Politika

“Vali Şahin, ‘HDP İl Binası önünde HDP milletvekillerine yönelik darp ya da gaz atılması hadisesini araştırdığını, inceleyerek gerekli bilgileri bizimle paylaşacağını’ söyledi.”

TBMM (AA) – TBMM Başkanvekili Levent Gök, Ankara Valisi Vasip Şahin ile görüştüğünü belirterek, "Vali Şahin, 'HDP İl Binası önünde HDP milletvekillerine yönelik darp ya da gaz atılması hadisesini araştırdığını, inceleyerek gerekli bilgileri bizimle paylaşacağını' söyledi." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, "Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin görüşmeleri devam ediyor.

Gök, müzakereler devam ederken, 23 ve 24'üncü Dönem Erzurum Milletvekili ve eski TBMM İdare Amiri Muhyettin Aksak'ın vefat ettiği haberini duyurdu.

Aksak'ın cenazesinin yarın cuma vakti Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde kılınacak namazın ardından Gölbaşı Mezarlığı'na defnedileceğini söyleyen Levent Gök, 24'üncü Dönem'de Mecliste birlikte çalıştıkları Muhyettin Aksak'a rahmet; ailesine, sevenlerine ve AK Parti Grubu'na başsağlığı dileklerini iletti.

TBMM Başkanvekili Gök, kısa süre önce Ankara Valisi Vasip Şahin ile görüştüğünü, Vali Şahin'in, "HDP İl Binası önünde HDP milletvekillerine yönelik darp ya da gaz atılması hadisesini araştırdığını, inceleyerek gerekli bilgileri kendileriyle paylaşacağını" söylediğini aktardı.

Ankara Valisi Şahin ve Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz'a, olaya duyarlı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ettiğini belirten Gök, "Meclis olarak, arkadaşlarımıza yönelik bu hareketin karşılıksız kalmaması gerektiğini belirttim." diye konuştu.

– "Aynı olanakların bana da verilmesini talep ediyorum"

Yerinden söz alan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, gazetecilerin ellerinden alınan "yıpranma hakkı" ile yerel gazetecilerin ciddi sorunları olduğunu belirtti.

Öztunç, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın İstanbul, kendisinin de Kahramanmaraş Belediye Başkan adayı olduğunu da anımsattı.

CHP'li Öztunç, "Sayın Binali Yıldırım'ın olanakları, korumaları, makam arabaları var ama o olanaklar bende yok. O 'Bin ali, ben tek Ali' diye oluyorsa, bu haksızlıktır. Ben Sayın Yıldırım'ın ya bu olanakları bırakmasını ya da aynılarının bana da verilmesini talep ediyorum." şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Ali Akbaşoğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da Muhyettin Aksak'a rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Teklifin görüşmeleri, 2'nci bölümde yer alan maddeler üzerindeki önerge işlemleriyle devam ediyor.

Alınan karar gereğince TBMM Başkanı seçimini yapmak için, 24 Şubat 2019 Pazar günü saat 12.00’da toplanmak üzere,
Birleşim saat 23.42’de kapandı.

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanı Ankara Milletvekili Mehmet Naci Bostancı’nın Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek kanunlaştı.

Adana Milletvekili Tamer Dağlı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş ile 49 Milletvekilinin Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek kanunlaştı.

(S Sayısı 43) Adana Milletvekili Tamer Dağlı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş ile 49 Milletvekilinin Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelere başlandı.

Bilişim teknolojileri bağımlılığının etkilerinin incelenerek olası zararlarının bertaraf edilmesi ve bu teknolojilerin kontrollü kullanımının sağlanması için yapılması gerekenlerin saptanması amacıyla araştırma komisyonu kurulmasına dair ortak önerge kabul edildi.

Ak Parti Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi kabul edildi.

Gündem dışı konuşmalar yapılıyor.

Birleşimi TBMM Başkanvekili Levent GÖK yönetiyor. Kâtip üyeler; İstanbul Mv. Emine Sare AYDIN YILMAZ, Nevşehir Mv. Mustafa AÇIKGÖZ.

TBMM Genel Kurulunun 21 Şubat 2019 Perşembe günlü 56. Birleşimi saat 14.00'te müşahede ile açıldı.

Alınan karar gereğince Kanun Teklifleri İle Komisyonlardan Gelen Diğer İşleri sırasıyla görüşmek için, 21 Şubat 2019 Perşembe günü saat 14.00’te toplanmak üzere,
Birleşim saat 22.09’da kapandı.

(S. Sayısı: 42) Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin (2/1578) görüşmelerine 1. maddenin önerge işlemi ile devam ediliyor.

Hayvanların haklarının korunması ile hayvanlara eziyet ve kötü muamelelerin önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan Meclis araştırması önergelerinin birlikte öngörüşmeleri yapılıyor.

CHP Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

HDP Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

İYİ Parti Grubunun İçtüzüğün 19’uncu maddesine göre verilen önerisi görüşülüyor.

Gündem dışı konuşmalar yapılıyor.

Birleşimi TBMM Başkanvekili Levent GÖK yönetiyor. Kâtip üyeler; İstanbul Mv. Rümeysa KADAK, Mardin Mv. Şeyhmus DİNÇEL.

TBMM Genel Kurulunun 20 Şubat 2019 Çarşamba günlü 55. Birleşimi saat 14.00'te müşahede ile açıldı.

Alınan karar gereğince Kanun Teklifleri İle Komisyonlardan Gelen Diğer İşleri sırasıyla görüşmek için, 20 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 14.00’te toplanmak üzere,
Birleşim saat 21.09’da kapandı.

Posted on