Çar. Tem 24th, 2019

Yemen'de savaş işçilerin yüzde 60'ını işsiz bıraktı

ADEN (AA) – Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı İbtihac el-Kemal, ülkedeki savaş nedeniyle işçilerin yüzde 60'ının işlerini kaybettiğini belirtti.

Kemal, Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, Husilerin Yemen halkına yönelik başlattığı savaşın yaklaşık 5 milyon işçinin işinden olmasına yol açtığını, yüzde 60'ının işsiz kaldığını ifade etti.

Savaş nedeniyle yerli ve yabancı şirketlerin çalışmalarının durduğunu, binlerce kişinin işinden olduğunu kaydeden Kemal, savaştan ciddi zarar görenlerin başında işçilerin geldiğini aktardı.

Bakan, işsizliğe çözüm bulmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini belirterek, özel sektörün de istihdam imkanı oluşturmak suretiyle hükümetin işsizlik oranını düşürme çabalarına destek olması çağrısında bulundu.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülke açlık, kolera, çatışma ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne oluyor.

 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Filistinli işçilerin dramı
 • KALKİLİYYE (AA) – KAYS EBU SEMRA – Tüm dünyada kutlanan "1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"nde gözler bir kez daha İsrail'de çalışan Filistinli işçilerin maruz bırakıldığı hak ihlallerine çevrildi.
  İşgal altındaki Batı Şeria'dan çalışmak için İsrail'e geçmek zorunda olan yaklaşık 92 bin Filistinli işçi her gün sınır kapılarında saatlerce bekletilmek ve ayrıntılı aramalardan geçirilmek suretiyle

 • Brüksel'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • BRÜKSEL (AA) – Belçika İşçi Partisi (PTB) üyeleri ile sendikalar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle başkent Brüksel'de yürüyüş yaptı.
  Brüksel Adalet Sarayı önündeki Poelaert ve Communale de Molenbeek Meydanı'nda toplanan göstericiler, Roupe Meydanı'na kadar yürüdü.
  Bu sırada polis, güvenlik tedbiri aldı, bazı ana yollar trafiğe kapatıldı.
  Belçika İşçi Partisi (PTB) Brüksel sorumlusu Dirk Deblock, burada