VakıfBank'tan ilk çeyrekte 750 milyon TL net kar

İSTANBUL (AA) – VakıfBank, bu yılın ilk çeyreğinde 750 milyon TL net kar elde etti.

VakıfBank, ilk çeyreğe ilişkin konsolide olmayan finansal sonuçlarını açıkladı.

Açıklamaya göre, bankanın ilk çeyrekte aktif büyüklüğü 721 milyar TL'ye ulaşırken, nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye sağladığı destek geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 43 artarak 564 milyar TL'yi aştı.

İlk 3 ayda elde ettiği 1 milyar TL brüt karından 252 milyon TL vergi karşılığı ayıran VakıfBank, 750 milyon TL net kar elde etti. Ayrıca, yılın ilk çeyreğinde elde ettiği brüt karından ilave 400 milyon TL serbest karşılık ayıran VakıfBank, toplam serbest karşılıklarını 1 milyar 472 milyon TL'ye yükseltti.

– "Her zaman ülkemizin yanında olmayı sürdürdük"

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, "Her zaman olduğu gibi ilk çeyrekte de bir yandan tüm müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeyi sürdürürken, diğer yandan hizmet kalitemizi daha da artırmak amacıyla teknolojik altyapı yatırımlarımıza devam ettik. Bu dönemde nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye sağladığımız destek 564 milyar TL'yi aştı. Geçen yıl, pandeminin finansal piyasalara tüm etkilerine rağmen hemen her alanda pazar payımızı artırarak Türkiye'nin aktif büyüklükte en büyük 2 bankasından biri konumuna ulaştık. Bu yılın ilk çeyreği sonunda da bu alanda yüzde 3,1 artışla 721 milyar TL'ye ulaşan toplam aktif büyüklüğümüz ile her zaman ülkemizin yanında olmayı sürdürdük." ifadelerini kullandı.

– "Pazar paylarımızda ciddi bir artış görüyoruz"

İstihdamı destekleyen, yerli ve milli üretime katkı sağlayan imalatçı ve ihracatçılar başta olmak üzere tüm VakıfBank müşterilerine en üst seviyede hizmet verme hedefiyle çalışmalarını yürüttüklerini aktaran Üstünsalih, şunları kaydetti:

"Toplam nakdi kredilerimiz yılın ilk 3 ayında sektör ortalamasının üzerinde bir oran olan yüzde 6,2 artışla 448 milyar TL'yi aştı. Bir önceki yılın aynı dönemine bakıldığında pazar paylarımızda ciddi bir artış görüyoruz. 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 10,8 olan nakdi krediler pazar payımız yüzde 11,9 seviyesine, toplam aktiflerdeki pazar payımız ise yüzde 9,5 seviyesinden yüzde11 seviyesinin üzerine çıktı. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomik istikrara katkı sağlama sorumluluğumuzun bilinciyle ülke ekonomisine en üst düzeyde katkı sağlamaya devam edeceğiz."

– "Uluslararası kaynak temini alanında yıla yine başarılı bir giriş yaptık"

Abdi Serdar Üstünsalih, VakıfBank'ın ana fonlama kalemi olan toplam mevduatın, yılın ilk 3 ayında yüzde 3,9 artışla 430 milyar TL'yi aştığını belirterek, toplam mevduatlardaki pazar payının ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 9,6 iken, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11,8 seviyesine yükseldiğini aktardı.

Mevduat tarafındaki önceliklerini, VakıfBank'ın her alanda verdiği güçlü finansal hizmetin bir yansıması olarak, "tabana yaygın mevduatı artıracak ürünlerle daha çok müşteriye ulaşmak" olarak tanımlayan Üstünsalih, mevduat dışı fonlama tarafına ilişkin çalışmalar ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Uluslararası kaynakları ülkemize kazandırma anlamında da yıla başarılı bir giriş yaptık. Mart ayında yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programımız kapsamında 1 milyar 750 milyon dolar ile Türkiye bankacılık sektörünün tek seferdeki en büyük menkul kıymetleştirme işlemine imza atarak bu alanda yeni bir rekorun sahibi olduk. Nisan ayının sonunda ise yüzde 105 yenileme oranıyla toplam 1,1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi temin ederek banka tarihimizin ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisi işlemini gerçekleştirdik. Tüm bu işlemler, VakıfBank'ın ve Türk bankacılık sektörünün uluslararası piyasalardaki kredibilitesini bir kez daha teyit etmiş oldu."

– "Entegre Yönetim Sistemi'ni kuran ilk banka olduk"

VakıfBank Genel Müdürü Üstünsalih, sürdürülebilir bankacılığın stratejik öncelikleri olduğunu vurgulayarak, çevresel, sosyal ve yönetimsel performanslarını her geçen gün daha da yükselttiklerini kaydetti.

Üstünsalih, son olarak, uluslararası standartlarda yönetilen markalar için kritik önem taşıyan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarını alarak Alman denetim firması TÜV-SÜD tarafından gerçekleştirilen Entegre Yönetim Sistemi denetimlerini başarıyla tamamladıklarını, böylece Türkiye'de Entegre Yönetim Sistemi'ni kuran ilk banka olma başarısını elde ettiklerini bildirdi.

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamındaki hedefleri doğrultusunda, 2020 yılında tekrar sera gazı emisyonlarından fazlasını dengeleyerek çevreci yaklaşımlarını sürdürdüklerini ve 2 yıl üst üste "karbon negatif" kuruluş olduklarını aktaran Üstünsalih, "Bu alandaki çalışmalarımızı bir adım daha öteye taşıyarak bu yıl yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik payımızı yüzde 50'nin üzerine taşımayı hedefliyoruz. Topluma ve çevreye katkıda bulunma anlayışımızla bu alandaki çalışmalarımıza da hız kesmeden devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – VakıfBank BusinessCard sahipleri, tüm Shell istasyonlarından alacakları akaryakıtlarda yüzde 5 indirim avantajından yararlanacak.

VakıfBank'tan yapılan açıklamaya göre, toplumun her kesimine uygun geliştirdiği ürün ve hizmetlerle sektöründe öne çıkan banka, reel ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor.

Bu kapsamda yaptığı marka iş birlikleriyle müşterilerine ilave avantajlar sunan VakıfBank, sektöründe ileri finansal konforu sağlamayı hedefliyor.

Banka bu vizyon doğrultusunda yaptığı iş birliği anlaşmalarına Shell akaryakıt istasyonlarını da ekledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, banka olarak müşteri ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetler konusunda çalışmalarda hız kesmediklerini belirterek, "Taleplerini dinliyor, ihtiyaçlarını tespit ediyor ve en uygun çözümleri sunmaya gayret ediyoruz. Bu yaklaşımla BusinessCard’lı müşterilerimize yönelik sağladığımız avantajlara bir yenisini daha ekledik. Yeni iş birliğimizle BusinessCard sahibi müşterilerimiz akaryakıtlarını alırken yüzde 5 indirim fırsatına sahip olacak." ifadelerini kullandı.

– Kampanyadan yaralanmak için, UZL FİLO ile "Taşıt Tanıma Sistemi Sözleşmesi"ni imzalamak gerekiyor

VakıfBank ile UZL FİLO arasındaki anlaşmaya göre VakıfBank BusinessCard sahipleri, akaryakıtlarını Shell istasyonlarından yüzde 5 indirimle alabilecek.

Verilen bilgiye göre, VakıfBank BusinessCard sahiplerinin kampanyadan yararlanmaları için öncelikle UZL FİLO ile "Taşıt Tanıma Sistemi Sözleşmesi"ni imzalamaları gerekiyor.

Bunun için "SHELL" yazıp 5724'e gönderen kart sahipleri daha sonra geri aranıyor ve Taşıt Tanıma Sistemi tanımlanması için gerekli adımlar hakkında kendilerine bilgi veriliyor.

Ayrıca Shell’in 0850 304 08 95 numaralı müşteri danışma hattından veyainfo@uzlfilo.com.tr adresine gönderilecek mail ile kampanyaya katılım sağlanabiliyor.

Kampanyadan sadece Vakıfbank BusinessCard sahipleri yararlanabiliyor.

