“Vahşi Batı”nın galası Üsküdar'da yapıldı

İSTANBUL (AA) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrolarının sahneye koyduğu, Sam Shepard’ın yazdığı Ergun Üğlü’nün yönettiği "Vahşi Batı" adlı oyunun galasına tiyatroseverler büyük ilgi gösterdi.

Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'ndeki gala gösterimine, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü ve Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen'in de aralarında bulunduğu birçok sanatçı, gazeteci ve eleştirmen katıldı.

Oyun öncesinde AA muhabirine açıklamalarda bulunan yönetmen Ergun Üğlü, oyunun yaklaşık 10 aydır sahnelendiğini belirterek, "Oyun parçalanmış bir aile yapısıyla iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Amerikan rüyası adıyla pazarlanan ‘evin olsun, güzel bir eşin olsun, paran olsun, her şeyin en iyisi senin olsun’ sisteminin hikayesini küçültüp sahnede görüyoruz. İki kardeşten birisi sistemin içinde yok olmuş diğeri de sistemin dışına çıkmış. Yani bunların çatışmasından doğan bir oyun izliyoruz." dedi.

Oyun hazırlıklarının 3 ay sürdüğüne dikkati çeken yönetmen, şunları kaydetti:

"40 sene önce yazıldığında öğrenciyken bu oyunu keşfettim. Dili ve yapısı itibarıyla çok etkilendim. Şehir Tiyatrolarında da büyüklerimin bu oyunu sahnelendiğini gördüm. Bundan iki sene önce oyunun yazarı vefat edince bu oyunun metninin güncel olup olmadığını kontrol ettim. Hala güncelliğini koruduğunu görünce tekrar repertuvara alındı. Gerek yazarını anmak gerekse bu metni hafızalara tekrar kazandırmak amacıyla tekrar sahneye koymuş olduk."

Oyuncu Ahmet Saraçoğlu ise oyunun ayrı yönlere giden iki kardeşin 5 yıl sonra annelerinin evinde bir araya gelmeleriyle başlayan bir hesaplaşmayı anlattığını vurgulayarak, güzel ve keyifli bir prova süreci geçirdiklerini söyledi.

Sahne arkadaşı Serdar Orçin’le okuldan da arkadaş olmalarının büyük bir avantaj sağladığını ifade eden Saraçoğlu, "Eskiden beri birbirimizi tanıdığımız için ağabey kardeşi oynamak çok zor olmadı. Çok keyifli ve güzel gidiyor." şeklinde konuştu.

– "Vahşi Batı" oyunu hakkında

"Vahşi Batı" oyunu, Amerikan toplumunun vitrininde sunulan “kutsal aile” kavramını irdeleyerek, babaları çöle savrulmuş iki oğlun çatışmasının ardında yaşanan parçalanmışlık ve yozlaşma konusunu ele alıyor.

Müziğini Deniz Noyan'ın, dramaturjisini Gökhan Aktemur'un, sahne tasarımını Barış Dinçel'in, kostüm tasarımını Gamze Kuş'un, ışık tasarımını Murat Selçuk'un yaptığı oyunda, Ahmet Saraçoğlu, Eraslan Sağlam, Rozet Hubeş, Serdar Orçin rol alıyor.

Oyun, 19 – 22 Şubat arasında Ümraniye Sahnesi, 4-5 Mart'ta ise Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde seyredilebilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Türk Telekom'un dijital televizyon platformu Tivibu temmuz ayında, salgından dolayı sinemada gösterime girememiş macera, aksiyon ve eğlence içerikli yeni filmleri ekranlara getiriyor.

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Tivibu, temmuz ayında fantastikten bilim kurguya, gerilimden müzikale farklı türlerdeki en yeni vizyon filmlerini seyircilerle buluşturuyor.

Kemal Sunal’ın vefatının 21. yıl dönümünde Tivibu, 3 Temmuz'dan itibaren sanatçının filmlerini "Seç İzle/Film/Tivibu Vitrin/Kemal Sunal Filmleri" klasöründe ekranlara getiriyor. Ödüllü yönetmen Christopher Nolan imzalı filmler de temmuzda Tivibu'nun içerikleri arasında öne çıkıyor.

