Yapı Kredi'den yılın ilk yarısında 3 milyar 685 milyon liralık net kar

İSTANBUL (AA) – Yapı Kredi, bu yılın ilk altı ayını 3 milyar 685 milyon TL net karla tamamladığını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, 2021 yılının ilk yarısında ülke ekonomisine 441 milyar TL katkı sağlayan Yapı Kredi’nin aktif büyüklüğü yıllık yüzde 25 yükselerek 555,9 milyar TL’ye ulaştı.

Yılın ilk altı ayını 3 milyar 685 milyon TL karla tamamlayan bankanın, öz kaynak karlılığı yüzde 15,4, sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 16,2 oldu. Nakdi kredilerini yüzde 25 artışla 318,1 milyar liranın üzerine taşıyan Yapı Kredi’nin, müşteri mevduatı hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 21 artış kaydetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, küresel olarak salgın gölgesinde yaşanan tüm belirsizliklere rağmen, 2021 yılının ilk yarısında da ülke ekonomisine kararlılıkla destek vermeyi sürdürdüklerini belirterek, "Bu dönemde ülkemiz ekonomisine sunduğumuz katkı 441 milyar TL’ye ulaştı. Müşteri odaklı stratejimizin bir göstergesi olarak, kredilerdeki pazar payımız özel bankalar arasında yüzde 16,4’e ulaştı. Bununla birlikte müşteri mevduatı pazar payımız özel bankalar arasında yüzde 14,3 seviyesine geldi. Nakdi kredi hacmimiz ise yıllık olarak yüzde 25 artışla 318,1 milyar TL’ye çıktı. Müşteri mevduatı hacmimiz ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21’lik artışla 294,9 milyar TL’ye ulaştı." ifadelerini kullandı.

Yapı Kredi olarak güçlü sermaye yapısı, insanı merkeze alan ve sınır tanımayan hizmet anlayışıyla sürdürülebilir bir şekilde büyümeye devam ettiklerini aktaran Erün, şunları kaydetti:

"Yılın ilk yarısında 20 ülkeden 42 bankanın katılımı ile 962 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladık. Sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı ilk sendikasyon işlemimiz olma özelliği taşıyan bu kredi, dış ticaretin finansmanında kullanıldı. Böylece, sadece ülke ekonomisi ve Yapı Kredi’ye duyulan güveni tescillemekle kalmadık, ihracatı ve reel sektörü desteklemeyi de sürdürdük. Sağladığımız bu sendikasyon kredisi, tüm paydaşlarımıza uzun vadeli sürdürülebilir değer yaratma amacımızla uyumlu olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik temininin artırılması ve ESG risk yönetimi notumuzun daha da yükseltilmesine yönelik sürdürülebilirlik kriterlerini içeriyor."

Erün, yakın zamanda Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne (Science Based Targets Initiative) emisyon azaltma taahhüdü verdiklerini de belirterek, Yapı Kredi’nin şu an Türkiye'de “Business Ambition for 1.5°C” girişimini imzalayan ilk ve tek kurum olduğuna dikkat çekti. Böylece, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir rol alacak olan banka, küresel ısınma artışını ideal olarak 1,5°C’nin altında sınırlayan Paris Antlaşması’nın hedefleri doğrultusunda çevreye katkıda bulunacak.

– ‘‘İnsana ve doğaya dost sürdürülebilirlik"

Sürdürülebilirlik odaklı çalışmaların son derece önemli olduğunu belirten Gökhan Erün, şunları kaydetti:

‘‘İnsana ve doğaya dost sürdürülebilir bir gelecek adına sınırları kaldırmak için çalışıyor, attığımız tüm adımları ortak fayda ve değer yaratmaya dayandırıyoruz. Sürdürülebilirliği her alanda benimsiyor ve tüm hizmetlerimize dahil ediyoruz. Bu doğrultuda daha yaşanılır ve sürdürülebilir bir dünya için kaynakların doğru kullanılması duyarlılığıyla hareket ederek enerjide tasarruf bilincinin artırılması adına ürünler sunmayı da sürdürüyoruz. Doğa Dostu Mortgage ürünü bunlardan biri. Doğa Dostu Mortgage ile A ve B sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan konutlara özel olarak, kredi tahsis ücretinde yüzde 50 muafiyet avantajı sunuyoruz. Yine, Doğa Dostu Taşıt Kredisi ile müşterilerimizin sürdürülebilirlik yolculuklarına destek vererek elektrikli ve hibrit araçların finansmanına özel faiz oranları sunuyor, tahsis ücretinde de yüzde 50 indirim uyguluyoruz. Bununla beraber düşük karbonlu ekonomiye geçiş ve iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında da önemli çalışmalara imza atıyoruz. Güncellediğimiz yeni politikalarımızla kömür yakıtlı termik santralleri ve kömür madenciliği yapan yeni projeleri finanse etmeyeceğimizi beyan ettik. Önümüzdeki dönemde de yeşil proje ve yatırımlara finansal katkılarımızla yeşil ekonomiye geçişi desteklemeyi sürdüreceğiz.’’

