WRC Türkiye Rallisi'nde Castrol Ford Team Türkiye'nin yüzü güldü

ANKARA (AA) – Şampiyon yarışçı Murat Bostancı, bu yıl sürücü koltuğundan pilot koçluğuna geçiş yaparken, Türkiye Rallisi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde düzenlenen WRC Türkiye Rallisi’ni başarıyla tamamladıklarını belirten Murat Bostancı, şunları kaydetti:

“Bizim için baştan sona iyi bir yarış oldu. Hem gençler hem de iki çeker kategorilerinde yarışı kazandık. Bu yıl özellikle genç pilotlarımızla Avrupa ile dünya şampiyonalarında ülkemizi daha rekabetçi seviyeye taşıyarak, 2020 Türkiye Genç Pilotlar Ralli Şampiyonası ve 2020 Türkiye İki Çeker Ralli Şampiyonası’nda zirveyi hedefliyorduk. Çok zorlu bir yarış olmasına rağmen, istediğimiz kategorilerde yarışı kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hem Türk ralli camiası hem de Castrol Ford Team Türkiye için çok önemli olan bu yarışta ter döken tüm sporcularımıza teşekkür ediyoruz.”

Zorlu rallide genç pilotları ile önemli puanlar toplayan Castrol Ford Team Türkiye’nin 1995 doğumlu sürücüsü Emre Hasbay ve co-pilotu Candaş Uzun, Ford Fiesta R2T’nin koltuğunda “iki çeker” ve “gençler” kategorilerinde yarışı birinci sırada tamamlamayı başardı.

Castrol Ford Team Türkiye çatısı altında kariyerinde iki kez Türkiye Ralli Genç Pilotlar Şampiyonluğu kazanmış olan And Sunman da bu yıl Ford Fiesta ile “gençler” kategorisinde 2. sıraya adını yazdırdı.

Takımın 1999 doğumlu gelecek vadeden genç pilotu Ali Türkkan ve co-pilotu Onur Aslan ise Fiesta Rally4 ile “gençler” kategorisinde yarışı 3. sırada tamamladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, başkent Nairobi’de dün yaptığı konuşmada, rallinin, ülke tanıtımı ve spor dünyası açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

Yaklaşık 19 yıl sonra Kenya’da yeniden ralli düzenlendiğine dikkati çeken Kenyatta, 2002’de Kenya’nın ralli takviminden çıkarıldığını ve yarışın yeniden başlamasının sadece ülkesi için değil, Afrika için de bir fırsat olduğunu belirtti.

Yarışı izleyen Kenyalı Tabitha Joan Nduku, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ralli için işimi bırakıp geldim. Etkinliklerin çoğu hafta sonunda yapılacak ancak bu tarihi anın bir parçası olmak istedim.” dedi.

Dünya Ralli Şampiyonası

Motor sporlarının en önemli organizasyonlarından Dünya Ralli Şampiyonası’nda 12 ayaklı 2021 takviminin altıncı rallisi, Kenya’da koşuluyor.

İlk kez 1953’te İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in taç giyme törenini anmak için düzenlenen rallinin Kenya bölümü, yeterli finansman bulunamaması nedeniyle 2002 yılında takvimden çıkartılmıştı.

24-27 Haziran tarihlerinde düzenlenen, 18 etaptan oluşan toplam 320,19 kilometrelik bu yarış, WRC’nin 2002 yılından bu yana ilk Afrika durağı olarak öne çıkıyor.

Geride kalan 5 rallinin 3’ünü kazanarak pilotlar sıralamasında 106 puanla lider olan Red Bull sporcusu Sebastien Ogier’i diğer Red Bull sporcusu Elyfn Evans 11 puan geriden takip ediyor. 77 puanı bulunan Red Bull sporcusu Thierry Neuville ise üçüncü sırada yer alıyor.

ANKARA (AA) – Aytemiz Akaryakıt Dağıtım AŞ, 2019 WRC Türkiye Rallisi birincisi BC Vision Motorsport takımına sponsor oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, son 5 yıldır futboldaki sponsorluğun yanı sıra bireysel sporcuları da destekleyen Aytemiz, geçtiğimiz yıl WRC Türkiye Rallisi’nde sponsoru olduğu BC Vision Motorsport takımının bu yıl da sponsorluğunu üstlendi.

2019 Türkiye Ralli Takımlar Şampiyonu olan ve 10-11 Nisan 2021 tarihlerinde düzenlenen Bodrum Rallisi’ni Burak Çukurova-Vedat Bostancı ikisiyle kazanarak sezona başlayan BC Vision Motorsport takımı, bu yıl yapılacak Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Aytemiz’in desteğiyle yarışacak.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen ve 6 yarıştan oluşan Türkiye Ralli Şampiyonası, 24-25 Nisan tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleşecek ESOK Rallisi ile başlayacak. Sırasıyla Bursa, Ankara, Kocaeli ve Denizli bölgelerindeki özel etaplarla devam edecek olan şampiyona Ekim ayında düzenlenecek İstanbul Rallisi’yle son bulacak.