Vodafone Business, 2020'de 1,2 milyon kurumsal müşteriye çözüm sundu

İSTANBUL (AA) – Vodafone Business'ın sunduğu çözümlerden son 1 yılda 1,2 milyon kurumsal müşteri yararlandı.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, işletmelerin "dijital iş ortağı" olmayı hedefleyen Vodafone Business, salgının damgasını vurduğu 2020 yılında da müşterilerini geleceğin dijital dünyasına hazırlamaya devam etti.

İşletmelerin güvenilir teknoloji danışmanı olarak dijital dönüşüm süreçlerinde uçtan uca çözümler sunan Vodafone Business, işletmelerin iş süreçlerini kesintisiz ve güvenli bir şekilde sürdürmelerine 2020 yılında da destek verdi.

İşletmelerin hızlı ticari yenilenme, sağlık ve güvenlik, hibrit çalışma modeli, verimlilik ve otomasyon ile dijital uzmanlık ekseninde toplanan ihtiyaçlarına odaklanan Vodafone Business'ın sunduğu ürün ve servislerden son 1 yılda 1,2 milyon kurumsal müşteri yararlandı.

Vodafone'un Red Business tarifesini kullanan işletmeler, tarifenin sunduğu avantajlardan yararlanarak 1 yılda toplam 7 milyon TL'nin üzerinde fayda sağladı.

– "İşletmelerin yanında yer almaya devam edeceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, Vodafone Business olarak, finanstan perakendeye, her sektörün ihtiyaçlarına uygun çözümlerle müşterilerini geleceğin dünyasına hazırladıklarını belirtti.

2020'de de işletmeler için terzi usulü çözümler sunmaya devam ettiklerini, ürün ve servislerinden son 1 yılda 1,2 milyon kurumsal müşterinin yararlandığını aktaran Şahin şunları kaydetti:

"Ürün ve servislerimizden yararlanan müşterilerimiz için bir yandan verimlilik ve tasarruf imkanları sunarken bir yandan da en doğru kanalları kullanarak müşteri memnuniyetini korumalarına yardımcı olduk. Diğer yandan, Red Business tarifemizi kullanan işletmelere 1 yılda toplam 7 milyon TL'nin üzerinde fayda sağladık. 2020'de kişisel alışkanlıklarımızdan küresel ekonomiye kadar her alanda köklü değişimler yaratan pandemi sürecinde de işletmelerimizin yanında olduk.

Bu zorlu dönemde dijitalleşmenin gücünü kullanarak KOBİ ve esnaf müşterilerimiz de dahil olmak üzere tüm müşterilerimize kesintisiz ve güvenli erişim sağlarken, yeni döneme hızla adapte olmaları için çözümlerimizle destek verdik. Bu dönemde pek çok işletme, çalışanlarının sağlığını korumak ve uzaktan çalışmalarını sağlamak için Vodafone Business çözümlerini tercih etti. Vodafone Business olarak, dijitalleşmeye giden yolda teknolojideki gücümüzle işletmelerin yanında yer almaya devam edeceğiz."

– Küresel uzmanlığını ve yerel deneyimini birleştirdi

Verilen bilgiye göre, Vodafone Business, küresel uzmanlığını ve yerel deneyimini birleştirerek 2020 yılında da fark yaratmaya devam etti.

Vodafone Grubu, bağladığı nesne sayısı itibarıyla dünyanın en büyük IoT (nesnelerin interneti) hizmet sağlayıcısı konumunda. 50'yi aşkın ülkede 100 milyondan fazla "nesneye" hayat veriyor.

Grup, aynı zamanda, araştırma şirketi Gartner tarafından 6 yıl üst üste makineler arası iletişim (M2M) teknolojilerinin lideri olarak ilan edildi. Forrester Research araştırma şirketi, 2020'nin son çeyrek verilerine göre 10 hizmet sağlayıcı arasından 30 kritere göre gerçekleştirdiği SD-WAN hizmetleri araştırmasında Vodafone Business'ı lider olarak konumlandırdı.

Vodafone Business da dünya lideri Vodafone Grubu'nun yetkinliğinden aldığı güçle Türkiye'de işletmelerin ihtiyaçlarına odaklanarak çözümlerini işletmelerle buluşturdu.

– Yerli çözüm ortaklarıyla yapılan projelerin iş hacmi 100 milyon TL'yi buldu

Yerli ve milli ekosistemi destekleyen Vodafone Business, 2020 yılında yerli çözüm ortaklarıyla iş birliklerini güçlendirerek önemli bir değer yarattı. Yerli çözüm ortaklarıyla geliştirdiği Red Kontrol, Bulut Santral ve Siber Güvenlik Operasyon Merkezi gibi çözümlerle ekosistem için yaratılan iş hacmi yaklaşık 100 milyon TL oldu.

2020 yılında saha gücü, dijital kanalları ve kurumsal müşterilere özel hizmetleriyle müşterilerinin yanında yer alan Vodafone Business, sürekli nabız ölçerek pandemiyle birlikte işletmelerin iş süreçlerinin nasıl değiştiğini, hangi ihtiyaçlarının öne çıktığını belirledi. Vodafone Business'ın her sektör ve ölçekten işletmeyle görüşerek tespit ettiği ihtiyaçlar "hızlı ticari yenilenme, sağlık ve güvenlik, hibrit çalışma modeli, verimlilik ve otomasyon ile dijital uzmanlık" şeklinde sıralandı.

Vodafone Business, işletmelerin bu ihtiyaçları doğrultusunda son 1 yılda mobil ve iletişim hizmetleri, Veri Merkezi, Bulut Santral, Red Kontrol, Termal Kamera ve Sosyal Mesafe Takibi gibi çözümleriyle 1,2 milyon kurumsal müşteriye ulaştı. Yüzde 99'u KOBİ ve esnaf olan müşterilerinin üretimden enerji ve makine takibine kadar tüm iş süreçlerini uzaktan takip ederek yönetmelerini ve kesintisiz sürdürmelerini sağladı.

Red Kontrol çözümüyle operasyonel verimlilikte yüzde 10'a kadar artış, çalışan verimliliğinde yüzde 20'ye kadar yükseliş, iş güvenliği maliyetlerinde yüzde 20'ye kadar düşüş elde edildi.

Vodafone Business'ın danışmanlık ve profesyonel reklam yönetimi desteği sunduğu Facebook ve Instagram reklam paketinden 1.000'in üzerinde işletme faydalandı. Bu çözümden faydalanan firmalar web sitesi ziyaretlerinde yüzde 500, müşteri mağaza ziyaretleri ve aramalarında yüzde 80, dijital satışlarda yüzde 350'ye varan artış sağladı.

– Anahtar teslim e-ticaret sitesi

Vodafone Business, 2020'de TOBB çatısı altındaki 365 oda ve borsanın üyelerine özel olarak geliştirdiği E-Ticaret Hizmet Paketi'ni de tanıttı.

Altyapı, güvenlik, pazarlama ve alışveriş başlıkları altında KOBİ'lerin e-ticaret için ihtiyacı olan tüm hizmetleri içeren ve anahtar teslim e-ticaret sitesi sahibi olma imkanı sunan E-Ticaret Hizmet Paketi, kısa sürede en çok tercih edilen çözümler arasına girdi.

– Tarımda verimlilik ve tasarruf sağlayan teknolojiler

Vodafone Business, Türkiye İş Bankası iş birliğiyle hayata geçirdiği Dijital Tarım Projesi ile de fark yarattı. Proje kapsamında tarım ve gıda sektörlerinde üretimden ilaçlamaya kadar tüm süreçleri uzaktan takip etme imkanı sağlayan Dijital Tarım İstasyonu çözümü, çiftçiler ve kurumların ihtiyaçlarına yanıt verdi.

2020 yılında 200'ün üzerinde Dijital Tarım İstasyonu'nun kurulumu gerçekleştirildi. Sanayi ve ticaret odaları, belediyeler ve üniversiteler de bölgelerinde sürdürülebilir ve dijital tarıma destek vermek için bu çözümü gündemlerine aldı. Bu çözümle sulama, ilaçlama ve elektrikte yüzde 30-55 tasarruf sağlandı.

Mayıs ayında yaşanan ani sıcaklık değişiminde narenciye, muz, domates, salatalık üreten müşteriler, Dijital Tarım İstasyonu'nun sunduğu erken uyarı sistemi sayesinde mahsullerini yüzde 60 kurtardı.

– 50 bin şirket, dijital skorunu ölçtü

Vodafone Business ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan "Dijital Dönüşüm Hareketi" kapsamında KOBİ'lerin ve şehirlerin dijital skorları ölçülürken Türkiye’nin dijital skoru 53'ten 69'a yükseldi.

KOBİ'lerin dijitalleşmesine katkıda bulunmak üzere Ticaret Bakanlığının desteğiyle, TOBB'un himayesinde, Vodafone Türkiye ve Akbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları ile 3 yılda 50 bine yakın KOBİ'ye ulaşıldı ve dijital skorları ölçüldü.

– Kurumlara dijital danışmanlık

Vodafone Business; dijital tarımdan e-ticarete, dijital ve finansal okuryazarlıktan girişimciliğe, geniş bir yelpazede uçtan uca eğitimlerin verildiği Vodafone Business Dijital KOBİ Eğitim Platformu'nu da eylül ayında KOBİ'lerin hizmetine sundu. 100'e yakın eğitimin ücretsiz verildiği platformdan 114 binden fazla KOBİ yararlandı.

1.000 saate yakın eğitim videosunun yer aldığı platformda e-ticaret ve dijital pazarlama en çok tercih edilen eğitim kategorileri olurken, "E-Ticaret'e Nasıl Başlarım/Yeni Ekonomi ve E-Ticaret", "Pazarlamaya Genel Bakış", "Müşteriye Erişme Yöntemleri" ise en çok izlenen eğitim videoları oldu.

– Future Lab yurt dışında örnek oldu

Vodafone Business, 2020'de İTÜ Vodafone Future Lab'de nesnelerin interneti ve diğer yeni nesil teknolojilerden yararlanarak pek çok alanda çözüm üretmeye devam etti. Akıllı teknoloji merkezi Future Lab'in bugüne kadar konuk ettiği kişi sayısı 1.250'yi, firma sayısı ise 350'yi aştı.

Şirketleri geleceğin teknolojileriyle buluşturan Future Lab'de nesnelerin interneti ve diğer yeni nesil teknolojilerden yararlanarak neredeyse tamamı yerli 30 çözüm ortağıyla birlikte geliştirilen 34 akıllı teknoloji çözümü, her sektöre ve hayatın her alanına dokunuyor.

Vodafone Business, yakın zamanda Virtual Future Lab'i de hayata geçirerek çözümlerini ekonomiye can veren küçük ve orta işletmeler de dahil her ölçekten şirkete yaymayı hedefliyor. Future Lab, yurt dışında da referans oldu. Arnavutluk ile bu kapsamda görüşmelere başlandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KOCAELİ (AA) – Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Köy Okulları projesinde öğrenci, öğretmen ve velileri kapsayan 3 farklı eğitim programı uyguladıklarını belirterek, "Bu programlarla önümüzdeki bir yıllık süreçte, 30 ilde toplam 60 öğretmenle çevre köyler dahil olmak üzere 6 bin çocuk ve 2 bin 500 veliye ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirilmesi hedefiyle hayata geçirilen "Yarını Kodlayanlar" projesinde, eğitimde fırsat eşitliği sağlamak üzere atılan adımlara bir yenisi eklendi.

5'inci yılına giren projede, kırsal bölgelerdeki öğrencilerin teknolojiye erişimini artırmak amacıyla 20 köy okulunda tam donanımlı teknoloji sınıfları açıldı. Projeksiyon cihazı, 3D kalem, bilgisayar, 3D yazıcı, eğitim ve STEM kitleri, Zoom iletişim ve etkinlik araçlarının yer aldığı sınıflarda, öğrencilere kodlama başta olmak üzere çeşitli teknoloji eğitimleri verilecek.

Ekim sonuna kadar toplam 30 okula ulaşması hedeflenen projede, bir yılda 60 öğretmenle çevre köyler dahil olmak üzere toplam 6 bin çocuğa ulaşılacak. Ayrıca, ailelere yönelik düzenlenecek özel buluşma ve eğitimlerle yaklaşık 2 bin 500 veliye ulaşılması hedefleniyor.

Bu çerçevede kırsalda kurulan teknoloji sınıfları için Kocaeli Derince İshakcılar Ortaokulu'nda düzenlenen açılış törenine, Kocaeli Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Derince İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut Cüre, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve sanatçı Aras Bulut İynemli katıldı.

– "Çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için kaynaklarımızı seferber etmeyi sürdüreceğiz"

Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, törende yaptığı konuşmada, yaptıkları her işin bir amaca dokunması gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında çocukların teknoloji okuryazarlığını artırmak hedefiyle 5 yıl önce Habitat Derneği iş birliğiyle başlattıkları "Yarını Kodlayanlar" projesiyle bugüne kadar 81 ilde 195 bine yakın çocuğa kodlama öğrettiklerini bildiren Süel, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz nisan ayında önemli bir adım daha atarak ülkemizin farklı noktalarındaki 30 köy okulunda tam donanımlı teknoloji sınıfları açacağımızı duyurmuştuk. Bugün de bu sözümüzü tutmanın ve toplam 20 köy okulunda teknoloji sınıflarımızı öğrencilerimizin kullanımına sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geriye kalan 10 okulumuzda da ekim sonuna kadar teknoloji sınıflarımızı açmayı hedefliyoruz. Köy Okulları projesinde öğrenci, öğretmen ve velileri kapsayan 3 farklı eğitim programı uyguluyoruz. Bu programlarla önümüzdeki bir yıllık süreçte, 30 ilde toplam 60 öğretmenle çevre köyler dahil olmak üzere 6 bin çocuk ve 2 bin 500 veliye ulaşmayı hedefliyoruz.

Köy okullarında kurduğumuz teknoloji sınıflarıyla dijitalleşmeye ihtiyacı olan ama erişim imkanı olmayan öğrencilerimiz için bir fırsat penceresi açmanın, teknolojiyi çocuklarımızın ayağına getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sınıflarımızdan hepimizi gururlandıracak yeni başarı hikayelerinin çıkması, en büyük dileğimiz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, teknolojinin gücünü kullanarak çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için kaynaklarımızı seferber etmeyi sürdüreceğiz."

– "Kodlama eğitimlerinde hız kesmeyeceğiz, biz bu yola baş koyduk"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Süel, salgın döneminde çevrim içi verilen kodlama eğitimleri ve gelen talebe ilişkin bilgi verdi.

Süel, şunları söyledi:

"Pandeminin hayatımıza girmesiyle 'ne yapacağız' diye oturup düşündük. Çünkü kodlama eğitimleri fiziksel ortamda veriliyordu. Her ne kadar bilgisayar teknolojilerini kapsasa da çok çevik bir hareketle bu eğitimleri yüzde 100 online'a dönüştürdük. Hedeflerimizden ve hızımızdan pek bir şey kaybetmedik. Çocuklarımız okula gelmeden, evdeki internete bağlı bilgisayarlarından online eğitimler aldı. Önümüzdeki dönemde de en az geçtiğimiz sene kadar bir sayıda online eğitim vermeyi düşünüyoruz.

Kodlama eğitimlerinde hız kesmeyeceğiz, biz bu yola baş koyduk, yaptığımız işi ölçmeyi seviyoruz. Ölçümlemeyi sadece arkadaşlarımızdan, dostlarımızdan duyduklarımızla değil, profesyonel anketlerle, araştırmalarla yapıyoruz. Bu projede 360 derece bir memnuniyet sağladık. Bu da bize güç verdi. Global vakfımız da bizi çok destekliyor. En iyi projelerden biri olarak Türkiye'yi öngörüyor. Performansımız giderek artan bir trendde."

Süel, gelişen ve değişen teknolojiye paralel eğitimlerde de içeriklerin, modüllerin sürekli yenilendiğini ve güncellendiğini söyledi.

Çocuklara kodlama eğitimlerinin yanı sıra medya okuryazarlığı kapsamında bir eğitim verilip verilmeyeceği yönündeki soru üzerine Süel, "Dünya hepimizden büyük. Dünyayı, çevremizde olanı biteni anlamamız lazım. Gelişmeleri iyi okuyabilmemiz gerek. Dolayısıyla medya okuryazarlığını veya medyayı takip etme bilincini artırmak tartışmaya açık bir konu değil. Bu kesinlikle her yaşta, her noktada bir hedef olmalı. Bir tane çalışma grubumuz var ve devamlı 'yeni ne yapabiliriz, yeni alan nedir' diye çalışıyoruz. Orada yaptığımız çalışmalarda bu konu da başlıklarımızdan biri." ifadelerini kullandı.

Süel, açılan sınıflarda çalışmaların devamlılığının sağlanıp sağlanmayacağına yönelik soruya da "Bir kere teftiş edip 'Tamam biz yaptık, hadi görüşürüz' demekle olmuyor. İş eğitim olunca, konu çocuklar olunca hem elektronik eşyalar hem de mobilyalar biraz yıpranıyor. Tabii ki biz bütçemizin belli bir yüzdesini önümüzdeki süreçte bunların yenilenmesi ve tefrişatı için ayıracağız. Sadece bir dokunuş yapıp bırakmak yok." karşılığını verdi.

– "Bu sınıflar vesilesiyle çocuklarımızın bilgiye erişimi, teknolojiyle öğrenme yolları kolaylaşacak"

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da "Yarını Kodlayanlar" projesinin kapsamını her geçen gün artırmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını ifade etti. Bu bağlamda, Türkiye'nin farklı noktalarında çeşitli köy okullarına tam donanımlı teknoloji sınıfları kurduklarını ve kurmaya devam edeceklerini aktaran Hazır, şunları kaydetti:

"Özellikle pandemi döneminde dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımızın eğitim ve teknolojiye erişim durumları daha da zorlaştı. İnanıyoruz ki bu sınıflar vesilesiyle çocuklarımızın bilgiye erişimi, teknolojiyle öğrenme yolları kolaylaşacak ve 21. yüzyılın gerektirdiği yetkinlikleri kazanabilmek adına imkanları artacaktır. Çünkü biliyoruz ki 21. yüzyıl; yetkinlik sahibi bireylerin toplumları dönüştüreceği bir zaman dilimi olacaktır. İçerikleri zenginleşen ve daha fazla çocuğun yararlanacağı bu değerli proje ile toplumları dönüştüren ve liderlik eden bireylerin ortaya çıkmasına destek olacağız."

Sanatçı Aras Bulut İynemli ise "Dijital gelecekte çocuklarımızın en önemli gereksinimlerinden biri kodlama bilgisi olacak. Bu bilgiyle dijital dünyaya yön verebilecekler. Kodlama, artık evrensel bir dil. Dolayısıyla, tüm çocukların kodlamayı öğrenmesi önem taşıyor. Bugün açılışı yapılan teknoloji sınıfları da köy okullarında okuyan çocuklarımıza eğitimde fırsat eşitliği sunması bakımından çok kıymetli. Bu projeyi gönülden destekliyorum." ifadelerini kullandı.

– 3 ana başlıkta 35 farklı konuda eğitim verilecek

Verilen bilgiye göre, proje kapsamında Kocaeli, Trabzon, Çankırı, Karaman, Kırklareli, Çanakkale, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli, Burdur, Amasya, Ordu, Ardahan, Kars, İstanbul, Bilecik, Bolu, Ankara ve Sivas; teknoloji sınıfı kurulan köy okullarının bulunduğu iller oldu. Ekim sonuna kadar Tunceli, Siirt, Hakkari, Van, Şırnak, Adana, Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Adıyaman illerinde de kurulumlar tamamlanacak.

Teknoloji sınıflarında öğrencilere 3 ana başlıkta 35 farklı konuda eğitim alma imkanı sunuluyor. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine "İlk Kodumu Yazıyorum", "Kendi Kuklamı Çiziyorum", "Görsel Efektler", "Kendi Oyunumu Tasarlıyorum", "Balık Avı Oyunu" gibi başlıklar altında Scratch eğitimleri, ilkokul öğrencilerine "Anahtarlık Yapımı", "Hediye Kutusu Yapımı", "Desenli Kalemlik Tasarımı", "Şampiyonluk Kupası", "Lego Tasarımı" gibi başlıklarda Tinkercad eğitimleri, ortaokul öğrencilerine de "Micro:bit ve Sensörler", "Dot Matrix Kullanımı", "İki Buton ile LED Kontrolü", "Geliştirme Kartı ile Çalışma" gibi başlıklarda Micro:bit eğitimleri veriliyor.

Ayrıca, her sınıfta bir bilim kitaplığı köşesi de bulunuyor.

– Her okulda 2 öğretmen gönüllü olarak destek verecek

Teknoloji sınıfları için her köy okulunda 2 öğretmen olacak şekilde toplam 60 kişilik özel bir eğitmen kadrosu eğitim süreçlerine destek vermek için gönüllü oldu.

Yarını Kodlayanlar projesi eğitmen eğitimine dahil edilen bu öğretmenlere "Scratch ile Kodlama Öğrenme", "Tinkercad ile Üç Boyutlu Dünyalar", "Micro:bit ile Elektronik Dünyalar", "Dijital Pedagoji", "3D Yazıcı ve 3D Kalemle Üretim" başlıklarında eğitimler verildi.

Aylık buluşmalarla öğretmenlere güncel bilgi aktarımının sürdürülmesi hedefleniyor.

– Ailelere dijitalleşme eğitimleri verilecek

Köy Okulları projesi kapsamında ailelere yönelik özel buluşmalar ve eğitimler de düzenlenecek. Bu buluşmalarda, "dijitali güvenli kullanma", "e-devlet, e-bankacılık gibi elektronik uygulamalar" ve "dijital ebeveynlik" gibi konularda eğitimler verilerek ebeveynlerin 21. yüzyıl yetkinlikleri, dijital dünyada yararlanabilecekleri kaynaklar ve dikkat etmeleri gereken önemli konular hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanacak.

Köy okullarında kurulan teknoloji sınıfları; "Yarını Kodlayanlar" okulları ve kulüpleri oluşturulmasının yanı sıra okullar arası uzman buluşmaları gibi teknoloji kardeşliğine yönelik çalışmalar yapılması açısından da fırsat sunacak.

– "Yarını Kodlayanlar" projesi kapsamında 1 yılda elde edilen sosyal değer yaklaşık 6,6 milyon TL

"Yarını Kodlayanlar" projesiyle Türkiye'nin dört bir yanında yaşları 7 ila 14 arasında değişen çocuklara gönüllü eğitmenlerin yönetiminde programlamaya giriş, algoritma mantığı, uygulama yapma, hikaye oluşturma ve oyun yapma gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

Eğitimlerde çocuklara programlama hakkında fikir sahibi olma, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapma, kendi hayal dünyalarını oluşturma, kendi oyunlarını üretme imkanı sunuluyor.

Proje kapsamında 1 yılda elde edilen toplam sosyal değer yaklaşık 6,6 milyon TL olurken, projeye yapılan her 1 TL'lik yatırım 4,4 TL değerinde sosyal fayda yarattı.

Projeyle bugüne kadar 81 ilde 195 bine yakın çocuğa ulaşıldı.

İSTANBUL (AA) – Vodafone Business, sponsorluğunu üstlendiği ‘OSB’lerde Dijital Dönüşüm Stratejileri’ ortak akıl toplantısında organize sanayi bölgelerinin dijital dönüşüm sürecini, sanayide sürdürülebilirliği ve eksik oldukları konularda sağlanabilecek destekleri Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu ile birlikte masaya yatırdı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, işletmelerin dijital iş ortağı Vodafone Business, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile başlattığı iş birliği çerçevesinde organize sanayi bölgelerinin tüm ihtiyaçlarına kulak veriyor.

İlki ‘OSB’lerde Dijital Dönüşüm Stratejileri’ başlığı altında gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Prof. Dr. Emre Alkin’in yaptığı ortak akıl toplantısına Vodafone Türkiye Kurumsal Pazarlama Direktörü Ayşe Fıçı ve OSBÜK temsilcilerinin yanı sıra, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi, Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, Konya Organize Sanayi Bölgesi, Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi, İTOB Organize Sanayi Bölgesi ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nin temsilcileri katıldı.

OSB’lerde Dijital Dönüşüm Stratejileri’nin konuşulduğu ortak akıl toplantısında, OSB’ler ve OSB’lerdeki firmaların dijital dönüşümün neresinde olduğu, bugüne kadar nelerin başarıldığı, yol haritalarının net olup olmadığı, hangi alanlarda eksik oldukları ve nelere ihtiyaçlarının olduğu, OSB’lerin Endüstri 4.0 vizyonunun nasıl olması gerektiği, dijitalleşme ile gelen üretimde verimlilik uygulamalarının rekabet avantajına nasıl dönüştürüleceği, sanayide sürdürülebilirlik için dijitalleşme ve teknolojinin nasıl daha iyi kullanılabileceği, teknoloji dönüşümünde istihdam ve çalışan bilgi birikiminin yeterli olup olmadığı, online satış/ihracat için OSB’lerdeki firmaların ne gibi desteklere ihtiyaçlarının olduğu, OSB yönetimlerinin, bölge firmalarının e-ticaret ve e-ihracat hacimlerinin artırılmasına yönelik strateji ve hedeflerinin neler olabileceği konuları tartışıldı.

– "OSB’lerin dijitalleşme sıçramasını yapabilmesi için gerekli yol haritasını belirlemek en büyük hedefimiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Kurumsal Pazarlama Direktörü Ayşe Fıçı, artan rekabet ve dijitalleşme çağı içinde ekonominin lokomotifi olan OSB’lerin yeni dönem stratejilerini beraber tartışmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Türkiye ekonomisine yön veren tüm sektörler dijital dönüşümü odağına almış durumda. Zira bu yolculukta geride kalmamak, teknoloji yatırımlarını doğru zamanda yapmak gerekiyor. Biz de bu dönüşüm yolculuğunda Vodafone Business olarak işletmelere özel çözümler üretip, her zaman güvenecekleri teknoloji danışmanı olarak yanlarında yer alıyoruz. Organize sanayi bölgelerinin doğru dijital yatırımları yapması ve gittikçe artan bu dönüşüm içinde rekabet avantajı kazanabilmesi için Vodafone Business olarak her türlü stratejik ortaklığı yapmaya hazırız. Ortak akıl toplantılarının sonucunda OSB’lerin dijitalleşme sıçramasını yapabilmesi için gerekli yol haritasını belirlemek en büyük hedefimiz." ifadelerini kullandı.