– "KOBİ’lerin güçlendirilmesi stratejik önemini koruyor"

Yılın ilk yarısında ekonominin lokomotifi olan KOBİ’lere yönelik desteklerini de artırarak sürdürdüklerini vurgulayan Erün, “KOBİ’lerimiz ülkemiz ekonomisi için son derece önemli bir yere sahip. Pandeminin olumsuz etkilerinin devam ettiği bu yılın ilk yarısında da onların yanında olmayı sürdürdük. Bu süreçte KOBİ’lere verdiğimiz nakdi ve gayrinakdi kredilerde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22’lik artış sağladık." ifadelerini kullandı.

Yapı Kredi Üst Yöneticisi Erün, KOBİ’lere yönelik tüm çalışmaları artı değer yaratmak, sürdürülebilir gelişmelerini desteklemek, işlerini büyütmek, önlerindeki sınırları kaldırmak odağında yürüttüklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde de özellikle dijitalleşme ve e-ticaret alanında yaptığımız yeni yatırımlar ve iş birlikleriyle de KOBİ’lerimizin işlerini büyütmek için desteğimizi sürdüreceğiz." açıklamasında bulundu.

– "Yılın ilk 6 ayında yeni müşteri adedimiz 2 kattan fazla arttı"

İçinde bulunduğumuz dijital çağın yanı sıra, salgının da hızlandırıcı etkisiyle, geleneksel iş yapış şekillerinin, tüketici davranış ve beklentilerinin hızla değiştiğine değinen Erün, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Uzun yıllardır geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerimizle bankacılık sektöründeki müşteri deneyimini en üst seviyeye çıkaran yeniliklere öncülük ediyoruz. 2018'de ‘Görüntülü İşlem Asistanları’ uygulamamızı hayata geçirerek kullanıcılara uzaktan müşteri olma imkanını sağladığımızda, zamanın ötesinde bir yeniliğe imza atarak bu uygulamanın ülkemizde öncülüğünü yapmış ve müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmıştık. Şubeye gitmeden Yapı Kredi müşterisi olmak isteyen kullanıcılara sunduğumuz ‘Görüntülü İşlem Asistanları’ salgın döneminde yoğun ilgi gördü. Bu ilgi 2021 yılında da devam etti ve dijitalden yeni kazandığımız müşteri sayımızda yılın ilk 6 ayında önceki döneme kıyasla iki katından fazla artış yaşandı. Yapılan regülasyon değişikliğiyle beraber bu alandaki yükseliş katlanarak devam ediyor. Yeni düzenlemeler sonrası ‘Görüntülü İşlem Asistanları’ aracılığı ile aylık yeni müşteri kazanımımız 2 kata yakın artış gösterdi.”

Erün, finansal ihtiyaçlara uzaktan erişimin büyük önem taşıdığı bu dönemde Yapı Kredi müşterilerinin bireysel ve kurumsal 800'ün üzerinde bankacılık işlemini dijital kanallardan kolaylıkla gerçekleştirebildiğini kaydederek, "Yapı Kredi dijital kanallarına her geçen gün yenilikler eklemeye devam ediyoruz. Dijital kanallarda geliştirdiğimiz POS Cepte uygulaması, Yapı Kredi Mobil’deki Aracım+ platformu, kripto para borsalarına para transferi gibi yenilikçi özellikler ve hizmet modelleri sayesinde müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Diğer yandan veri okuryazarlığı konusunda çalışanlarımıza da yatırım yapıyoruz. Tüm bunlarla birlikte her zaman olduğu gibi yeni teknoloji ve uygulamalarımızla müşterilerimizin hayatlarındaki sınırları kaldırmaya ve ihtiyaç duydukları her anda yanlarında bulunmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

– "Worldcard ile tarihsel liderliğimiz devam ediyor"

Türkiye’yi kredi kartı ile tanıştıran ilk banka olarak kredi kartları alanındaki tarihsel liderliklerini Worldcard ile 30. yıla taşıdıklarını bildiren Gökhan Erün, ‘‘Yapı Kredi World ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik pek çok yeniliği hayata geçiriyoruz. 2021 yılı ilk yarı sonu itibariyle kredi kartı alanında pazar payımız yüzde 16,4 seviyesine gelirken, piyasadaki kredi kartı adedimiz 12,3 milyon adede ulaştı. Salgınla birlikte temassız ödeme konusunda aldığımız tedbirler sayesinde Yapı Kredi kartları ile yapılan her 3 fiziki işlemden 2’si temassız ödenmeye başlandı. Kredi kartı temassız işlem cirosunda sektör lideri olarak müşterilerimizin sağlığı için temassız ödemelerin daha da yaygınlaşması adına yaptığımız çalışmaları sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Yapı Kredi kartları ile yapılan her 3 peşin fiziki işlemden 2’si temassız ödenirken, Kovid-19 salgını süresince düşüş yaşayan restoran harcamaları 2021’in ilk 8 ayında bir önceki yıla göre yüzde 34 artarak, salgın öncesi seviyesinin de üzerine çıktı.

Worldcard'ın 30. yılı kapsamında Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen ve Yapı Kredi Grup Direktörü İçten Akalın'ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, kredi kartı kullanımında yaşanan gelişmeler ve salgın sürecinin kart kullanımına etkileri hakkında bilgi verildi.

Worldcard'ın bugüne dek yaşadığı gelişim yolculuğuna değinen Ülgen, 1991'de World markasının doğduğunu, aradan geçen 30 yılda, World ile sektörde kredi kartı alanındaki kilometre taşlarını oluşturduklarını söyledi.

Ülgen, tüketici ihtiyaçlarını en doğru şekilde anlayan ve karşılayan marka olarak daima pazarda farklılaşmayı başardıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki kredi kartı pazarının mimarı olmakla kalmayıp, geliştirdiğimiz yenilikçi uygulamalarla yalnızca ülkemiz için değil dünya kredi kartları sektörü için de yepyeni ufuklar açtık. Her yeni ürün ve hizmetimizle sektörümüzü ileri taşıyor ve müşterilerimize benzersiz bir bankacılık deneyimi yaşatıyoruz. Pandemi döneminde temassız ödemelerde ciddi bir artış gerçekleşti. Pandemi döneminde özellikle temassız ödemelerin ve e-ticaretin yaygınlaşması, farkındalığın artması ve kullanımının teşvik edilmesi adına önemli adımlar attık.

​​​​​​​Müşterilerimizin değişen harcama alışkanlıklarını takip edip, onların hayatını kolaylaştıracak kampanyaları hayata geçirdik. Bu dönemde World Mobil üzerinden sunduğumuz kampanyaları da pandemi döneminde ortaya çıkan ve değişen farklı ihtiyaçlara göre düzenledik. Kampanya kurgularını hem fiziksel mağazalarda hem de e-ticarette geçerli olacak şekilde güncelledik. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve alışveriş alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak kredi kartı, banka kartı ve NFC mobil ödeme ile şifresiz temassız ödeme limitini sektörle birlikte önce 250 TL'ye, ardından 350 TL'ye yükselttik."

Serkan Ülgen, bununla birlikte kredi kartlarının neredeyse hepsinin, banka kartlarının ise yarısının temassız özellikli olduğuna işaret ederek, yapılan tüm bu çalışmaların neticesinde, Yapı Kredi kartları ile yapılan her 3 peşin fiziki işlemden 2'sinin temassız ödendiğini, bu oranların tüketicilerin temel ağırlıklı olarak ödemelerini temassız yapmaya başladığını gösterdiğini vurguladı.

– "World Pay'in toplam işlem adedi ve cirosu yaklaşık 2,5 katına çıktı"

Salgın döneminde World Pay ödeme çözümlerinin kullanımının arttığını dile getiren Ülgen, ödeme sistemlerinde yaşanan dönüşüme işaret ederek, 2021 yılının ilk 8 ayı ile geçen yılın aynı dönemi karşılaştırıldığında World Pay'in toplam işlem adedinin ve cirosunun da yaklaşık 2,5 katına çıktığını aktardı.

Ülgen, en yeni teknolojilerin sağladığı kolaylıkları ödeme noktasında kullanarak sektördeki trendleri belirlediklerinin altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin lider kredi kartı platformu Yapı Kredi World olarak fiziksel ve dijital dünya arasındaki sınırların kalktığı günümüzde, dijital ve kartlı ödeme sistemlerindeki dönüşümün öncülüğünü üstleniyoruz. Yapı Kredi Mobil ve World Mobil uygulamalarında yer alan World Pay ile müşterilerimiz kart plastiği olmadan ödemelerini online alışveriş ya da fiziksel ortamlarda hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Mobil Ödeme fonksiyonu sayesinde NFC destekli Android cihazlar ile telefonu POS'a yaklaştırarak doğrudan ödeme yapılabiliyor. Mobil ödemenin yanı sıra 'QR Kod ile Ödeme' özelliği sayesinde Yapı Kredi Mobil ya da World Mobil kullanan tüm müşterilerimiz telefon modeli bağımsız, işlem anında plastik kart arayışına girmeden ödemeyi hızlı, güvenli ve temassız bir şekilde tamamlayabiliyor. World Pay çözümlerinden bir diğeri olan 'Araçta Ödeme' fonksiyonuyla ise müşterilerimiz Opet istasyonlarında yaptıkları akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden kolayca tamamlayabiliyor."

– "Değişen alışkanlıklar sektörlere de yansıdı"

Yapı Kredi Grup Direktörü İçten Akalın da Worldcard'ın rakamsal verilerine ilişkin bilgi verdi.

World'ün bugün yaklaşık 35 milyon kart, 20 milyonu aşkın müşteri adedi ve lisans bankaları dahil 900 bin üye işyerinin olduğu büyük bir ekosistemi temsil ettiğini belirten Akalın, "Bugüne kadar Worldcard ile 25 milyar işlem yapıldı. Dakikada ise yaklaşık 5 bin kişi cebinden Worldcard'ı çıkartıyor. Toplam kazanılan puan miktarı 12 milyar TL'yi aşmış durumda. Aynı zamanda World uzun zamandır olduğu gibi alacak bakiyesi hacmi ile Türkiye'nin ve kıta Avrupa'sının en büyüğü konumunda." ifadelerini kullandı.

Salgın döneminde gıda/market ve elektronik sektörlerinde sürekli bir büyüme görüldüğünü belirten Akalın, şunları söyledi:

"Pandemi döneminde restoran, seyahat ve giyim harcamalarında keskin bir düşüş gözlemledik. Ancak bu sektörler hızlıca toparlanarak pandemi öncesi seviyeye ulaştı. Hatta restoran harcamaları 2021’in ilk 8 ayında bir önceki yıla göre yüzde 34 artarak, pandemi öncesi seviyesinin de üzerine çıktı.

Pandemi bazı sektörleri olumsuz etkilese de bazı sektörler için fırsat yarattı. Gıda ve elektronik harcamaları e-ticaretin de etkisiyle pandemi boyunca düzenli bir şekilde arttı, artmaya da devam ediyor. Gıda harcamaları 2021 yılının ilk 8 ayında bir önceki yıla kıyasla yüzde 26, elektronik ise e-ticaretin de etkisiyle yüzde 66 arttı."

– 2021 yılında ise ilk 8 aylık işlem adetleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22 arttı

Toplantıda paylaşılan Worldcard'a ilişkin verilere göre, 2020 yılında Kovid-19 salgınının etkisi her sektörde gözlemlendi. Kredi kartı işlem adetleri 2020 yılında yüzde 1'lik çok kısıtlı bir artış gösterirken, 2021 yılında ise ilk 8 aylık işlem adetleri geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 22 arttı.

Restoran sektörü salgın döneminde olumsuz etkilenen sektörlerden birisi oldu, 2020 yılında işlem adetlerinde yüzde 23 küçülme gözlemlenirken, 2021 yılında yüzde 34'lük artış ile 2019 seviyesinin üzerine çıktı.

Salgın döneminde olumsuz etkilenen bir diğer sektör seyahat oldu. 2020 yılında yüzde 30'luk düşüş henüz hepsini toparlayamamış olsa da 2021 yılında yüzde 16'lık bir büyüme ile artışın başladığı görüldü.

Kovid-19 salgını döneminde en fazla küçülen sektörlerden biri giyim olurken, 2020 yılında giyim sektöründe gerçekleşen işlem adetlerinde yüzde 34 düşüş gözlendi.

Verilere göre, 2020 yılında tüm sektörler olumsuz etkilenmedi. Gıda ve elektronik sektörleri e-ticaret işlemlerinin de etkisi ile hızlı büyümesini devam ettirirken, gıda sektörü 2020'de yüzde 15, 2021 yılında ise yüzde 26 artış gösterirken elektronik işlem adetleri aynı dönemlerde yüzde 129 ve yüzde 66 artış ile en fazla büyüyen sektörler oldu.

– Salgın ile fiziksel alışveriş, yerini online alışverişe bıraktı

E-ticaret, salgın ile birlikte büyük bir hızla yükselen ve en çok dikkat çeken alan oldu. Bu dönemde fiziksel alışveriş, yerini online alışverişe bıraktı.

Toplam alışveriş hacmi içerisindeki e-ticaret payı 4 yıllık bir sürede yüzde 11 artış göstererek yüzde 20’lere çıkmışken salgının etkisi ile 2 seneden daha az bir sürede yüzde 8'lik bir artış gösterecek yüzde 28'lere ulaştı.

Şu anda ise e-ticaret payındaki artış hızı kısıtlamaların olduğu döneme göre bir miktar azalsa da toplam içerisindeki pay halen yükselmeye devam ediyor.

İSTANBUL(AA) – Yapı Kredi, insan odaklı çözümleriyle müşterilerinin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre, Yapı Kredi Mobil üzerinden verdiği hizmetlere yenilerini eklemeyi hız kesmeden sürdüren banka, Otokoç Otomotiv iş birliği ile gerçekleşen yeni hizmeti Aracım+ ile araçta ödemeden kasko sigortasına kadar müşterilerinin aracına dair her şeyi tek noktada buluşturuyor, onlara özel fırsatlar ve hatırlatmalar ile müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırıyor.

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Aracım+, Yapı Kredi Mobil'e araç plakasının kaydedilmesiyle kullanılabiliyor. "AVIS ile Araç Kiralama" hizmetiyle kolayca araç kiralayabilen kullanıcılar, yüzde 40'a varan indirimden faydalanabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan, müşterilerinin her zaman yanlarında olarak onlara hayatlarını kolaylaştıran çözümler sunduklarını belirtti.

Doğan, "Yapı Kredi olarak Aracım+ ile finansal servislerin ötesinde platform iş modelini hayata geçirdik. Bu kapsamda, müşterilerimizin hemen hemen her gün ziyaret ettiği Yapı Kredi Mobil üzerinden bankacılık işlemleri yanında araçlarına dair birçok farklı hizmete de aynı anda, en iyi deneyimle ve hızla ulaşmalarını hedefledik. Son olarak Yapı Kredi Mobil'e Otokoç Otomotiv iş birliği ile eklediğimiz Aracım+ ile otomotive dair tüm öğeleri bir araya topladık. Artık Yapı Kredi müşterileri, Aracım+ ile araçlarına yönelik sunduğumuz tüm hizmetlere tek bir noktadan kolayca ulaşabiliyor, araçlarıyla ilgili hatırlatmalar alabiliyor. Gelecekte de Otokoç Otomotiv ile farklı servisler için iş birliklerimiz devam edecek. İnsanı odağa alan yaklaşımımızla geliştirdiğimiz yenilikçi fonksiyonlarımız sayesinde müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmayı ve her alanda sınırları kaldırmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici de teknolojiyi merkeze koyan projelerde yer almayı çok önemsediklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Otokoç Otomotiv olarak inovasyon ve dijitalleşme stratejilerimiz ile amacımız, ihtiyaca yönelik yenilikçi çözümler sunarak müşterilerimizin memnuniyetini en üst seviyede tutmak. Aracım+ hizmeti kapsamında Yapı Kredi ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğinin müşterilerimiz için faydalı olacağına inanıyorum. Araç kiralama markamız AVIS ile Yapı Kredi Mobil'den araç kiralayan müşterilerimize özel avantajlar sağlıyoruz. İlerleyen günlerde uygulama üzerinden farklı hizmetlerimizle de Yapı Kredi Mobil kullanıcılarına erişiyor olacağız. Yapı Kredi ile iş birliklerimizin artması ve başarılı projelere birlikte imza atmak adına çalışmalarımız devam edecek."