Veli Ağbaba – İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün vefatının 46. yılı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İsmet İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin değişmez sembolü, demokrasi tarihimizin onur ve gurur kaynağı olmayı sürdürecek, mimarı olduğu Cumhuriyetle birlikte ilelebet yaşayacaktır.” ifadesini kullandı.

Ağbaba, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün vefatının 46’ncı yılı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

İsmet İnönü’nün, Türkiye’nin en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk’le beraber, yoksullukla açlıkla salgınlarla ve diğer tüm maddi ve manevi imkansızlıklara rağmen, laik ve modern bir cumhuriyet yaratma hayaliyle hayatı pahasına destansı mücadeleler veren cesur, onurlu ve dahiyane bir devrimci olduğunu belirtti.

İnönü’ye saldıranların asıl hedefinin laik Cumhuriyetin değerleri ve kazanımları olduğunu savunan Ağbaba, şunları kaydetti:

“İnönü’nün anısından duydukları korku, Cumhuriyete karşı açıkça besledikleri nefretten kaynaklanmaktadır. İnönü, ölümünün 46. yılında dahi laik Cumhuriyet yolunda en önemli sembollerden biri olmayı sürdürmekte, Cumhuriyet düşmanlarını rahatsız etmeye devam etmektedir. Bu itibar suikastçılarının çabaları, İnönü’nün anısına zarar vermeyi başaramadığı gibi bir Cumhuriyet kahramanı ve Malatya’nın medarıiftiharı olan İsmet İnönü’nün saygınlığına saygınlık, itibarına itibar katmaktadır. İsmet İnönü, Türkiye Cumhuriyeti’nin değişmez sembolü, demokrasi tarihimizin onur ve gurur kaynağı olmayı sürdürecek, mimarı olduğu Cumhuriyetle birlikte ilelebet yaşayacaktır.”

 • Yavaş’tan Aygün’e tazminat davası

  ANKARA (AA) – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski CHP Milletvekili Sinan Aygün hakkında 50’şer bin liralık iki ayrı tazminat davası açtı.

  Avukatı aracılığıyla Nöbetçi Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı davada Yavaş, katıldığı bir televizyon programında kendisi hakkında “rüşvet” ve “terör örgütü üyeleri ile iş birliği” iddiasında bulunduğu gerekçesiyle Sinan Aygün hakkında davacı oldu.

  Yavaş’ın dava dilekçelerinde, Aygün’ün sarf ettiği sözleriyle kamuoyunda “itibarını zedelemeye çalıştığı” ve “iftira attığı” ifade edildi.

  “FETÖ üyeleri ile iş birliği yaptığı” iddiasının eleştiri sınırını aştığı belirtilen dilekçede, bu eylemin “ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kabul edilmesinin mümkün olmadığı” değerlendirmesinde bulunuldu.

  Rüşvet iddialarının somut belgelere dayanmadığı ve Yavaş’ı itibarsızlaştırma amacını taşıdığı ifade edilerek, “Davalının tüm iddiaları sadece müvekkilin onuru ve saygınlığını zedelemeye yöneliktir. Davalının iddiaları tümüyle mesnetsizdir, hiçbir belge ve kanıta dayanmadan müvekkili rüşvet istemekle suçlamıştır.” denildi.

  Dilekçelerde, Yavaş’a “rüşvet” ve “terör örgütü üyeleri ile iş birliği” iddiasında bulunan Aygün’ün, söylemleri nedeniyle ayrı ayrı 50’şer bin liralık olmak üzere, toplam 100 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edilmesi istendi.

 • CHP’den “iletişim fakültesi” açıklaması

  ANKARA (AA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, yılda 10 binden fazla mezun veren iletişim fakültelerinin istihdam sorununun ciddi boyutlarda ulaştığını ve binlerce mezunun işsiz olduğunu bildirdi.

  İlgezdi, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 12 bin 935 sarı basın kartı sahibinin yalnızca yüzde 10’unun iletişim fakültesi mezunu olduğunu belirtti.

  Genç ve eğitimli işsizliğin Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını ileri süren İlgezdi, “Yılda 10 binden çok mezun veren iletişim fakülteleri de en çok istihdam sorunu yaşayan bölümlerden biri. Türkiye’de basın kartı sahiplerinin yalnızca yüzde 10’u iletişim fakültesi mezunu. Binlerce mezun işsiz.” değerlendirmesini yaptı.

 • CHP’li Gökçel’den tarım politikasına eleştiri

  TBMM (AA) – CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, çiftçi borçlarının acilen yapılandırılması gerektiğini belirterek, “Türkiye’deki çiftçilerin, yüzde 92’sinin borcu nedeniyle ipoteği var.” dedi.

  Gökçel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, “Tarımın can çekiştiğini, çiftçi sayısının her sene düştüğünü” savundu.

  Çiftçinin her gün icralık olduğunu, tarlasına, bahçesine, traktörüne ipotek konulduğunu öne süren Gökçel, AK Parti’nin tarım politikasının “sürdürülebilir olmaktan çıktığını” belirtti.

  Çiftçinin girdi maliyetlerinin son iki yılda yüzde yüzden fazla arttığını ifade eden Gökçel, şunları söyledi:

  “Çiftçi borçları, AKP döneminde tam 40 kat arttı. 2002’de çiftçilerimiz bankalara, Tarım Kredi Kooperatiflerine ve piyasaya toplamda 4 milyar lira borçluydu. Bu yılın Ekim ayı verilerine göre, bu borç 160 milyar lirayı bulmuş durumda. Türkiye’deki çiftçilerin, yüzde 92’sinin borcu nedeniyle ipoteği var. Çiftçi sayımız mı arttı da borç bu kadar arttı? Hayır. Tarım alanlarımız mı arttı? Hayır. Çiftçilerimiz, borcu borçla kapatmak için daha yüksek miktarda, daha yüksek faizle kredi çekmek zorunda kaldı. Bunlar olurken Ziraat Bankası batan yandaş firmalara ortak olmaya kalktı. Simit Sarayı’na verecek 500 milyon doları şak diye çıkaran banka, çiftçinin borcunu ertelemekten aciz. Kamu bankalarını, vatandaşın parasını, yandaşın batık şirketlerine değil, çiftçiye kullanın. Yandaşınız bugün var, yarın yok ama çiftçiler bu toprakları on bin yıldır alın teriyle suluyor, sulamaya da devam edecek.”

  Gökçel, “Çiftçi borçlarının acilen yapılandırılması gerekiyor.” dedi.

  Mersin’de sanayi bölgesinin yerine, “şehrin kalbine polipropilen fabrikası kurulacağını” belirten Gökçel, “Konteyner Limanı’nı 11. Kalkınma Planı’nda Mersin’den kaçırdınız. Sebebi bu zehir fabrikası mı? diye sordu.

 • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsmet İnönü’yü andı

  ANKARA (AA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü vefatının 46’ncı yılında saygı ve rahmetle andı.

  Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün vefatının 46. yılı dolayısıyla Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi:

  “Bağımsız bir devlet kurma idealiyle, savaş cephelerinden, Lozan’daki başarıya ve iktisadi kalkınmaya uzanan yolculukta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yol arkadaşlığı yapan, ikinci Cumhurbaşkanımız, örnek devlet adamı, Genel Başkanım İsmet İnönü’yü saygı ve rahmetle anıyorum.”