Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Doğan: “İstanbul, dijital finans merkezi olabilir”

İSTANBUL (AA) – MURAT BİRİNCİ – Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, halihazırda nakitsiz topluma geçme çabaları olduğunu, fiziksel paraya ihtiyacın artık daha da azalacağını belirterek, "Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlenmeye başlamıştı ancak daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz, dünyadaki bu akımda dijital sistemin bir parçası olabilir. İstanbul, dijital finans merkezi olabilir." dedi.

Doğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bankacılık sektörü teknolojilerine etkisine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Salgının etkisiyle dijitalleşmenin, hayatın her alanında vazgeçilmez bir unsur haline geldiğini ve fiziksel dünyadaki işlemlerin her alanda hızla dijital dünyaya taşındığını aktaran Doğan, bununla birlikte her anlamda en dikkat çekici değişimlerin yaşandığı sektörlerin başında bankacılığın geldiğini vurguladı.

Doğan, Yapı Kredi olarak uzun yıllar önce dijital bankacılık alanında sınırları kaldırmak için yola çıktıklarını, bu yolda, sınırları kaldıran teknolojileri üretme hedefi ile dijital stratejilerini oluşturduklarını anlattı.

Sektördeki güçlü konumları ve kurum kimliğinin önemli bir parçası olan yenilikçi ruhla sayısız inovasyonu sektörle tanıştırdıklarını ve standartları belirleyen çalışmalara imza attıklarını bildiren Doğan, şunları kaydetti:

"Tüm bunlar neticesinde müşterilerimiz, şubelerimizden sunulan hemen hemen tüm işlemleri Yapı Kredi dijital kanallarından tamamlayabiliyor. Bireysel ve kurumsal müşterilerimiz, 800'ün üzerinde bankacılık işlemini kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. 2020 yılında mobil aktif müşteri adedimiz bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 artış gösterdi. Aynı şekilde, salgın öncesinde dijitalle tanışmamış müşterilerimizin yüzde 12'si bu dönemde dijital bankacılık kanallarımızı kullanmaya başladı. Salgın öncesinde yaş ortalaması 30 ila 33 arasında değişen mobil bankacılık müşterilerimize artık yeni bir kullanıcı kitlesi daha eklendi. Artık 65 yaş ve üzeri müşterilerimizi de Yapı Kredi Mobil'i sıkça kullananlar arasında görüyoruz. Temassız işlemlerin hayati önem kazandığı salgın döneminde şubeye gitmeden Yapı Kredi müşterisi olmak isteyen kullanıcılara sunduğumuz 'Görüntülü İşlem Asistanları' yoğun ilgi gördü. 'Görüntülü İşlem Asistanları' aracılığıyla 2020 yılında yeni müşteri kazanımımız yüzde 212 artış gösterdi."

Doğan, bu dönemde müşterilerin kolayca benimsediği hizmetlerden birisinin de ödeme deneyimini kolaylaştıran teknolojiler olduğunu söyledi.

Yapı Kredi Mobil ve World Mobil uygulamalarında yer alan World Pay menüsüyle müşterilerin alışverişlerini "QR Kod ile Ödeme" özelliği sayesinde hızlı bir şekilde tamamlayabildiğini aktaran Doğan, "Ayrıca, Mobil Ödeme ile NFC destekli Android cihazlar ile telefonu POS'a yaklaştırarak doğrudan ödeme yapılabiliyor. World Pay çözümlerinden bir diğeri olan 'Araçta Ödeme' fonksiyonuyla ise müşterilerimiz, Opet istasyonlarında yapacakları akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden kolayca tamamlayabiliyor. Fiziksel temastan uzak durmanın büyük önem kazandığı salgın döneminde temassız ödemelerde de ciddi bir artış oldu. 2020 yılında Yapı Kredi kredi kartı ile yapılan temassız ödeme hacmi 4 kat yükseldi. Kredi kartı müşterilerimiz her 3 fiziki satın alma işleminden 2'sini temassız olarak gerçekleştirdi." şeklinde konuştu.

– "Yeni dönemin, fiziksel dünyadaki işlemlerin dijitale taşınacağı bir dönem olacağını öngörüyoruz"

Yakup Doğan, salgın süreci ve yeni normale geçişle beraber alışkanlıklar ile rutinlerin de bu doğrultuda değiştiğini, yenilendiğini söyledi. Mobilden, internetten veya çağrı merkezinden halledebilecek işlemleri, şubeye gelerek yapmak isteyen herkesin artık bu işlemleri şube dışı kanallardan daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yapabildiklerine ikna olduğunu aktaran Doğan, dolayısıyla bazıları için yeni olan dijital dünyanın, hayatın parçası haline geldiğini belirtti.

Salgının, bu anlamda toplumun uzun vadede yapacağı şeyleri hızlandıracak bir çarpan faktörü kattığını vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

"Yeni dönemin, fiziksel dünyadaki işlemlerin dijitale taşınacağı bir dönem olacağını öngörüyoruz. Salgın sürecinin yaşattığı tecrübe ile yeni dönemde artık daha fazla ıslak imza gerektiren işlemlerin de dijitale taşındığına şahit olacağız. Bu kapsamda senetler, çekler, poliçeler, taşıt rehinleri, konut kredisi tapu işlemleri, ipotek işlemleri gibi ticari senetlere dayalı bankacılık hizmetlerinin mevzuat ve teknolojiyle dijitale dönüşeceğini söyleyebiliriz. Ülkemiz, ödeme sistemleri açısından iyi bir noktada ama ödeme yöntemleri açısından tam anlamıyla dijitalleşmiş değil. Yani ödemenin yöntemleri dijitalleşmiş durumda, bir teknoloji ya da yazılımla çalışıyor. Ancak ödemenin deneyimi hem müşteri hem de iş yeri tarafında dijital değil. Arkada takas sistemi olan bir teknolojik altyapı var fakat deneyim halen çok fiziksel. Kart fiziksel, POS fiziksel, dokunduğumuz şey fiziksel… Ancak bireyden bireye para gönderilebilmesi için NFC kullanımı, QR Kod ile işlem yapılabilmesi gitgide yaygınlaşıyor. Bu da nakit kullanımını azaltacak bir faktör olacaktır."

Doğan, temassız bankacılığın, adeta "yeni normalin" finansal sistemlerin standardı olduğunu söyledi. Eski normalde finansal sisteme dahil olmanın, bankada hesap açtırmak, EFT, havale yapabilmek veya ödemelerini gerçekleştirebilmek olduğunu ifade eden Doğan, yeni normalde ise bunun daha ileriye taşındığını, artık hesap açmanın, hesap sahibi olmanın yetmediğini dile getirdi.

Finansal aktivitelerinin temassız ve dijital yapılabilmesinin büyük önem kazandığını vurgulayan Doğan, "Dijital yatırımlarımızın ve ürettiğimiz yenilikçi fikirlerin ötesinde, banka kimliğimize ek olarak artık bir teknoloji şirketi gibi bu fikirleri inovasyona dönüştürdüğümüzü söyleyebiliriz." dedi.

– "Fintech'leri önemli iş ortakları olarak görüyoruz"

Yapı Kredi Genel Müdürü Yardımcısı Doğan, geleceğin bankacılık sisteminde fintech'ler ve techfin'lerin yeri hakkında da görüşlerini paylaştı.

Fintech'lerin, değişen müşteri beklentilerini karşılayacak ürün ve hizmetlerin ortaya çıkmasına katkı sağlayarak finans sektörüne dinamizm ve değer kattığını belirten Doğan, ödeme sistemlerinden yatırım danışmanlığına, bütçe planlamadan biyometriye ve güvenliğe kadar birçok farklı alandaki girişimlerin, finans sektörünü ileri taşıdığını söyledi.

Doğan, Yapı Kredi olarak fintech'leri önemli iş ortakları olarak gördüklerini kaydetti. Fintech'leri ticarileşebilirlik, sürdürülebilirlik, iş süreçlerine entegre edilebilirlik gibi farklı açılardan değerlendirdiklerini aktaran Doğan, "Bu kriterlere göre birlikte başarı yakalayabileceğimizi düşündüğümüz girişimlerle iletişime geçiyoruz." dedi.

Fintech ekosistemini büyütmek ve yazılım geliştirmeyi teşvik etmek adına "Code.YapıKredi"yi hayata geçirdiklerini hatırlatan Doğan, 2015 yılında İTÜ ARI Teknokent'te kurdukları, yoğun olarak yapay zeka projeleri geliştirip banka ve iştiraklerinde hayata geçiren Yapı Kredi Teknoloji'nin akademik bilgi birikimi ve fintech ekosistemindeki gücünün, kendilerine azami derecede katkı sağladığını vurguladı.

Doğan, şunları kaydetti:

"Fintech üzerine çalışan start-up'ları yakından inceliyoruz. Sadece son 2 senede 1.000'in üzerinde fintech şirketini inceledik. Bankamızın dijitalleşme stratejisine uygun fintech'lerle POC çalışmaları ve akabinde iş birlikleri yürütüyoruz. Çeşitli hackathon ve fikir yarışmaları ile hem girişimleri hem de girişim yönelimi olan öğrencileri destekliyoruz. Diğer taraftan Açık Bankacılık ile finansal hizmet alanında yeni oyuncuların ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Bu da finans sektöründeki rekabetin artması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu durum, ürün ve hizmet kalitesinin yükselmesine olumlu bir katkı sağlayacak. Bu dönemde bankalar ile fintech'lerin kuracağı iş birliklerinin devam edeceğine inanıyoruz ve bu iş birliklerini önemli buluyoruz. Finansal sistemlerde bir kurumun güçlü bilançosu ile riski sahiplenmesine ihtiyaç var. Bankalar bu konuda oldukça kuvvetli. Dolayısıyla banka dijital servis arayüzlerine ihtiyaç önemli olmaya devam edecek."

– "Dijital uygarlık dönemi başlıyor"

Yakup Doğan, Türkiye'nin dijital bankacılıkta dünyadaki konumu hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin; bankacılık sektörü, özellikle de dijital bankacılık uygulamalarıyla dünyada öncü bir konumda bulunduğunu aktaran Doğan, Türkiye'yi bankacılıkta ilklerle tanıştıran Yapı Kredi olarak bu alanda uzun yıllardır durmaksızın çalışmalar sürdürdüklerini, teknolojiyi çok yakından takip ederek müşterilerin hayatını kolaylaştıracak şekilde süreçlere entegre ettiklerini anlattı.

Yapay zekanın gelişmesinin, birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de iş yapış şekillerini ve piyasadaki oyuncuları değiştirdiğini ifade eden Doğan, "Her geçen gün daha da hızlanan dijital dönüşüm ile beraber gündelik hayatımıza daha fazla girmeye başlayan öğrenen makineler ve yapay zeka trendleri de Yapı Kredi olarak stratejimizde önemli bir yere sahip. Müşteri deneyimini iyileştiren yapay zeka, akıllı çözümler, hizmet sürelerini iyileştiren uygulamalar, destek servisleri, makine öğrenmesi, doğal dil işleme, derin öğrenme ve robotik yöntemlerin kullanıldığı teknolojiler gündemimizde olacak. Blockchain, giyilebilir teknolojiler ve büyük veri üzerine yetkinliklerimizi de ilerleyen günlerde artırarak sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Doğan, içinde bulundukları dönemde yeniliğe açık olan fintech ve bankaların halihazırda uygulama arayüzlerini geliştirerek pazardaki yerlerini almak için konumlanmaya başladığını söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte başta Avrupa olmak üzere pek çok ülkede geleneksel bankacılığı büyük ölçüde bir değişimin beklediğine işaret eden Doğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hem Türkiye'de hem de dünyada yenilikçi kuruluşlara baktığımızda, rekabete ve teknolojik gelişmelere ayak uydurarak pazar payını artırmayı hedeflediklerini görüyoruz. Bu sebeple de pek çok yenilikçi ürünü geliştirmek ve mevcut ürünleri farklılaştırmak konusunda önemli yatırımlar yapılıyor. Odak noktalarında ise geleneksel bankacılığın yanında kişisel finans yönetimi ve hatta yapay zeka ile kişiselleştirilmiş finansal tavsiyeler vermek gibi konular yer alıyor. Fintech'ler başta olmak üzere tüm finans kuruluşları, yapacakları iş birliği doğrultusunda müşterilerine büyük ölçüde kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler sunmaya başlayacak. Bunun ilk örneklerini şu anda Avrupa, Amerika ve pek çok ülkede gözlemliyoruz.

Başta para olmak üzere bankacılıkta fiziksel enstrümanların dijitale dönüşeceği bambaşka bir döneme giriyoruz. Dijital uygarlık dönemi başlıyor diyebiliriz. A'dan Z'ye her şeyi dijital dünyaya taşıyacağımız bir dönem olacak. Fiziksel parayla vedalaşmaya yakın bulunuyoruz. Zaten halihazırda nakitsiz topluma geçme çabaları vardı. Fiziksel paraya ihtiyaç artık daha da azalacak. Merkeze bağlı kripto para olan dijital para fikri güçlenmeye başlamıştı ancak daha zamanı olduğu söyleniyordu. Ülkemiz, dünyadaki bu akımda dijital sistemin bir parçası olabilir. İstanbul, dijital finans merkezi olabilir."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Yapı Kredi kartları ile yapılan her 3 peşin fiziki işlemden 2’si temassız ödenirken, Kovid-19 salgını süresince düşüş yaşayan restoran harcamaları 2021’in ilk 8 ayında bir önceki yıla göre yüzde 34 artarak, salgın öncesi seviyesinin de üzerine çıktı.

Worldcard'ın 30. yılı kapsamında Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen ve Yapı Kredi Grup Direktörü İçten Akalın'ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, kredi kartı kullanımında yaşanan gelişmeler ve salgın sürecinin kart kullanımına etkileri hakkında bilgi verildi.

Worldcard'ın bugüne dek yaşadığı gelişim yolculuğuna değinen Ülgen, 1991'de World markasının doğduğunu, aradan geçen 30 yılda, World ile sektörde kredi kartı alanındaki kilometre taşlarını oluşturduklarını söyledi.

Ülgen, tüketici ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlayan ve karşılayan marka olarak daima pazarda farklılaşmayı başardıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki kredi kartı pazarının mimarı olmakla kalmayıp, geliştirdiğimiz yenilikçi uygulamalarla yalnızca ülkemiz için değil dünya kredi kartları sektörü için de yepyeni ufuklar açtık. Her yeni ürün ve hizmetimizle sektörümüzü ileri taşıyor ve müşterilerimize benzersiz bir bankacılık deneyimi yaşatıyoruz. Pandemi döneminde temassız ödemelerde ciddi bir artış gerçekleşti. Pandemi döneminde özellikle temassız ödemelerin ve e-ticaretin yaygınlaşması, farkındalığın artması ve kullanımının teşvik edilmesi adına önemli adımlar attık.

​​​​​​​Müşterilerimizin değişen harcama alışkanlıklarını takip edip, onların hayatını kolaylaştıracak kampanyaları hayata geçirdik. Bu dönemde World Mobil üzerinden sunduğumuz kampanyaları da pandemi döneminde ortaya çıkan ve değişen farklı ihtiyaçlara göre düzenledik. Kampanya kurgularını hem fiziksel mağazalarda hem de e-ticarette geçerli olacak şekilde güncelledik. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve alışveriş alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak kredi kartı, banka kartı ve NFC mobil ödeme ile şifresiz temassız ödeme limitini sektörle birlikte önce 250 TL'ye, ardından 350 TL'ye yükselttik."

Serkan Ülgen, bununla birlikte kredi kartlarının neredeyse hepsinin, banka kartlarının ise yarısının temassız özellikli olduğuna işaret ederek, yapılan tüm bu çalışmaların neticesinde, Yapı Kredi kartları ile yapılan her 3 peşin fiziki işlemden 2'sinin temassız ödendiğini, bu oranların tüketicilerin temel ağırlıklı olarak ödemelerini temassız yapmaya başladığını gösterdiğini vurguladı.

– "World Pay'in toplam işlem adedi ve cirosu yaklaşık 2,5 katına çıktı"

Salgın döneminde World Pay ödeme çözümlerinin kullanımının arttığını dile getiren Ülgen, ödeme sistemlerinde yaşanan dönüşüme işaret ederek, 2021 yılının ilk 8 ayı ile geçen yılın aynı dönemi karşılaştırıldığında World Pay'in toplam işlem adedinin ve cirosunun da yaklaşık 2,5 katına çıktığını aktardı.

Ülgen, en yeni teknolojilerin sağladığı kolaylıkları ödeme noktasında kullanarak sektördeki trendleri belirlediklerinin altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin lider kredi kartı platformu Yapı Kredi World olarak fiziksel ve dijital dünya arasındaki sınırların kalktığı günümüzde, dijital ve kartlı ödeme sistemlerindeki dönüşümün öncülüğünü üstleniyoruz. Yapı Kredi Mobil ve World Mobil uygulamalarında yer alan World Pay ile müşterilerimiz kart plastiği olmadan ödemelerini online alışveriş ya da fiziksel ortamlarda hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Mobil Ödeme fonksiyonu sayesinde NFC destekli Android cihazlar ile telefonu POS'a yaklaştırarak doğrudan ödeme yapılabiliyor. Mobil ödemenin yanı sıra 'QR Kod ile Ödeme' özelliği sayesinde Yapı Kredi Mobil ya da World Mobil kullanan tüm müşterilerimiz telefon modeli bağımsız, işlem anında plastik kart arayışına girmeden ödemeyi hızlı, güvenli ve temassız bir şekilde tamamlayabiliyor. World Pay çözümlerinden bir diğeri olan 'Araçta Ödeme' fonksiyonuyla ise müşterilerimiz Opet istasyonlarında yaptıkları akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden kolayca tamamlayabiliyor."

– "Değişen alışkanlıklar sektörlere de yansıdı"

Yapı Kredi Grup Direktörü İçten Akalın da Worldcard'ın rakamsal verilerine ilişkin bilgi verdi.

World'ün bugün yaklaşık 35 milyon kart, 20 milyonu aşkın müşteri adedi ve lisans bankaları dahil 900 bin üye işyerinin olduğu büyük bir ekosistemi temsil ettiğini belirten Akalın, "Bugüne kadar Worldcard ile 25 milyar işlem yapıldı. Dakikada ise yaklaşık 5 bin kişi cebinden Worldcard'ı çıkartıyor. Toplam kazanılan puan miktarı 12 milyar TL'yi aşmış durumda. Aynı zamanda World uzun zamandır olduğu gibi alacak bakiyesi hacmi ile Türkiye'nin ve kıta Avrupa'sının en büyüğü konumunda." ifadelerini kullandı.

Salgın döneminde gıda/market ve elektronik sektörlerinde sürekli bir büyüme görüldüğünü belirten Akalın, şunları söyledi:

"Pandemi döneminde restoran, seyahat ve giyim harcamalarında keskin bir düşüş gözlemledik. Ancak bu sektörler hızlıca toparlanarak pandemi öncesi seviyeye ulaştı. Hatta restoran harcamaları 2021’in ilk 8 ayında bir önceki yıla göre yüzde 34 artarak, pandemi öncesi seviyesinin de üzerine çıktı.

Pandemi bazı sektörleri olumsuz etkilese de bazı sektörler için fırsat yarattı. Gıda ve elektronik harcamaları e-ticaretin de etkisiyle pandemi boyunca düzenli bir şekilde arttı, artmaya da devam ediyor. Gıda harcamaları 2021 yılının ilk 8 ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 26, elektronik ise e-ticaretin de etkisiyle yüzde 66 arttı."

– 2021 yılında ise ilk 8 aylık işlem adetleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22 arttı

Toplantıda paylaşılan Worldcard'a ilişkin verilere göre, 2020 yılında Kovid-19 salgınının etkisi her sektörde gözlemlendi. Kredi kartı işlem adetleri 2020 yılında yüzde 1'lik çok kısıtlı bir artış gösterirken, 2021 yılında ise ilk 8 aylık işlem adetleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22 arttı.

Restoran sektörü salgın döneminde olumsuz etkilenen sektörlerden birisi oldu, 2020 yılında işlem adetlerinde yüzde 23 küçülme gözlemlenirken, 2021 yılında yüzde 34'lük artış ile 2019 seviyesinin üzerine çıktı.

Salgın döneminde olumsuz etkilenen bir diğer sektör seyahat oldu. 2020 yılında yüzde 30'luk düşüş henüz hepsini toparlayamamış olsa da 2021 yılında yüzde 16'lık bir büyüme ile artışın başladığı görüldü.

Kovid-19 salgını döneminde en fazla küçülen sektörlerden biri giyim olurken, 2020 yılında giyim sektöründe gerçekleşen işlem adetlerinde yüzde 34 düşüş gözlendi.

Verilere göre, 2020 yılında tüm sektörler olumsuz etkilenmedi. Gıda ve elektronik sektörleri e-ticaret işlemlerinin de etkisi ile hızlı büyümesini devam ettirirken, gıda sektörü 2020'de yüzde 15, 2021 yılında ise yüzde 26 artış gösterirken elektronik işlem adetleri aynı dönemlerde yüzde 129 ve yüzde 66 artış ile en fazla büyüyen sektörler oldu.

– Salgın ile fiziksel alışveriş, yerini online alışverişe bıraktı

E-ticaret, salgın ile birlikte büyük bir hızla yükselen ve en çok dikkat çeken alan oldu. Bu dönemde fiziksel alışveriş, yerini online alışverişe bıraktı.

Toplam alışveriş hacmi içerisindeki e-ticaret payı 4 yıllık bir sürede yüzde 11 artış göstererek yüzde 20’lere çıkmışken salgının etkisi ile 2 seneden daha az bir sürede yüzde 8'lik bir artış gösterecek yüzde 28'lere ulaştı.

Şu anda ise e-ticaret payındaki artış hızı kısıtlamaların olduğu döneme göre bir miktar azalsa da toplam içerisindeki pay halen yükselmeye devam ediyor.

İSTANBUL(AA) – Yapı Kredi, insan odaklı çözümleriyle müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi Mobil üzerinden verdiği hizmetlere yenilerini eklemeyi hız kesmeden sürdüren banka, Otokoç Otomotiv iş birliği ile gerçekleşen yeni hizmeti Aracım+ ile araçta ödemeden kasko sigortasına kadar müşterilerinin aracına dair her şeyi tek noktada buluşturuyor, onlara özel fırsatlar ve hatırlatmalar ile müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırıyor.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Aracım+, Yapı Kredi Mobil'e araç plakasının kaydedilmesiyle kullanılabiliyor. "AVIS ile Araç Kiralama" hizmetiyle kolayca araç kiralayabilen kullanıcılar, yüzde 40'a varan indirimden faydalanabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, müşterilerinin her zaman yanlarında olarak onlara hayatlarını kolaylaştıran çözümler sunduklarını belirtti.

Doğan, "Yapı Kredi olarak Aracım+ ile finansal servislerin ötesinde platform iş modelini hayata geçirdik. Bu kapsamda, müşterilerimizin hemen hemen her gün ziyaret ettiği Yapı Kredi Mobil üzerinden bankacılık işlemleri yanında araçlarına dair birçok farklı hizmete de aynı anda, en iyi deneyimle ve hızla ulaşmalarını hedefledik. Son olarak Yapı Kredi Mobil'e Otokoç Otomotiv iş birliği ile eklediğimiz Aracım+ ile otomotive dair tüm öğeleri bir araya topladık. Artık Yapı Kredi müşterileri, Aracım+ ile araçlarına yönelik sunduğumuz tüm hizmetlere tek bir noktadan kolayca ulaşabiliyor, araçlarıyla ilgili hatırlatmalar alabiliyor. Gelecekte de Otokoç Otomotiv ile farklı servisler için iş birliklerimiz devam edecek. İnsanı odağa alan yaklaşımımızla geliştirdiğimiz yenilikçi fonksiyonlarımız sayesinde müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmayı ve her alanda sınırları kaldırmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici de teknolojiyi merkeze koyan projelerde yer almayı çok önemsediklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Otokoç Otomotiv olarak inovasyon ve dijitalleşme stratejilerimiz ile amacımız, ihtiyaca yönelik yenilikçi çözümler sunarak müşterilerimizin memnuniyetini en üst seviyede tutmak. Aracım+ hizmeti kapsamında Yapı Kredi ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğinin müşterilerimiz için faydalı olacağına inanıyorum. Araç kiralama markamız AVIS ile Yapı Kredi Mobil'den araç kiralayan müşterilerimize özel avantajlar sağlıyoruz. İlerleyen günlerde uygulama üzerinden farklı hizmetlerimizle de Yapı Kredi Mobil kullanıcılarına erişiyor olacağız. Yapı Kredi ile iş birliklerimizin artması ve başarılı projelere birlikte imza atmak adına çalışmalarımız devam edecek."