Yapımcı Fatih Aksoy: Türk dizileri bir ülkeye girdiğinde, o ülkeyi fethedecek içeriğe ve yapım gücüne sahip

Global Agency CEO’su İzzet Pinto ve Medyapım kurucusu, yapımcı Fatih Aksoy, Türk dizilerinin ihracatının geçmişte ve bugün bulunduğu noktayı AA muhabirine anlattı.

Dizi ve film ihracatında tüm dünyada çok ciddi bir rekabet olduğuna dikkati çeken İzzet Pinto, “Türk dizileri dünyada o kadar büyük bir başarı elde etti ki bu sayede rekabetin önüne geçebiliyoruz. Bizim için en önemlisi Türkiye’de bir dizinin devam etmesi. Yayından kaldırıldığı ya da bölüm sayısı az olduğu zaman ihraç edemiyoruz. Bir sezon devam ederse o zaman dünyada da ilgi görüyor.” dedi.

“Türk dizilerinin ihracatı konusunda geleceği çok parlak görüyorum”

Pinto, Türk dizilerinin tercih edilmesinde birçok faktör olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bir kere senaryolarımız çok güçlü. Oyunculuklar, mekan, özellikle müzik… Dünyada birçok dizide bu kadar çok müzik kullanılmıyor. Fakat Türk dizilerinde arka fonda sürekli bir müzik duyuyorsunuz. Bu da insanları etkiliyor. Türklere özgü bir hikaye anlatımı var. Bütün bu unsurlar birleştiği zaman ortaya çok başarılı bir dizi çıkıyor. Tabii ki Türk dizileri turizme büyük katkı sağladı. Diziler sayesinde birçok ülkeden Türkiye’ye gelen turist sayısında büyük artış gözlemlendi.”

Bir dizinin ihraç edilebilmesi için Türkiye’de başarılı olması gerektiğine işaret eden Pinto, Türkiye’de dizi ihracatı konusunda başarılı 5-6 dağıtımcı ajans olduğunu, yapımcıların bu ajanslarla anlaştığı takdirde yapımlarını bütün dünyaya sunabileceklerini söyledi.

İzzet Pinto, Türk dizi ihracatının geleceğini çok parlak gördüğünün altını çizerek, “10 yılda inanılmaz bir noktaya ulaştık. Hiçbir zaman dizi ihracatında düşüş yaşamıyoruz. Her yıl artış gözlemliyoruz. Geleceğin oldukça parlak olduğunu söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Dünyada Türk dizisi izlenmeyen hiçbir ülke kalmaması için uğraşacağız”

Yapımcı Fatih Aksoy ise Türkiye’de dizi maliyetlerinin televizyon kanallarının karşılayamayacağı bir seviyeye ulaştığına işaret ederek, “Dolayısıyla artık hem yapımcıların hem de televizyon kanallarının yurt dışı satışını düşünerek karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun da Türk dizileri için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü daha fazla dizimiz yurt dışına satılacak ve daha fazla iş yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de yapım şirketlerinin artık yalnızca Türkiye’de içerik üreten şirketler olmadığını vurgulayan Aksoy, “Biz artık dünyaya dizi üreten şirketleriz. Türkiye’deki televizyon artık dünya televizyonu haline geliyor. Biz şirket olarak ihraç edemeyeceğimiz bir diziyi üretmiyoruz.” diye konuştu.

Aksoy, kadınlara yönelik dizileri yurt dışına ihraç etmenin daha kolay olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye’de çok parlak bir yapım tekniği var. Hikaye anlatma biçimimiz oluştu ve bu yapımcıdan yapımcıya çok da değişmiyor. Daha iyi konular seçildiğinde daha fazla ihracat olur. Artık dağıtım şirketleriyle ihracat kanalları açık. Bundan sonra Türk yapımcılarının hedefi dünyada Türk dizisi izlenmeyen hiçbir ülkenin kalmamasını sağlamak olmalı. Dünyadaki her ülkede Türk dizilerinin izlenebileceğine inanıyorum. Türk dizileri bir ülkeye girdiğinde gerçekten o ülkeyi fethedecek içeriğe ve yapım gücüne sahip. Biz de dünyada Türk dizisi izlenmeyen hiçbir ülke kalmaması için uğraşacağız.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kibar Holding'in grup ihracatlarını yürüten şirketi Kibar Dış Ticaret, geçen yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat ile Türkiye genel sıralamasında en çok ihracata imza atan 5'inci şirket olurken, demir ve demir dışı metaller kategorisinde ise sektör birincisi oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 28'inci Olağan Genel Kurulu ile 2020 İhracatın Şampiyonları ödül töreni, TİM Başkanı İsmail Gülle ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

Kibar Holding'den yapılan açıklamaya göre, TİM tarafından her yıl açıklanan "İlk 1000 İhracatçı Firma" listesinde Kibar Dış Ticaret, 2020 yılında ortaya koyduğu ihracat performansıyla Türkiye genelinde 5'inci, sektörel bazda da geleneği bozmayarak yine birinci sırada yer aldı.

Kibar Dış Ticaret adına Türkiye geneli 5'incilik ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan alan Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, sektör birinciliği ödülünü ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, ihracatçı bir grup olarak ülke ekonomisine sundukları katkının kapsamını her geçen yıl geliştirmeye odaklandıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"İhracat, ülke ekonomimiz açısından itici güç. Kibar Grubu olarak üretimimizin yüzde 60'ını ihraç ediyoruz. Bazı sektörlerde bu oran yüzde 90'a ulaşabiliyor. Dünyanın her yerine ihracat yapabilecek nitelikte üretim anlayışımızla Batı Avrupa'da kendi sektörlerimizde pazara yön veriyoruz. Amerika'da ciddi büyüme kaydettik. Önümüzdeki dönemde farklı coğrafyalara da odaklanarak bu pazarlardaki varlığımızı güçlendirecek adımlar atacağız. Diğer taraftan ülkemizin küresel tedarik zincirinde önemli bir aktör olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

İSTANBUL (AA) – Geçen yıl yaklaşık 2,1 milyar dolar değerinde gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından kendi sektöründe birinci seçilen Vestel, genel sıralamada da 4’üncü oldu.

Şirket açıklamasına göre, Vestel, elektrik-elektronik sektöründeki ihracat şampiyonluğunu 2020 yılında da koruyarak 23'üncü kez kendi alanında birinci oldu.

Vestel'in genel sıralamadaki 4'üncülük ödülünü, TİM 2020 yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan alan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, sektör birinciliği ödülünü ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, "Ülkemizin öncü üretici gruplarından Zorlu Holding olarak teknoloji ve inovasyona yatırımlarımız neticesinde dünya standartlarının üzerinde bir anlayışla üretim yapıyor, hizmet verdiğimiz tüm alanlarda fark yaratıyoruz. İhracat faaliyetlerimizle ülke ekonomimize sunduğumuz katkıyı artırıyoruz. Ürettiği ürün ve teknolojileri dünyanın 157 ülkesine ihraç eden Vestel, tam 23 yıldır sektörünün ihracat şampiyonu olarak başarısını sürdürülebilir kılıyor. Vestel’in başarılarından gurur duyuyor, bu başarıların katlanarak devam edeceğine inanıyorum, ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Turan Erdoğan da teknoloji alanında Türkiye'nin dünyaya açılan önemli bir yüzü olduklarını belirterek şunları kaydetti:

"Vestel olarak ihracattaki istikrarlı başarımızı sürdürüyoruz. Tam 23 yıldır kesintisiz olarak sektörümüzde ihracat şampiyonuyuz. Vestel gelirlerinin yüzde 80'ine yakınını ihracattan elde eden bir şirket. Bu da, ürettiğimiz teknolojinin dünyanın her yerinde kabul gördüğünün en somut kanıtı. Biz yalnızca bir beyaz eşya ve televizyon üreticisi değil, bir teknoloji şirketiyiz. Katma değeri yüksek ürün ihracatı odak alanlarımızın başında geliyor. Akıllı evler, akıllı şehirler, otomotiv elektroniği, batarya çözümleri, sağlık teknolojileri gibi geleceğin sektörlerine yatırım yaparak, ülkemizin teknolojide de bir dünya markası olmasına katkı sunmayı hedefliyoruz."