İSTANBUL (AA) – VakıfBank, n11.com ve Mastercard iş birliği ile, online platformda kredi ile alışveriş yapmak isteyenler için anında dijital ihtiyaç kredisi alarak ya da anında dijital taksitli ek hesap seçeneğiyle ödeme yapma imkanını başlattı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Vakıfbank, online alışverişte kredi kullanımını kolaylaştırmak üzere n11.com ve Mastercard ile yeni bir anlaşmaya imza attı.

Yapılan anlaşmayla VakıfBank’ta kredi limiti olan müşteriler, Mastercard anlaşması olan üye işyerlerinin e-ticaret sayfasından yaptıkları alışverişlerini, üye işyerinin ödeme sayfasında kendilerine sunulan kredi veya taksitli ek hesapları ile ödeyebiliyor.

Mastercard'ın dünyada ilk defa bu projeyle sunduğu özel teknoloji ile işlemler, VakıfBank ile Masterpass arasında kurulan bir ağ aracılığıyla güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştiriliyor.

Sepetteki ürünün özelliğine göre taksit sayısı değişmekle birlikte VakıfBank müşterilerine 36 aya varan vade imkanı sağlanıyor. Taksitli ek hesapta ise maksimum 12 aya kadar vade sunuluyor.

Uygulamadan yararlanmak için sepet tutarının en az 750 TL, en fazla 30 bin TL olması gerekiyor. Taksitli ek hesapta en az 200 TL’den başlayarak kişinin mevcut ek hesap limiti kadar kredi kullanılabiliyor.

Anında dijital krediden hayat sigortası ve kredi tahsis ücreti alınmayan uygulama www.n11.com üzerinden yapılacak alışverişlerde geçerli olacak.

Bankadan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Tüketiciler, kredi ya da bank kartları olmasa dahi, kredili ve taksitli alışveriş yapabiliyor. Ürüne göre değişen farklı taksit seçeneklerinden faydalanabiliyor. Tüketici, kredi kartı, kredi, ek hesap ürünlerinde kendilerine sunulan limitleri görüp, seçimi doğrultusunda limit ve finansal ürün tercihini yapıyor. Böylece yetersiz limit problemleri yaşamıyor. İhtiyacı anında Vakıfbank birden fazla ürün ile tüketiciye destek oluyor. Tüketiciler bütün bu ayrıcalıklı hizmetlere başvuru formu doldurmadan, başka bir web sitesine gitmeksizin, teker teker kişisel bilgilerini girmesine gerek kalmaksızın erişebiliyor. Tek tıkla kredi talebinde bulunurken banka değerlendirmesi de eşzamanlı olarak gerçekleşiyor.

Mastercard'ın kart saklama çözümü Masterpass sayesinde tüketicilerin bilgileri, alışverişleri sırasında Mastercard güvencesiyle bankaya iletiliyor, saniyeler içinde banka o kullanıcıya uygun gördüğü kredi miktarını ve taksit seçeneklerini sunuyor. Nihai tüketiciye yönelik kurgulanan bu çözüm, banka kartlarına online alışveriş sırasında kazandırdığı taksitlendirme seçeneği ile de bir ilk olma özelliğini taşıyor."

– "Mastercard ve n11.com iş birliğimiz ile yine bir ilke daha imza atıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Çelebi, dijital yenilikçi ürünlerine bir yenisini daha ekledikleri için mutlu olduklarını belirtti.

Çelebi, "Mastercard ve n11.com iş birliğimiz ile yine bir ilke daha imza atıyoruz. Masterpass'la kurduğumuz ağ ile kredilendirme sürecini alışveriş yapılan anlaşmalı sitenin ödeme ekranında gerçekleştirebiliyoruz. Müşteriyi kendi sayfamıza yönlendirmiyoruz. Tüm ödeme ve kredilendirme süreci, e-ticaret sayfasındaki ödeme ekranında tamamlanıyor. Müşteri alışverişini yaparken Banka ekranına yönlendirilmeden kısa süre içerisinde kredi ile finansman ihtiyacını karşılıyor. Bu teknik bir konu gibi görünse de hız açısından hem bize hem de müşterilerimize kolaylık sağlayan bir uygulama." ifadelerini kullandı.