Van'daki STK'lardan İzmir'deki cami hoparlörlerinden müzik yayınına tepki

VAN (AA) – Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas ve Bem-Bir-Sen Van Şube Başkanı Harun Altın, İzmir Müftülüğünün ses sisteminin sabote edilerek bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasını kınadıklarını bildirdi.

Arvas, yaptığı yazılı açıklamada, kardeşliğe tahammül edemeyenlerin yaptığı bu provokatif saldırının milleti birbirine daha çok kenetleyeceğini belirtti.

Toplumu karşı karşıya getirmek için bir tuzak kurulduğunu dile getiren Arvas, ülkenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesine kilitlendiği, Vefa Sosyal Destek gruplarında din görevlilerinin mücadele verdiği süreçte inançlarıyla sorunlu olan şer odaklarının niyetlerini çok iyi anladıklarını vurguladı.

Kardeşliğe kastetmeye çalışanların, ezanlardan ve camilerden dile getirilen dualardan rahatsızlık duyduğunu bildiren Arvas, şunları kaydetti:

"Ülkemizi her fırsatta akamete uğratmaya çalışanlar, her seferinde toplumun birlik direnci ile karşılaşmış, varlığımızın asıl sebebi olan imanın birlikteliği karşısında tahammülsüz davranmışlardır. Camilerimiz sadece bizlerin değil, bütün Müslümanlar için imanın sembolü, inancın kadim yapılarıdır. Bunu çok iyi bilenler en etkili yerden saldırmış, arı yuvasına çomak sokma ümidiyle kozlarını oynamışlardır. Kurulan tuzaklara geçmişte düşmediğimiz gibi bu gün de düşmeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz."

Bem-Bir-Sen Başkanı Altun ise doğarken kulaklarına ezan okunan, minareler ve ağaçlar arasında ezan seslerini işiterek büyüyen neslin, İslam'ın şiarı ve Müslüman varlığının sembolü olarak kabul edilen ezana yapılan saygısızlığa karşı sessiz kalınamayacağını ifade etti.

Benzer Haber:  Saadet Partisi Milletvekili Karaduman'dan cami hoparlöründen müzik yayınına tepki

Aşağılık eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler kadar söz konusu haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanların olmasının üzüntü verici olduğunu aktara Altun, "İnsanları birbirlerine bağlayan milli ve manevi değerler vardır. Bu değerlere sahip olmak ve bağlı kalmakla bir bütün oluşturulmuş olur. Bu değerlerin biride, manevi değerlerimiz arasında zikrettiğimiz ezandır. Ezan, dünyanın her yerinden mazlumların tek silahı ve tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir." ifadesini kullandı.

Erdoğan: "Tütün endüstrisi on yıllardır kendi kasalarını doldururken, milyonlarca genci özgürlüğünden etmiş, bağımlı bir hayata hapsetmiştir."

Erdoğan: "Gençlerimizi sigara, içki ve uyuşturucunun zararlarına karşı ne kadar bilinçlendirirsek, geleceğimize o denli güvenle bakabiliriz."

Erdoğan: "Türkiye 1970'lerde 'İnşallah bol bol içki ve sigara içilir.' temennisiyle meyhane açan, Gümrük ve Tekel bakanları dahi görmüştür"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Alkol düzenlemesinden uyuşturucuyla mücadeleye kadar her adımımız engellenmeye çalışıldı."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Para kazanma hırsının insani değerlerin hatta insan hayatının önüne geçtiği tuhaf zamanlarda yaşıyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Vahşi kapitalizmin en çok sirayet ettiği sektörlerin başında tütün endüstrisi vardır"

Video Haber: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de cami minaresinden şarkı çalınmasına tepki gösterdi