unsur olan tarım emtia fiyatlarındaki düşüşün devam edip etmeyeceği beklentilerin yeniden gözden geçirilmesi konusunda belirleyici olacak.

Öte yandan ABD’de dün açıklanan verilere göre ülkede haftalık işsizlik başvuruları 412 bin ile beklentileri aşarken, Philadelphia Fed imalat endeksi 30,7 ile tahminlerin altında kaldı.

Bu gelişmelerle New York borsası günü karışık seyirle tamamladı. Dow Jones endeksi yüzde 0,62 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,04 değer kaybederken, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,87 yükseldi.

Karışık görünüm, dün Avrupa borsalarında da etkili oldu. Avro Bölgesi’nde, nisanda yüzde 1,6 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 2’ye çıktı. Avrupa Birliği’nde otomobil satışları ise mayısta 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 53,4, artarak 891 bin 665’e ulaştı.

Borsalarda sektör ve hisse bazlı ayrışmaların belirginleşmesi dikkati çekerken, avro/dolar paritesi 1,1892 ile 13 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Dün İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,44 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,21 gerilerken, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,11 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,21 değer kazandı.

Bugün Japonya Merkez Bankası (BoJ) beklentiler doğrultusunda yüzde eksi 0,1 olan politika faizi ve Getiri Eğrisi Kontrollü Parasal Genişleme politikasında değişikliğe gitmedi. Ayrıca yeni tip koronavirüs salgını etkilerine karşı finansman desteği sağladığı özel programının süresini de 6 ay uzatarak Mart 2022 olarak belirledi.

BoJ kararının ardından kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yatay seyrederken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 geriledi, Güney Kore’de Kospi endeksi ise yüzde 0,1 yükseldi.

Yurt içinde, dün satıcılı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 1,20 değer kaybederek günü 1.414,15 puandan tamamladı. Dün yüzde 1,3 artışla 8,7194’ten kapanış yapan dolar/TL ise, bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,7220 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, enflasyon endişelerinin artık Fed’in beklenti ve açıklamalarında da yer bulduğuna işaret ederek, piyasaların bundan sonraki süreçte enflasyona ilişkin beklentileri belirleyecek veri ve fiyatlamalara daha duyarlı olacağını vurguladı.

Bugün veri gündeminin sakin olduğunu ve Avro Bölgesi’nde maliye bakanları toplantısı ile oynaklığı artan emtia fiyatlarının seyrinin takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.390 puanın destek, 1.470 ve 1.490 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, nisan ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri

11.00 Avro Bölgesi, nisan ayı cari işlemler dengesi