Vodafone'dan Dünya Çevre Günü'nde yenilenmiş ikinci el cihaz kampanyası

İSTANBUL (AA) – Vodafone, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde yenilenmiş ikinci el cihaz kampanyası başlattı.

Vodafone açıklamasına göre, şirket, kampanyayla, kullanılmayan veya eskimiş cihazların yeniden kullanıma hazır hale getirilerek kullanıcılara ulaştırılmasını, böylece elektronik atık oluşumunun azaltılmasını hedefliyor.

Kullanıcılar, kampanya kapsamında, kullanmadıkları eski cihazları değerlendirip yeni cihaz satın alabildikleri gibi, doğrudan Vodafone güvencesiyle yenilenmiş ikinci el cihaz da satın alabiliyor.

Vodafone’un kampanyasından yararlanmak isteyen kullanıcılar, yenilenmiş ikinci el cihazları Vodafone Yanımda uygulaması veya Vodafone Online Mağaza’dan satın alabiliyor. Kampanya kapsamında 5 farklı ürün ve 16 renk alternatifi sunuluyor.

Çevrim içi olarak alınan ürünler, kargoyla teslim ediliyor. Yenilenmiş ikinci el cihazlar, ultraviyole ışınlarıyla sterilize ediliyor ve özel testlerden geçiriliyor. Bir yıl distribütör garantisinin verildiği bu cihazlar için alındıktan sonra ekran kırılmalarına karşı bir sigorta hizmeti olan ekran koruma çözümü 3 ay süreyle ücretsiz sunuluyor.

Kampanyada toplanan ikinci el cihazlar servis distribütöründe toplanıyor. Bu cihazların iyi durumda olanları yenilenip online satışa sunuluyor. Geriye kalan cihazlar, distribütörün çalıştığı ikinci el ticareti yapan firmalara satılıyor ve tekrar ekosisteme dahil oluyor. Bir kısmı ise yedek parça hizmetleri için parçalanarak kullanılıyor. En son kalan ikinci el cihazlar ise dönüşüme gönderiliyor.

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Cihaz Operasyonları ve Ticari Pazarlama Direktörü Fatih Otluoğlu, şunları kaydetti:

"Teknoloji her zamankinden daha hızla gelişmeye devam ettikçe ve nüfus ve yaşam standartları arttıkça kullandığımız cihazlar da daha hızlı bir şekilde kullanılmaz hale geliyor. Birleşmiş Milletler’e göre, dünyadaki elektronik atıkların yaklaşık yüzde 90'ı her yıl yasa dışı olarak alınıp satılıyor veya çöpe atılıyor. Vodafone olarak, e-atıkları azaltmayı, 2025 yılına kadar şebeke kaynaklı atıklarımızın yüzde 100'ünü yeniden kullanma, yeniden satma veya geri dönüştürmeyi taahhüt ediyor ve cihaz atığını azaltmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

Döngüsel ekonomi yaklaşımını benimseyerek kaynak verimliliğini artırırken, arızalı veya hasarlı, kullanılmayan şebeke ekipmanlarını ikinci el olarak değerlendiriyor, akıllı telefon kiralama hizmeti, cep telefonu değişim kampanyası gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Müşterilerimize çevresel, sosyal ve ekonomik fayda yaratmak üzere, döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla Dünya Çevre Günü’nde yeni bir kampanyayı hayata geçirdik. Yenilenmiş ikinci el cihaz kampanyamızla, abonelerimizin kullanmadığı eski cihazların yenilenerek ekosisteme yeniden kazandırılmasını hedefliyoruz. Diğer yandan, abonelerimize Vodafone güvencesiyle ikinci el cihaza sahip olma olanağı sunuyoruz. Vodafone olarak, çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunmaya devam edeceğiz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Vodafone’un dijital TV servisi Vodafone TV, mayıs ayında diziden filme, spordan belgesele, her zevke ve yaşa uygun zengin içerikleriyle izleyicilerin tercihi oldu.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, her ay 1,3 milyon abone tarafından kullanılan Vodafone TV’de mayıs ayında en çok izlenen dizi Vodafone TV ve BluTV iş birliğiyle hayata geçirilen "Doğu" olurken, en çok izlenen filmler arasında "Hayal Adası", "Jumanji: Yeni Seviye", "Avengers: Endgame" ve "Terminatör: Makinelerin Yükselişi" yer aldı. Mayısta en çok izlenen kanallar ise ATV HD, Fox HD, TV8 HD, TRT1 HD ve Kanal D olarak sıralandı.

Vodafone TV, haziran ayında da müşterileri için birbirinden keyifli içerikler sunacak. Vodafone TV kullanıcıları, başrolünde Brad Pitt’in oynadığı, insanların makinelerle mücadelesini anlatan "World War Z"yi, ünlü aktör Tom Cruise’un imkansızlıklar peşinde koştuğu ve zorlu mücadeleler verdiği "Mission Impossible" serisini, senaristliğini ve yönetmenliğini Greta Gerwig’in üstlendiği, kostümleriyle Akademi’den tam not alan, Oscarlı film "Little Women"i ve sinemanın dahi çocuğu Christopher Nolan’ın yönettiği, 2020 yapımı aksiyon filmi "Tenet"i izleyebilecek.

Kullanıcılar ayrıca, haziran ayında Türk sinemasının en güzel örneklerini de izleme imkanı bulacak. Drama kategorisinde “Nergis Hanım”, “Bizi Hatırla”, “İkimizin Yerine” ve “Martıların Efendisi”, komedi kategorisinde ise “Züğürt Ağa”, “Yedi Bela Hüsnü”, “Deli Aşk” ve “Kara Bela”, Vodafone TV takipçilerine keyifli anlar yaşatacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Berna Kulaksız, şunları kaydetti:

"Vodafone TV servisimizle Türkiye’nin dört bir yanında müşterilerimize kaliteli TV ve video içeriğini kesintisiz olarak ve uygun fiyatla sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda, sinemasever müşterilerimiz için haziran ayına özel zengin bir portföy hazırladık. Hem yabancı hem de yerli yapımlarla izleyicilerimizin evlerde daha kaliteli zaman geçirmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Vodafone olarak, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran ürün ve servislerle her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz."

İSTANBUL (AA) – Vodafone, Türkiye'yi Vodafone Grubu içinde mükemmeliyet merkezi olarak konumlama hedefi doğrultusunda yeni bir başarıya daha imza attı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tech2025 stratejisi doğrultusunda şebekesini yeniden tasarlayan Vodafone, yeni nesil inovasyon merkezini Türkiye’de kurma kararı aldı.

İstanbul’da hayata geçirilecek merkezde, Açık Radyo Erişim (OpenRAN) ve Ağ Tabanlı Platform (NaaP) gibi yeni nesil teknolojiler geliştirilecek.

İlk etapta 26 Türk mühendisin görev yapacağı merkez, hem yerli ve milli üretim ekosisteminin desteklenmesinde, hem de telekomünikasyon sektörünün genel strateji ve mimarisinin gelişmesinde önemli rol üstlenecek. Merkez, aynı zamanda geleceğin dijital teknolojilerinin geliştirilmesinde diğer Vodafone ülkelerine öncülük edecek.

Servis sağlayıcıların yepyeni bir mimariyle şebekesini yeniden tasarlamasını sağlayan OpenRAN, uçtan uca donanım merkezli monolitik şebekeleri yazılım destekli şebekelere dönüştürüyor.

Birlikte çalışabilir ve açık OpenRAN teknolojilerine geçiş, birçok şirkete yenilikçi ürün ve çözümler sağlama fırsatı verirken, 5G şebekelerinin daha hızlı ve etkin dağıtımını mümkün kılıyor ve kişiselleştirilmiş şebekelerin önünü açıyor.

OpenRAN teknolojileriyle günümüz radyo şebekelerinin sınırlamalarının ötesine geçerek daha akıllı, esnek ve otomatikleştirilmiş şebekeler kurmayı planlayan Vodafone, aynı zamanda verimliliği artırmayı, hizmet kalitesini iyileştirmeyi, şebeke dağıtımı ve yönetimi maliyetini düşürmeyi hedefliyor.

Şebeke platformlarının endüstri çözümleri ile karşılıklı ve kolay entegrasyonunu sağlayan yazılım tabanlı bir girişim olan NaaP, şebeke API'lerinin (Uygulama Programlama Arayüzü) tüketicilere, iş platformlarına ve üçüncü taraflara açılmasıyla daha zengin hizmetler sunulmasını, ayrıca iyileştirme ve yeniliklerin hızla hayata geçirilmesini mümkün kılıyor.

Vodafone, NaaP sayesinde, kurumsal altyapısını bulut hizmetleri dünyasına taşırken, Ağ Fonksiyonu Sanallaştırma (NFV) çözümlerinin ötesine geçerek, API tabanlı çözümler sunmayı; böylece, daha fazla değer katan, yenilikçi ve farklı endüstri çözümleri getiren birçok teknolojinin etkinleştiricisi olmayı hedefliyor.

– "Türkiye’yi mükemmeliyet merkezi olarak konumlamayı hedefliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Thibaud Rerolle, Türkiye’yi mükemmeliyet merkezi olarak konumlamayı hedeflediklerini belirtti.

Teknoloji ve deneyim ihracının, Vodafone Türkiye için öncelikli bir konu olduğunun altını çizen Rerolle, şunları kaydetti:

"Global deneyimimizi Türkiye’ye aktardığımız gibi, Türkiye’deki başarılı uygulamalarımızı da yurtdışına ihraç ediyoruz. Şimdi bir adım daha atarak, Türkiye’yi Vodafone’un yeni nesil inovasyon merkezi haline getirmeye hazırlanıyoruz. İstanbul’da kurulacak merkezde OpenRAN ve NaaP teknolojileri üzerine çalışılacak. Bu teknolojilerle, uçtan uca yazılım destekli servislerin önünü açmayı, verimliliği ve hizmet çeşitliliğini artırmayı, 5G ve Nesnelerin İnterneti şebekelerine esneklik ve hız kazandırmayı hedefliyoruz. Burada yapacağımız çalışmalar, pazarın şebeke stratejisi ve gelişiminde rol oynayacağı gibi, endüstriye de daha fazla imkân sunacak. Merkezimizin aynı zamanda Türkiye’de yerli ve milli ekosistemin gelişmesine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Vodafone Türkiye olarak, dijitalleşme alanındaki uzmanlığımızla dünyaya örnek olacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz."