Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, kitap-lık dergisini çevrim içi erişime açtı

İSTANBUL (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapılarını bir süreliğine ziyarete kapatan Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, sanatseverleri sanat ve edebiyatla çevrim içi dünyada buluşturmaya davet ediyor.

Bir süre önce "Sanat Dünyamız" dergisinin mayıs-haziran sayısını erişime açan kurum, şimdi de kitap-lık dergisinin mayıs-haziran sayısını çevrim içi olarak okurla buluşturuyor.

Derginin çevrim içi erişime açılan 209. sayısından Doğan Yarıcı ve İnan Çetin'le yeni romanları Hodan ve Vadi üstüne yapılan bir söyleşinin yanı sıra Mehmet Rifat'ın Proust yapıtlarında Baudelaire şiirinin sesini araştıran yazısı, Oğuz Demiralp'in şarkın aykırı şarkısı Furuğ'un Türkçe çevirilerini inceleyen yazısı, Robert Schild'in Stefan Zweig'ın veda mektubunun öyküsünü anlatan yazısı, Gültekin Emre'nin Sete şiir festivali günlüğü ve Fahri Erdinç'in Nazım Hikmet'in evi üstüne yazdığı – ilk kez gün ışığına çıkan – uzun şiiri bu sayının öne çıkan başlıkları arasında yer alıyor.

Derginin bu sayısında ayrıca Haydar Ergülen, İzzet Göldeli, Ömer Erdem, Asuman Susam, Okan Alay, Alper Beşe, Ali Volkan Erdemir, Hakan Tabakan, Ezgi Şimşek şiirleriyle; Muzaffer Kale, Zehra Tırıl, Selçuk Erez, Deniz Özbeyli, Saba Öymen, Elif Erdoğan, Dilan Dadbin öyküleriyle; Taylan Altuğ, M. Sadık Aslankara, Necmi Sönmez, Erkut Tokman, Mehmet Akif Tutumlu, Ülkü Şahna, Yusuf Çağlar yazılarıyla; Mert Tanaydın'ın çevirmen Hüseyin Can Erkin'le yaptığı söyleşi yer alıyor.

Eleştiriler, incelemeler, şiirler, öyküler ve yazılarıyla 27 yıldır yayın faaliyetine devam eden kitap-lık dergisine https://bit.ly/kitap-lik adresinden ulaşılabiliyor.

THY'nin 18 Haziran'dan itibaren Avrupa’da 6 ülkedeki 16 şehirden Anadolu'daki 14 noktaya direkt uçuş gerçekleştireceği bildirildi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: "Evde bakım yardımından yararlananlar ve engelli aylığı alanların raporları ikinci bir duyuruya kadar geçerli sayılacak."

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 64 artarak, 7 bin 942'ye yükseldi.

Bakan Kasapoğlu, 18 yaş altı milli sporcuların ve TOHM sporcularının özel izinle düzenli antrenmanlara başlayacaklarını açıkladı.

Bakan Kasapoğlu, spor tesisleri ile bakanlığa bağlı Gençlik Merkezleri ve Gençlik Kampları'nda uygulanacak tedbirleri duyurdu.

Kamu kurumlarında görev yapan hamile personel, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacak.

  • Gaziantep'te askere gideceklere Kovid-19 testi - GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, askere alınacak gençlerden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi için örnekler alındı. İlçede askere gitmek için askerlik şubesine başvuran gençler, Kovid-19 testinden geçmeleri için sağlık ekiplerinin bulunduğu Cumhuriyet İlkokulunun bahçesindeki çadıra yönlendirildi.Okul bahçesinde kurulan başvuru masalarında kayıtları alınan gençlerden daha sonra Kovid-19 testi için örnekler alındı. Gençlerden Ahmet Alan, test sonucu negatif çıktığında birliklerine teslim olacaklarını söyledi. İslahiye ve Nurdağı ilçelerinden yaklaşık 380 gence Kovid-19 testi yapılacağı belirtildi. Daha fazlasını oku »Gaziantep'te askere gideceklere Kovid-19 testi
  • Nijerya'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 300'e yaklaştı - ABUJA (AA) - Batı Afrika ülkesi Nijerya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 300'e yaklaştı.Nijerya Hastalık Kontrol Merkezinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ülkede son 24 saatte 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 299'a yükseldiği duyuruldu.Ülkede Kovid-19 vaka sayısının son 24 saatte 416 artarak 10 bin 578'e ulaştığı kaydedilen açıklamada, iyileşenlerin sayısının de 3 bin 122 olduğu ifade edildi.Nijerya genelinde daha önce 20.00-06.00 saatlerinde uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı bugünden itibaren 22.00-04.00 saatlerinde uygulanmaya başlandı.Ülkede Kovid-19 nedeniyle yaklaşık 2 aydır ibadete kapalı olan cami ve kiliseler yeniden açıldı.Afrika kıtasında Eritre ve Seyşeller'de aktif Kovid-19 vakası kalmazken, bu iki… Daha fazlasını oku »Nijerya'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 300'e yaklaştı
Etiketler: