Yaz aylarında İstanbul, Efes, Aspendos ile Bodrum opera ve bale festivalleri sanatseverleri kucaklayacak

ANKARA (AA) – Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, AA muhabirine, son dönem çalışmaları ile opera ve bale festivallerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karahan, Kovid-19 salgının tüm dünyada sanatı olumsuz etkilediğini, dünyadaki önemli opera ve bale evlerinin temsil yapamadıklarını söyledi.

Salgına rağmen geçen sene, küçültülmüş gruplarla ve temkinli şekilde Efes, Aspendos ve İstanbul opera festivallerini yaptıklarını anımsatan Karahan, Bodrum Bale Festivali’ni ise “balenin salgın şartlarında temsil yapmaya uygun olmaması” nedeniyle sunamadıklarını ifade etti.

2020-2021 sezonunu büyük eserlerle olmasa da açtıklarını ama tedbirler dolayısıyla temsillere ara verdiklerini hatırlatan Karahan, “Bu dönemde yine TRT 2 ile ortaklaşa yaptığımız projelerle, Devlet Opera ve Balesi olarak her ilimizde hazırladığımız ve TRT’nin çektiği ikişer, üçer konserimizi sanatseverlerle televizyondan buluşturduk.” dedi.

Bodrum Bale Festivali bu sene yapılacak

Genel Müdür Karahan, “Normalleşme sürecinin başlaması ve aşılanmanın hızlanmasıyla bu sene sanatseverlere, sanat dolu bir yaz yaşatmak istiyoruz. Klasikleşen dört festivalimizi, yani Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali ve Uluslararası Bodrum Bale Festivallerimizi gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Festivallere temmuz ayında İstanbul Opera Festivali ile başlayacaklarını kaydeden Karahan, Kültür ve Turizm Bakanlığının son birkaç yıldır düzenlediği Bodrum Kale İçi Etkinliklerinde de temmuz ve ağustos aylarında Devlet Opera ve Balesi olarak temsil gerçekleştireceklerini bildirdi.

Bale başkoreograflarının talepleri üzerine geçen sene Bodrum Bale Festivalini gerçekleştirmediklerini söyleyen Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Temmuzun başından Ağustos’un ortasına kadar Bodrum Bale Festivalimizi yapacağız. Ağustosun sonundan Eylül’ün başına kadar Efes Opera ve Bale Festivali, Eylül ayında da Aspendos Opera ve Bale Festivalimiz gerçekleşecek. Yine güzel, dolu dolu programlar hazırladık. Salgın öncesinde göre çok temkinliyiz. Geçen sene sanatçılarımız ve seyircilerimiz için bütün önlemleri alarak festivallerimizi gerçekleştirmiştik. Bu sene de yine aynı önlemler daha sıkı bir şekilde devam edecek.”

Murat Karahan, festival tarihlerini, eserleri ve tarihlerini önümüzdeki günlerde ilan edeceklerini ve biletleri satışa çıkaracaklarını kaydetti.

Eylül ayındaki sanat sezonu programını vaka sayıları belirleyecek

Genel Müdür Murat Karahan, salgının başından bugüne kadar 6 il müdürüyle A, B ve C planı hazırladıklarını, bu illerde eylül ayında sezonu açacak şekilde alternatiflerin hazır olduğunu dile getirdi.

Karahan, “Pandemi şartları bize ne gerektirirse, biraz küçültülmüş ya da iyice küçültülmüş opsiyonları hazır. Salgının seyrine göre, üç planımızdan birini yürürlüğe koyacağız ve Eylül ayında, yeni sanat sezonunu açacağız. Belki çok kısa bir süre sonra grand operalarla sahnelerimizi açabiliriz, diye umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

70 yeni sanatçı kurum bünyesinde katılacak

Devlet Opera ve Balesine sözleşmeli sanatçı alımı sınavını tamamladıklarını da anlatan Karahan, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde adayların içeri alınması, sınav düzeni, sosyal mesafe kuralları, havalandırma dahil, dünya standartlarının üzerinde güzel bir sınav dönemi geçirdiklerini aktardı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, “Yakın zamanda ilan edeceğiz sonuçlarını. 70’in üzerinde sanatçıyı, Devlet Opera ve Balesi bünyesine katacağız.” dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANTALYA (AA) – Devlet Opera ve Balesi Genel Koordinatörü Abdullah Oğuz Sırmalı, AA muhabirine, Aspendos Antik Tiyatrosu’nda 4-23 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen festivalde, “4. Murat” ve “Madama Butterfly” operaları, “Pandemic” balesi, “3 Soprano 3 Tenor” ve gala konserleriyle seyirci karşısına çıktıklarını söyledi.

Salgın nedeniyle verdikleri aranın ardından izleyicilerle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Sırmalı, “İzleyicilerimiz, bizleri, sanatı, operayı ve baleyi çok özlemiş. Bizler de izleyicilerimizi, sahneye çıkmayı, mesleğimizi icra etmeyi çok özlemişiz. Salgın nedeniyle birbirimizi göremediğimiz, sanattan uzak kaldığımız bir dönemde seyircimize bu kadar yakın olmak sevindirici.” diye konuştu.

Sırmalı, sanatçıların da, sahneye olan özlemin getirdiği coşkuyla mesleklerini en iyi şekilde icra etmelerinin mutluluk verici olduğunu dile getirdi.

Bunun neticesinde festivalin izleyici ve hasılat anlamında rekora imza attığını vurgulayan Sırmalı, “Aspendos Opera ve Bale Festivali, bu yıl 7 farklı ilde düzenlediğimiz festivaller arasında 6 binin üzerinde izlenme sayısıyla en çok izlenen festivalimiz oldu. ” dedi.

“Kadrosu küçük ama içeriği büyük etki yapan oyunlarla sahneye çıktık”

Salgın sürecinden önce büyük prodüksiyonları seyircilerle buluşturduklarını hatırlatan Sırmalı, bu yıl alınan tedbirler dolayısıyla kadrosu küçük ancak içeriği büyük etki yapan oyunlarla sahneye çıktıklarını kaydetti.

Festivalde yer alan oyunların seyirciler tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını aktaran Sırmalı, şöyle devam etti:

“Bu sene ilk defa dünya prömiyerini yapan ‘Pandemic’ balesini Aspendos’un büyülü ortamında sahneledik. Bu eserle birbirimize yaklaşamamanın, dokunamamanın, uzak kalmanın ve sevdiklerimize hissettiğimiz özlemi anlatmaya çalıştık. ‘4. Murat’ operası, büyük İtalyan prodüksiyonlarının dörtte bir kadrosuyla oynanmasına rağmen çok daha fazla izleyiciye ulaştı. İzleyici sayısı, geçmiş yılların rakamlarına göre bizi son derece mutlu etti. İzleyicilerimize bu kadar yaklaşabilmek, gözlerindeki sanat enerjisini, neşesini görmek bizleri ayrıca sevindirdi.”

“Seyirciyle bütünleşmeyi çok özlemişiz”

Antalya Devlet Opera ve Balesi solisti Nurdan Küçükekmekçi de festivalin kapanışını muhteşem bir geceyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Festivale katılım sağlayan tüm sanatseverlere teşekkür eden Küçükekmekçi, “Mesleğimizi, sanatımızı icra edebilmeyi, seyirciyle bütünleşmeyi çok özlemişiz. Böyle büyülü bir atmosferde, bu kadar çok izleyiciyle buluşmak bizleri çok mutlu etti.” ifadelerini kullandı.

İzleyici Muna Yenigürbüz ise Aspendos’un büyülü ortamında sanat etkinlikleriyle buluşmanın heyecanını yaşadıklarını ve festivalin tüm temsillerini hayranlıkla izlediklerini dile getirdi.

İSTANBUL (AA) – Dünya prömiyeri 22 Eylül’de Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek “Yeni Hayat”, 5 farklı kısa özgün koreografiden oluşuyor.

Gösteride Canberk Yıldız’ın “Parti”, Alper Marangoz’un “Koz”, Huri Murphy’nin “Neva”, Ferhat Güneş’in “Hep” ve Chiara Giorda’nın “Söz” adlı yeni koreografileri izlenebilecek.

Müziklerini Onur Seçki, sahne tasarımını MDTİst ve Serdar Kalmaz, ışık tasarımını ise Taner Aydın’ın üstlendiği gösteri, yeni bir hayatı, iletişimi, umut ve coşkuyu yalın bir tasarımla sahneye taşıyor.

İzleyiciyle 28 Eylül ve 6 Ekim’de de buluşacak gösterinin biletlerine “www.operabale.gov.tr” adresinden ulaşılabilir.