“Vefa Grupları”nın yardımları ABD vatandaşına örnek oldu

ANTALYA (AA) – ABD vatandaşı Abdu Hury, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin sürdüğü ülkesinde, Türk bayrakları ile süslediği otomobiline doldurduğu gıda paketlerini, ay yıldızı tişörtü ile ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Tatil için geldiği Türkiye'de, Antalya'nın Alanya ilçesinden ev alan ABD vatandaşı Abdu Hury, Türkiye'de gördüğü yardımseverlikten çok etkilendi. Kovid-19'la mücadele sürecinde Türkiye'deki faaliyetleri de yakından takip eden Hury, "Vefa Sosyal Destek Grupları"nın yaptığı yardımları ülkesinde uygulamaya başladı.

Washington eyaletinin Seattle kentinde market işleten Hury, Türk bayrakları ile süslediği otomobiline yüklediği gıda paketlerini, evsizlerin ve ihtiyaç sahibi Amerikalıların yoğun olduğu bir semte götürdü.

Burada kendisine yardım eden arkadaşlarıyla birlikte ay yıldızlı tişört giyen Abdu Hury, yardım malzemelerini dağıttı.

– "Türk bayrağı ve ay yıldızlı tişörtle teşekkür etmek istedik"

Alanya'da ev almasına yardımcı olan emlakçı aracılığıyla ilçedeki gazetecilerle video konferansla bir araya gelen Abdu Hury, Eritre asıllı Amerikalı bir Müslüman olduğunu söyledi.

Kovid-19'la mücadele eden ülkesine, Türkiye'nin tıbbi malzeme yardımında bulunmasından çok etkilendiğini dile getiren Hury, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la gurur duyduklarını ifade etti.

Bu nedenle Amerika'da ramazan ayı süresince sürdürdüğü yardımları Türkiye adına yaptığını belirten Hury, "Türkiye, Kovid-19'la mücadele kapsamında bir çok ülkeye tıbbi malzeme yardımında bulundu. Bunlardan birisi de ABD oldu. Bunun için Türk bayrağı ve ay yıldızlı tişörtle Türkiye'ye teşekkür etmek istedik. Yardımları yüklediğim aracımı, Türk bayrakları ile süsledim. Ramazan ayı boyunca ülkemdeki ihtiyaç sahibi insanlara ve evsizlere Türkiye adına yemek servisi yaptık ve gıda yardımında bulunduk." ifadelerini kullandı.

Hury, yardım ettiği kişilere 3 yıl önce geldiği Türkiye'yi anlattığını, Türk insanının sıcaklığından ve cömertliğinden bahsettiğini dile getirdi.

Amerika'da iş insanlarına Türkiye'yi görmelerini ve yatırım yapmalarını tavsiye ettiğini belirten Hury, dağıtılan gıda paketlerini alan kişilerin Türkiye'ye olan sevgisinin de görülmeye değer olduğunu kaydetti.

Hury, gıda yardımı yaptığı esnada çekilen video ve fotoğrafları da gazetecilerle paylaştı. Görüntülerde, Türk bayrağı ile süslenen bir otomobilin yanında kurulan stantta yardım malzemelerinin dağıtılması yer alıyor.

Hury ve beraberindekiler, sıraya geçen Amerikalılara giydikleri ay yıldızlı tişörtlerle yardım dağıtırken, yardımları alanlar Türkiye'ye sevgi gösterisinde bulunuyor.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: "Evde bakım yardımından yararlananlar ve engelli aylığı alanların raporları ikinci bir duyuruya kadar geçerli sayılacak."

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 64 artarak, 7 bin 942'ye yükseldi.

Bakan Kasapoğlu, 18 yaş altı milli sporcuların ve TOHM sporcularının özel izinle düzenli antrenmanlara başlayacaklarını açıkladı.

Bakan Kasapoğlu, spor tesisleri ile bakanlığa bağlı Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları'nda uygulanacak tedbirleri duyurdu.

Kamu kurumlarında görev yapan hamile personel, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacak.

MSB: "İdlib'deki M4 kara yolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 14'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi."

  • Afrika ülkeleri, vaka sayılarındaki artışa rağmen Kovid-19 tedbirlerini hafifletiyor - İSTANBUL (AA) - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarındaki hızlı artışa rağmen bazı Afrika ülkeleri tedbirleri hafifletmeye başladı. En fazla vaka sayısına sahip ülke olan Güney Afrika, halka hafta başı itibarıyla işlerine dönmeleri çağrısı yaptı ve tartışmalara neden olan alkol satışlarına da iki ay sonra yeniden izin verdi. Vaka sayısının en fazla olduğu ülkelerden biri olan Kamerun’da da her kademede eğitime yeniden başlandı. Nijerya'da, cemaatle ibadet yasağı kaldırıldı ve ülke genelinde daha önce 20.00 ile 06.00 arasında uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı 22.00 ile 04.00 arasına çekildi.Burkina Faso'da da Kovid-19 tedbirleri kapsamında 21.00 ile 04.00 arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının… Daha fazlasını oku »Afrika ülkeleri, vaka sayılarındaki artışa rağmen Kovid-19 tedbirlerini hafifletiyor
  • Singapur'da 544 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi - ANKARA (AA) - Singapur'da son 24 saatte 544 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi.Channel News Asia'nın haberine göre, Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede son 24 saatte 544 Kovid-19 vakasına rastlandığı ve tespit edilen toplam vaka sayısının 35 bin 836'ya ulaştığı belirtildi.Singapur'da kreşler, gündüz bakımevleri, üretim ve lojistik şirketleri, kuaförler, oto servisleri ve kitapçılar bugün itibarıyla açıldı. Ülkede bugüne kadar Kovid-19 nedeniyle 24 kişi yaşamını yitirdi.- Filipinler'de 359 yeni vaka saptandıPhilstar'daki habere göre, Filipinler'de son bir günde 359 Kovid-19 vakasına rastlandı ve toplam vaka sayısı 19 bine yaklaştı.Filipinler'de 6 kişi daha Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 966 oldu. Daha fazlasını oku »Singapur'da 544 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi