Vodafone “Süpermarket Yanımda” 9 ayda 100 bini aşkın müşteriye ulaştı

İSTANBUL (AA) – Vodafone’un online "Süpermarket Yanımda" servisi 9 ayda 100 bini aşkın müşteriye ulaştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone’un müşterilerinin süpermarket alışverişi ihtiyacını karşılamak amacıyla 9 ay önce hayata geçirdiği online Süpermarket Yanımda servisi hızla büyüyor.

Türkiye’nin önde gelen online market servislerinden istegelsin iş birliğiyle sunulan Süpermarket Yanımda, bu süreçte 100 bini aşkın müşteriye ulaşırken, platformda 2 milyona yakın ürün satıldı.

Süpermarkette en çok tercih edilen kategoriler meyve-sebze ve atıştırmalık olurken, en sevilen ürünler domates, yağ ve soda oldu. En çok sipariş verilen ilçeler ise İstanbul’da Kadıköy, Ankara’da Çankaya ve İzmir’de Karşıyaka olarak sıralandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ergun, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin en hızlı büyüyen yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimiz, Vodafone Yanımda üzerinden erişilebilen Süpermarket servisimizle, market alışverişlerini online olarak hızlı, kolay ve güvenilir bir biçimde yapabiliyorlar. Ödemeleri gereken miktarı ister kredi kartlarıyla ister Vodafone faturalarına yansıtabiliyor ve her alışverişte GB kazanma fırsatına da sahip oluyorlar.

Bu servisle, telekom pazarında online süpermarket alışverişini gerçekleştiren ilk şirket olduk. Süpermarket alışverişlerinde sunduğumuz ayrıcalıklarla müşterilerimizin tercihi olmaya devam ediyoruz. 9 ayda 100 bini aşkın müşterimiz, 2 milyona yakın ürün satın aldı. Amacımız, müşterilerimiz için en iyi dijital deneyimi sunarken, e-ticaret pazarının büyümesine de katkı sağlamak. Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını tek platformdan karşılama hedefiyle e-ticaret alanındaki yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

– Özel indirimler sunuluyor

Vodafone, Süpermarket Yanımda servisiyle müşterilerine çok özel fırsatlar sunmaya devam ediyor. Buna göre, Süpermarket’i ilk kez kullanan müşterilere 100 TL ve üzeri alışverişlerde 30 TL indirim sağlanıyor. Ayrıca özel gün indirimleri ve birçok farklı üründe değişen indirimler de yapılıyor.

Bu kapsamda, ağustos ayında kavun ve karpuz 1 TL’den satıldı, gelecek dönemde de bu gibi kampanyalar ve indirimler çok çeşitli ürünlerde artarak devam edecek. Bu hizmetten yararlanmak için Vodafone abonesi olmak gerekmiyor.

Vodafone, geçen aylarda Süpermarket Yanımda servisine Vodafone Mobil Ödeme özelliğini de entegre etti. Böylece Vodafone’lular, harcamalarını telefon numarasıyla mobil faturalarına yansıtarak veya bakiyelerinden düşerek market alışverişlerini tamamlayabiliyor. Süpermarket’te gerçekleşen günlük satışların yarısından fazlası faturaya yansıtılıyor.

– 27 kategoride 7 bini aşkın ürün

Vodafone Yanımda kullanıcıları, uygulamanın ana sayfasına veya Fırsatlar Dünyası’na girerek Süpermarket sekmesine ulaşabiliyor. Süpermarkette meyve-sebzeden et ve süt ürünlerine, anne bebek ürünlerinden teknolojik cihazlara, tekstil ürünlerinden evcil hayvan malzemelerine kadar 27 kategoride 7 bini aşkın ürün sunuluyor.

Müşteriler, istedikleri ürünleri sepete atıp ödemelerini Vodafone güvencesiyle kolayca yapabiliyor. Ödeme yapıldıktan sonra, istegelsin dağıtım ekipleri, belirtilen saatte teslimatı gerçekleştiriyor.

Vodafone müşterileri, Süpermarket servisiyle hem online market alışverişlerini rahat ve hızlı bir şekilde yapabiliyor, hem de GB kazanabiliyor. Vodafone, Süpermarket servisini ilk kez kullanan müşterilerine haftalık 10 GB, daha sonra her kullanım için haftalık 2 GB hediye ediyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Vodafone Yanımda Fırsatlar Dünyası sadakat platformunun aylık tekil kullanıcı sayısı 10 milyona, ziyaret sayısı 80 milyona, işlem sayısı ise 300 bine ulaştı.

Şirket açıklamasına göre, Vodafone, 2019 yılında hizmete açtığı sadakat platformu Vodafone Yanımda Fırsatlar Dünyası ile müşterilerine özel fırsatlar ve her hafta hediyeler sunmaya devam ediyor.

Alışveriş, elektronik, yaşam, oyun, yeme-içme, seyahat, kozmetik, şehrine özel ve finans gibi çeşitli kategorilerde 100'ü aşkın farklı markanın 400'ü aşkın fırsat kampanyasının yer aldığı platformun aylık tekil kullanıcı sayısı 10 milyona, ziyaret sayısı ise 80 milyona ulaştı. Vodafone müşterilerinin ek GB ve indirim gibi opsiyonlarla maksimum fayda elde etmesinin hedeflendiği platformda ayda yaklaşık 300 bin işlem gerçekleşiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ergun, her şeyin hızla dijitalleştiği dünyada doğrudan müşteri ihtiyaçlarına yanıt veren, müşterilerin hayatını kolaylaştıran çözümler sunmaya odaklandıklarını belirtti.

Teknolojinin hayatın her alanında var olmaya başladıkça müşterilerinin ihtiyaçlarının da farklılaştığını aktaran Ergun, şunları kaydetti:

"Müşterilerimiz iletişim kurmanın yanı sıra iş, eğlence, alışveriş, bankacılık, sigorta gibi tüm ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinden karşılamak istiyor. Bu doğrultuda 2 yıl önce müşterilerimiz için her gün girip bakmak isteyecekleri ve çok özel avantajları barındıran zengin bir platform oluşturduk. Telekom sektöründe bir ilk olan Vodafone Yanımda Fırsatlar Dünyası sadakat platformu ile müşterilerimize piyasada bulamayacakları özel fırsatlar ve her hafta sürpriz hediyeler sunuyoruz.

Müşterilerimizin ek GB ve indirim gibi opsiyonlarla maksimum fayda elde etmesini hedefliyoruz. Platformumuza ilgi her geçen gün artıyor. Alanında lider markaların özel kampanyalarına ev sahipliği yapan platformumuzun aylık tekil kullanıcı sayısı 10 milyona, ziyaret sayısı 80 milyona, işlem sayısı ise 300 bine ulaştı. Vodafone Yanımda Fırsatlar Dünyası'nı müşterilerimizin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmeye devam edeceğiz."

Vodafone Yanımda mobil uygulaması üzerinden erişilen Vodafone Yanımda Fırsatlar Dünyası'nda Vodafone müşterilerinin dijital talep ve ihtiyaçlarına geniş bir iş ortakları ekosistemiyle yanıt veriliyor. Alanında lider markalarla özel kampanyalar yapan Vodafone, müşterilerine özel fırsatlar sağlıyor. Tüm paydaşların kazandığı bir ortaklık modelinin uygulandığı Vodafone Yanımda Fırsatlar Dünyası'nda, müşteriler sevdikleri markaların indirimli fiyatlarından faydalanırken, markalar da ekstra satış yapıp ekstra müşteri kazandıkları bir kanala sahip oluyor.

İSTANBUL (AA) – Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Engin Aksoy, "Tüm dünyaya bir söz verdik, 2025 yılına kadar 1 milyar insanın hayatına dokunacağız ve operasyonlarımızdan kaynaklı çevresel etkimizi yarıya indireceğiz." ifadelerini kullandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, işletmelerin dijital iş ortağı Vodafone Business, 24-25 Eylül'de gerçekleştirilen Ayvalık İş Forumu 2021'e sponsor oldu.

İş dünyasının önemli temsilcilerinin bir araya geldiği etkinlikte Vodafone Türkiye CEO’su Aksoy, "Amaç Odaklı Şirketler" paneline konuşmacı olarak katıldı. Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner’in moderatörlüğünü gerçekleştirdiği oturumda, Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy ile birlikte Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur, BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın, ETİ CEO’su Hakan Polatoğlu ve Pegasus CEO’su Mehmet Nane yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, amaç odaklı şirketlerin gelecek dönemde karlılığın maksimizasyonundan çok, yaratılan değerin optimizasyonuna odaklanmak ve toplumsal sorunlara çözüm üretmek durumunda kalacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Bugün bir şirket, müşterisi olsun olmasın, toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçlarına duyarlı olmak ve bu ihtiyaçları karşılayacak çözümler geliştirmek zorunda. Topluma hizmet götürmeyi yalnızca devletin sorumluluğu olarak görmemek gerekiyor. Ürün ve hizmetlerinizi pazarladığınız toplumun yalnızca tüketim ihtiyaçlarını değil, sosyal ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu konunun çifte sorumluluk anlayışıyla değerlendirilmesi gerekiyor. Şirketlerin, ticari faaliyetleri kadar sosyal sorumluluklarını da önceliklendirmesi ve kurumsal vatandaşlık bilinciyle hareket etmesi önem taşıyor. Dolayısıyla biz şuna inanıyoruz; eğer bu topraklarda faaliyet gösteriyorsak, yasalarda yazmayan sorumluluklarımızdan biri de ülkemizin sosyal ihtiyaçlarına cevap vermek.

Vodafone olarak, şirketimizin ekonomi ve toplum içinde üstlendiği role geniş bir perspektiften bakıyoruz. Yaptığımız her işin bir amaca hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla, tüm dünyada 'amaç odaklı bir şirket olma' hedefiyle faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda tüm dünyaya bir söz de verdik; 2025 yılına kadar 1 milyar insanın hayatına dokunacağız ve operasyonlarımızdan kaynaklı çevresel etkimizi yarıya indireceğiz. Bunu da 3 alanda somut adımlar atarak yapıyoruz. Birincisi, toplumun dijitalleşmesi için çalışmaya devam etmek. İkincisi, herkes için kapsayıcı olmak, toplumda geride kalanları da göz önünde bulundurarak çalışmak. Üçüncüsü ise özellikle çevresel sürdürülebilirliğe odaklanarak gezegenimizi korumak.”