Van'daki deprem mağduru üreticilere 2 milyon 150 bin liralık ödeme

ANKARA (AA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Şubat’ta merkez üssü İran’ın Hoy kenti olan 5,9 büyüklüğündeki depremden Van’ın da etkilendiğini anımsattı.

Depremde ahırların yıkılması sonucu hayvanları telef olan 103 çiftçiye 2 milyon 150 bin lira destek ödemesi yapıldığını belirten Pakdemirli, “Depremin ilk anından itibaren çiftçilerimizin yanında yer aldık. Depremden zarar gören yetiştiricilerimize, koyun başına 1500 lira, kuzu başına 450 lira, keçi başına 750 lira, oğlak başına 300 lira, inek başına 9 bin lira, tosun başına 7 bin 500 lira, buzağı başına 4 bin 500 lira ödendi.” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, devletin imkanlarının Van’daki depremzedeler için seferber edildiğine dikkati çekerek, telef olan hayvanlar için belirlenen bedelin dışında küçükbaş hayvan için 75 lira, büyükbaş hayvan için de 500 lira yem yardımı yapıldığı bilgisini verdi.

Yem ve hayvan başına belirlenen ücretler hesaplara aktarıldı

Hasar Tespit Komisyonunun yem ve hayvan başına belirlediği ücretlerin Ziraat Bankası aracılığıyla hesaplara aktarıldığını vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Deprem olur olmaz tüm ekipler sahaya çıktı ve hasar gören ağıl ve ahırlar tespit edildi. Yıkılan ağıl ve ahırlarda telef olan hayvanların sayısını belirledik ve enkazdan çıkardık. Bu hayvanların hastalıklara neden olmasını engellemek amacıyla çalışma başlattık. Depremin etkilediği mahallelerde yıkılan 605 ahırda telef olan 1858 küçükbaş, 36 büyükbaş, 4 tek tırnaklı ve 21 kanatlı hayvanı, belirlenen alanlarda kireçleyerek gömdük. Ardından hayvanı olan vatandaşlara çadırlar dağıttık. Deprem bölgesinde yaklaşık 1076 hayvan çadırı kurarak, özellikle yavrulama dönemindeki hayvanların soğuktan etkilenmelerini engelledik.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Elazığ depreminde ağır hasar gören Malatya'daki Kurucaova Mahallesi Anaokulu, ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden inşa ettirilerek, "ASELSAN Anaokulu" adıyla hizmete girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu anaokulu 24 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,5 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmüştü.

Okulun yeniden inşası için Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ASİL Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalanmıştı.

Anaokulu, ASELSAN'ın sosyal sorumluluk platformu ASİL tarafından yeniden inşa ettirildi.

ASELSAN Anaokulunun açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de katıldı.

Görgün, buradaki konuşmasında, anaokulunun bağışçıların destekleriyle yeniden inşa edildiğini belirterek, "Anaokulumuz minik öğrencilerin ikinci yuvası olmak için hazır. 9 bini aşan çalışanıyla milletimize mal olmuş ASELSAN'ımızın insanımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için yürüttüğü projeleri bulunuyor. Yeniden inşa ettiğimiz Malatya Doğanşehir Kurucaova ASELSAN Anaokulumuz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ASİL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş da "ASELSAN ve ASİL Derneği olarak bu çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine ne kadar destek olursak o kadar mutluluk duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.

ANTALYA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz’de saat 14.14’te 4,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 26,02 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Kumluca ilçesine 84,42 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

Kumluca Kaymakamı Uğur Kolsuz, AA muhabirine, sarsıntının ilçede hafif şekilde hissedildiğini söyledi.

Depremin ardından AFAD, jandarma yetkilileri ve mahalle muhtarlarıyla irtibat kurduklarını belirten Kolsuz, “Depremle ilgili şu ana kadar bize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Ekipler, araştırmalarını sürdürüyor.” dedi.