Vodafone Türkiye, teknoloji ve deneyim ihracatını hızlandırdı

İSTANBUL (AA) – Ar-Ge ekibi Oksijen bünyesinde ürün ve servis geliştirmeye devam eden Vodafone Türkiye, Türkiye'yi bir mükemmeliyet merkezi olarak konumlama hedefi doğrultusunda, yurt dışına teknoloji ve deneyim ihracatı yapmaya devam ediyor.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren şirket, Türkiye'den yurt dışına teknoloji ve deneyim ihracatı yapıyor.

Türkiye'yi bir mükemmeliyet merkezi olarak konumlamayı hedefleyen Vodafone, Ar-Ge ekibi Oksijen bünyesinde geliştirdiği ürün ve servislerle diğer Vodafone pazarlarına örnek oluyor.

2018 yılından bu yana farklı alanlarda İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde hayata geçirdiği projelerle önemli başarılara imza atan Vodafone Türkiye, son olarak tüm Vodafone pazarlarında açık kaynak ve iş birliği temelli yazılım geliştirme stratejisine dayanılarak oluşturulacak Vodafone Yanımda mobil uygulama geliştirme projesinde global ekiplere teknoloji ve deneyim danışmanlığı veriyor.

– "Teknoloji ve deneyim ihracına öncelik veriyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Thibaud Rerolle, teknoloji ve deneyim ihracının kendileri için öncelikli bir konu olduğunu belirterek, Türkiye'yi Vodafone'un mükemmeliyet merkezlerinden biri olarak konumlamak istediklerini aktardı.

Global deneyimlerini Türkiye'ye aktardıkları gibi, Türkiye'deki başarılı uygulamaları da yurt dışına ihraç ettiklerini bildiren Rerolle, şunları kaydetti:

"Türkiye'de yerli ve milli ekosistemin gelişmesini destekliyor, bu yönde çalışmaya devam ediyoruz. Oksijen ekibimizin ürettiği yerli sertifikalı ürünlerle hem Türkiye'nin yerli ve milli üretim hedefine destek veriyor, hem de bu ürünleri ihraç etme yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Oksijen'de edindiğimiz deneyimi kullanarak diğer ülkelerde benzer teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunuyoruz. Bu kapsamda, 2018 yılından bu yana farklı alanlarda hayata geçirdiğimiz dijitalleşme projelerini Vodafone Grubu ve diğer ülkelerdeki Vodafone operatörleri ile paylaşıyoruz.

Son olarak, Grubumuzun tüm pazarlarda müşterilerine en iyi dijital deneyimi sunmak üzere açık kaynak ve iş birliği temelli yazılım geliştirme stratejisine dayalı bir Vodafone Yanımda uygulaması geliştirilmesi hedefiyle başlattığı projede teknoloji ve deneyim danışmanlığı vermeye başladık. Vodafone Türkiye olarak, dijitalleşme alanındaki uzmanlığımızla dünyaya örnek olacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz."

– Vodafone Yanımda deneyimi yurt dışına taşınıyor

Açıklamada yer alan bilgiye göre Vodafone Grubu, faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda müşterilere en iyi dijital deneyimi sunmak üzere açık kaynak ve iş birliği temelli yazılım geliştirme stratejisine dayalı bir Vodafone Yanımda mobil uygulamasının kullanılmasını hedefliyor.

Bu doğrultuda başlatılan projede Vodafone Türkiye'den mühendisler de yer alıyor.

Vodafone Yanımda için paylaşımlı bir altyapı ve servisler oluşturulmasının hedeflendiği projede, Oksijen ekibi de uygulama altyapısının geliştirilmesi ve seçilecek deneyimlerin Vodafone Yanımda uygulama kataloğuna eklenmek üzere yeniden yazılması konusunda destek veriyor.

Projenin bir parçası olarak, tamamı Türk mühendislerden oluşan bir ekibin geliştirdiği modüller tüm Vodafone pazarlarında kullanılacak. Oksijen, ortak yaratım süreçlerine katılarak yeni servisler üretmeyi ve bu sayede daha fazla deneyim ihracı yapmayı hedefliyor.

Vodafone Türkiye, Ar-Ge faaliyetlerini Oksijen ekibi bünyesinde sürdürüyor.

2014 yılından bu yana 352 patent başvurusu yapan ve 51 patent alan ekip, bağımsız kuruluşlarla da Ar-Ge çalışmaları yapıyor.

İTÜ Vodafone Future Lab'de 11 lisansüstü projede 23 öğrenciye, 5G Vadisi Programı'nda 18 öğrenciye burs desteği veren Oksijen, 2006 yılından bu yana 94 Ar-Ge projesine imza attığı İTÜ Teknokent'te ise halihazırda 271 kişilik Ar-Ge ekibiyle birlikte çalışıyor ve 15 projede yer alıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – AA muhabirinin, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı ocak-temmuz döneminde 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 121,4 milyar dolara yükseldi.

Ankara’nın ihracatı ise bu dönemde, yüzde 21,3 artarak, 5 milyar 160 milyon 679 bin dolara çıktı. Geçen yılın 7 aylık döneminde Ankara’dan 4 milyar 253 milyon 664 bin dolarlık ihracat gerçekleşmişti.

Başkent, bu performansıyla ocak-temmuz döneminde en fazla ihracat gerçekleştiren 6’ncı il oldu.

