Yedi asırlık tarım işletmesinde 2021'in ilk kuzuları dünyaya gözlerini açtı

BURSA (AA) – Bursa’nın Karacabey ilçesinde 1300 yılında Çiftlikat-ı Hümayun adıyla kurulan, 1984’ten itibaren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde faaliyetini sürdüren Karacabey Tarım İşletmesinde 2021’in ilk kuzuları dünyaya gözlerini açtı.

Bölgenin damızlık ihtiyacını karşılayan işletmede etçi özelliğiyle öne çıkan “Karacabey Merinosu”, “Kıvırcık” ve “Türk Tahirova” ırkı koyunlar yetiştiriliyor.

Tesiste her yıl ortalama 6 bin kuzu doğuyor. Yılın ilk kuzularının dünyaya gözlerini açtığı işletmede doğumların 15-20 gün daha sürmesi bekleniyor.

Kuzular 6 aylık olduktan sonra İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerindeki hayvan üreticilerinin damızlık ihtiyacını karşılamak üzere satışa çıkarılacak.

AA muhabirine bilgi veren Karacabey Tarım İşletmesi Koyunculuk Şefi İbrahim Şenel, damızlık üretiminin ön plana çıktığı tesiste koyunların yılda bir kez doğum yaptığını söyledi.

Karacabey Tarım İşletmesinin bölge hayvancılığı için önemli olduğunu belirten Şenel, şöyle devam etti:

“5 bini ana kadro olmak üzere 8 bin 500 koyunumuz var. Doğumların ardından bu sayının 15 bine ulaşmasını bekliyoruz. Türk Tahirova ırkı süt ve et verimiyle ön plana çıkıyor. Bölgedeki süt üreticileri tarafından tutulan bir ırk. Trakya, Marmara ve Ege Bölgesi üreticilerine Türk Tahirova cinsini veriyoruz. Karacabey Merinosu ve Kıvırcık ise et veriminde yüksek. Bu iki cins de İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinden talep görüyor. Kaliteli damızlık hayvanları çiftçimizin hizmetine sunuyoruz. İşletmemize yoğun talep var.”

Kapasite 2 katına çıkarılacak

Şenel, bu yıl şu ana kadar 2 binin üzerinde kuzunun doğduğunu, hepsinin sağlıklı olduğunu anlattı.

Doğumların 6 bine ulaşmasını beklediklerini dile getiren Şenel, “Yılda 1200 civarında damızlık satışı yapıyoruz. Sadece erkek toklu ve koç satışımız var. Kapasitemizi 5 bin ana kadrodan 10 bine çıkarma hedefimiz var. 2023’ten sonra yıllık damızlık satışımız 5 binin üzerine çıkacak. Bölgenin damızlık ihtiyacına daha fazla katkı sağlayacağız.” diye konuştu.

Karacabey Tarım İşletmesi

Karacabey Harası adıyla 1926’dan itibaren Ziraat Vekaletine (Tarım Bakanlığı) bağlı faaliyet gösteren, 1984’te TİGEM bünyesine alınan işletme, Bursa-Balıkesir kara yolunun 70. kilometresinde bulunuyor.

Safkan Arap atı yetiştiriciliğinin önemli yer tuttuğu 90 bin dönüm alandaki tarım işletmesinde 440 kişi çalışıyor.

Tarımsal üretim, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile gen kaynaklarının korunması amacıyla kangal ve akbaş cinsi köpek üretiminin de yapıldığı tesis, Türk tarım ve hayvancılığına katkılar sağlıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Sabancı Vakfı'nın kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası'nın (TUGFO) 2021 yılı konserleri için hazırlıklar devam ediyor.

Sabancı Vakfı'ndan yapılan açıklamaya göre, her yıl Türkiye'nin pek çok ilinden seçilen genç müzisyenleri dinleyicilerle buluşturan orkestra, 14'üncü yılında da konser maratonuna hazırlanıyor.

Orkestranın kamp süreci Sabancı Üniversitesi'nde devam ediyor. Kamp süresince eğitim ve provalar, Şef Cem Mansur ile birlikte Amerikalı flüt sanatçısı ve eğitmen James Lyman ile Türkiye'nin başarılı keman ve viyola virtüözlerinden Atilla Aldemir tarafından yürütülüyor.

Salgın nedeniyle bu yıl yurt dışı konserleri planlamayan orkestra, Şef Cem Mansur yönetiminde 5-10 Ağustos'ta İstanbul'da üç, Bursa ve Balıkesir'de (Ayvalık) birer konser olmak üzere toplam beş konser verecek.

Orkestrasının repertuvarında bu yıl Rossini'nin İpek Merdiven Uvertürü (La Scala di Seta), Ravel'in "Le Tombeau de Couperin – Pvane pour une İnfante Défunte" ve Mendelssohn'in "İtalyan Senfonisi (no 4)" eserleri yer alıyor.

Her yıl 100'e yakın genç müzisyenin yer aldığı orkestraya bu yıl salgın önlemleri nedeniyle 44 genç müzisyen seçildi.

BURSA(AA) – Bursa’daki Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı Karacabey Tarım İşletmesinde yetiştirilen şampiyon adayı safkan Arap atları, açık artırmayla satılıyor.

“Osmanlı payitahtı” Bursa’da 7 asır önce sarayın ve ordunun at ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Çiftlikat-ı Hümayun, 1926’dan sonra Karacabey Harası ve 1984’ten bu yana ise TİGEM Karacabey İşletmesi adıyla faaliyetini sürdürüyor.

Karacabey ile Mustafakemalpaşa ilçeleri arasında yaklaşık 87 bin 500 dekar alanda bulunan tesiste, geçen yıl 90 tay açık artırmayla satılarak 7 milyon 300 bin lira gelir elde edildi. En yüksek bedelli satış geliri ise 560 bin lira ile 2 yaşındaki “Hasanım” isimli taydan sağlandı.

Bu yıl “elit” ve “koşu tayı” olmak üzere iki kategoride yapılacak satışlar için ilk açık artırma 27 Temmuz’da düzenlenecek. Yıl boyunca tesisteki satışlarda 103 tay görücüye çıkacak.

Taylar, özel ilgiyle adeta bebek gibi yetiştirilip, 1-2 yaşına geldiklerinde açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

1932’den itibaren Arap atları yetiştirilen işletme, at yarışı sektörüne milyonlarca liralık değer katıyor.

“Gözümüz gibi bakıyoruz”

İşletmenin Atçılık Şefi Veteriner Hekim Ali Yağlıcı, AA muhabirine, işletmede yıllık ortalama 600 baş at bulunduğunu söyledi.

Yılda 130-135 tayın dünyaya geldiğinde belirten Yağlıcı, bunların büyük çoğunluğunu açık artırmayla sattıklarını dile getirdi.

Tay doğumlarının ocak ayında olduğunu anlatan Yağlıcı, “İlk ay anne sütüyle besleniyorlar. 6 aylık olana kadar annesinden ayrılmıyor. Dişi ve erkek taylar daha sonra farklı tavlalara ayrılıyor. 1 yaşına gelene kadar bakıyoruz. Daha sonra oluşturulan komisyonla koşu tayları olarak sınıflandırılıyorlar.” dedi.

Yağlıcı, son aşamada tayların 1-2 yaşlarında satışa sunulduğu ifade etti.

Satılan taylar 3 yaşına geldiğinde hipodromlarda koşmaya başlayınca ve yarış kazandıklarında çok heyecanlandıklarını vurgulayan Yağlıcı, şöyle konuştu:

“Atlarımızın tamamı bizim için çok kıymetli. Gözümüz gibi bakıyoruz. Hepsi bizim için birer şampiyon adayı. Elimizde camia tarafından kabul görmüş çok kıymetli soydan gelen aygırların yavruları var. ‘Baba Mevlüt’, ‘Özhaber’, ‘Sonalp’ ve ‘Berksoy’ bunlardan dikkat çekenleri. Her tayımıza biz şampiyon adayı olarak bakıyor, ona göre bakımlarını ve tüm ihtiyaçlarını eksiksiz, titizlikle yerine getiriyoruz.”