Yeni vizyon filmlerinden Godzilla ve Kong'un savaşını beyaz perdeye taşıyan, bu yılın beklenen filmi "Godzilla vs. Kong", aynı isimli efsane video serisine dayanan "Mortal Kombat" ve yeni tehlikelerle karşı karşıya olan Wonder Woman'ın maceralarını konu edinen "Wonder Woman 1984" gibi yapımlar, fantastik filmseverlere hitap ediyor.

Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan "Tepelerde", başrollerinde Angelina Jolie ve Nicholas Hoult'un rol aldığı gerilim filmi "Ölmemi İsteyenler" ve animasyon klasiği "Tom ve Jerry" de vizyon yapımları arasında bulunuyor.

Tivibu temmuz içeriklerinde, sanatçının anısına saygı duruşu için hazırlanan ve aralarında "Kapıcılar Kralı”, “Korkusuz Korkak”, “Köşeyi Dönen Adam”, “Atla Gel Şaban” gibi Yeşilçam klasiklerinin bulunduğu 20 filmlik Kemal Sunal seçkisi de öne çıkıyor.

Tivibu’nun Sinema TV kanalında Kırmızı Halı Kuşağı'nda ve Sinema 1001’de Kült Filmler Kuşağı’nda ay boyunca “Kara Şövalye”, “Kara Şövalye Yükseliyor”, “Batman Başlıyor”, “Tenet” ve “Yıldızlararası” filmlerinin de aralarında olduğu 8 Christopher Nolan filmi de izleyiciyle buluşuyor.

İSTANBUL (AA) – Sosyal medyada yayınlanan komik videolarıyla üne kavuşan Yasemin Sakallıoğlu'nun ilk sinema filmi "Zengo"nun halk galası gerçekleştirildi.

Sakallıoğlu'nun yanı sıra oyunculardan Dilşah Demir, Ece İrtem ve Semih Varol'un katıldığı gösterim, Mall Of Istanbul'da yapıldı.

Ekip gösterim öncesinde takipçileriyle buluşarak, kendilerini görmeye gelenleri sahneden selamladı ve onlarla fotoğraf çektirdi.

Filmin senaryosunu da kaleme alan Sakallıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, filmin senaryo aşamasıyla birlikte 20 ayda tamamladığını söyledi.

Sakallıoğlu, hayatında ilk kez bu kadar heyecanlandığını anlatarak, "Beni bugünlere halk getirdi. Video çekerek bugünlere geldim ve böyle bir filmin kutlamasının da bence en çok halkla yapılması gerekiyordu. O yüzden sevenlerimle bir arada olmaktan çok mutluyum." dedi.

Senaryoyu yazarken Şahan ve Togan Gökbakar'ın kendisine eşlik ettiğini belirten oyuncu, "Zengo"da kadın dayanışmasını anlattıklarını ifade etti.

Başrol oyuncularından Ece İrtem de çok iyi bir ekip çalışmasına imza attıklarını ve filmdeki samimiyetin seyirciye yansıyacağını dile getirdi.

Bugün gösterime giren Çamaşırhane Film yapımı "Zengo"nun yönetmenliğini Şahan Gökbakar ve Müge Manuş üstleniyor.

Ünal Kantarcı, Neşe Mengüloğlu, Burcu Ural, Nurgül Mutlu Akgüneş ve Yasemin Yılıkoğlu'nun da rol aldığı filmin konusu şöyle:

"Yaşadığı mahalleye kentsel dönüşüm gelmesi nedeniyle bir anda zenginleşen Zerrin, mahalledeki kadınlara kendi tasarımlarını giydirip ünlü bir modacı olma hayalleri kuran biridir. Biraz sonradan görme olsa da içten ve eğlenceli bir kadın olan Zerrin, çocukluğundan beri yoğun bir rekabet içinde olduğu Menkıbe'nin kendi tasarımlarını çalıp bir de üzerine defile düzenlemesiyle çılgına döner. Zerrin, yanına terzisi ve en yakın arkadaşı olan Fazilet'i de alarak hayatını değiştirecek çılgın bir maceraya atılır."