Kovid-19 öncesi döneme göre kıyaslandığında, Ankara’nın ihracatının, 2019 yılı ocak-temmuz dönemine göre yüzde 10,8 artış sağladığı görüldü. Ankara 2019’un 7 ayında 4 milyar 656 bin 487 dolarlık ihracat yapmıştı.

Başkentin ihracatında 7 aylık dönemde ilk sırada 853 milyon 577 bin dolarla “kimyevi maddeler ve mamulleri” sektörü yer aldı. Bu sektörün ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,2 artış kaydetti.

Bu sektörü 814 milyon 792 bin dolarla “makine ve aksamları”, 703 milyon 342 bin dolarla madencilik ürünleri, 676 milyon 871 bin dolarla “otomotiv endüstrisi” izledi.

Söz konusu dönemde ihracatını oransal olarak en fazla artıran sektör ise yüzde 108,8 ile “mücevher” oldu. Bu sektörü, yüzde 73,1 ile “halı”, yüzde 62,3 ile “madencilik ürünleri” takip etti.

Başkentin güçlü olduğu “savunma ve havacılık sanayisi” sektöründeki ihracatı ise yüzde 9,6 azalarak, 321 milyon 807 bin dolar oldu.

En fazla ihracat Çin’e

Ülkelere göre ihracatta ise Ankara’nın en fazla ihracat yaptığı ülke 486 milyon 872 bin dolarla Çin oldu. Çin’i, 482 milyon 247 bin dolarla ABD izledi. Başkentin ihracatında öne çıkan diğer ülkeler, 193 milyon 330 bin dolarla Irak, 190 milyon 84 bin dolarla İtalya, 88 milyon 944 bin dolarla Rusya oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Bakanlık Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında temmuz ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Yılın ilk yarısının rekorlarla kapatıldığını ve haziranda aylık, 6 aylık ve 12 aylık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaşıldığını anımsatan Muş, “Temmuz ayı ihracatımız da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu tutar, bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek temmuz ayı ihracatıdır.” diye konuştu.

Muş, 9 günlük Kurban Bayramı tatili dikkate alındığında iş günü bazında ihracat tutarının da oldukça yüksek olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Bu sayede ocak-temmuz dönemi ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 121,4 milyar dolara yükselmiştir. Yine pandemi öncesine göre kıyaslarsak 2019 yılı ocak-temmuz dönemine göre de ihracatımız yüzde 16,4 artış sağlamıştır. Son 12 aylık ihracatımız da 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyet rekoruna imza atmıştır. İlk defa 200 milyar doları geçmiş bulunuyoruz. İthalatımız ise temmuz ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 17 artış ile 20,7 milyar dolar olmuştur. Ocak-temmuz döneminde ithalatımız, 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 146,8 milyar dolar olarak gerçekleşmiş durumdadır.”

Dış ticaret hacminin de 268,2 milyar dolara yükseldiğini belirten Muş, “Bir diğer önemli gösterge olarak ihracatın ithalatı karşılama oranı, ocak-temmuz döneminde, geçtiğimiz yıla göre 5,6 puan artışla yüzde 82,7’ye çıkmıştır. Benzer şekilde, dış ticaret açığımız ocak-temmuz döneminde geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak 25,5 milyar dolara gerilemiştir. İhracat tutarımız kadar, ihracata yönelen firma sayımızdaki artış da ihracatın tabana yayılması açısından bizleri sevindirmektedir. Ocak-temmuz döneminde ihracat yapan firma sayısı yüzde 10 artışla 80 bine yaklaşmıştır.” diye konuştu.

“1972 yılından bu yana üstlenilen proje miktarı 428 milyar dolara ulaştı”

Muş, Bakanlık olarak gerek iç ticarete yönelik düzenlemelerde gerekse dış ticaret politikası ve gümrük işlemlerinde zaman, kaynak kayıplarının önüne geçmek için büyük bir özveriyle çalıştıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu noktada iş insanlarımızın, her boyutta firmalarımızın ve girişimcilerimizin daha özverili davranış sergilemelerini, kendileriyle yarışırcasına üretime ve ihracata yönelik rekabetçiliklerini geliştirmelerini bekliyoruz. Eximbank tarafından geçtiğimiz yıl uygulamaya başlanan ‘Yurt Dışı Teminat Mektubu Programı’ kapsamında temmuz ayında ilk defa gemicilik sektöründe ihracat gerçekleştirilmiş olması, memnuniyet verici bir gelişmedir. Bu alanda gemi inşa ve yat imalatıyla alakalı üreticilerimize daha fazla destek çıkacağız.

Türk müteahhitlik sektörümüz, 33 ülkede 100 proje ile 6 ayda 6,6 milyar dolarlık iş üstlenmiştir. Böylece, müteahhitlerimizin yurt dışına açıldığı 1972 yılından bu yana üstlenilen proje miktarı 428 milyar dolara ulaşmıştır. Bu yıl şimdiye kadar en fazla proje üstlenilen ilk iki ülkenin geleneksel ihracat pazarlarımız dışından olduğunun altını çizmek isterim. Zambiya’da 1,3 milyar dolarlık ve Slovenya’da 750 milyon dolarlık Türk şirketleri iş üstlenmiştir. Hizmet ihracatımızın artırılması için yeni kurduğumuz Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğümüzün bu alandaki çalışmalarımıza daha da yoğunlaşacağını bilhassa vurgulamak isterim.”