Yemen'de siyasi partilerden “darbecilere” karşı birlik olma çağrısı

ADEN (AA) – Yemen'de 15 siyasi parti, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) ve Husileri işaret ederek, "darbecilere" karşı birlik olma çağrısında bulundu.

Yemen'deki eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in kurduğu Genel Halk Kongresi ile Yemen Islah Partisi'nin de aralarında olduğu 15 siyasi parti, Kuzey ve Güney Yemen'in birleşmesinin 30'uncu yıl dönümü dolayısıyla ortak yazılı açıklama yayımladı.

BAE destekli GGK ve İran destekli Husilere işaret edilen açıklamada, "Yemen halkı barış ve istikrar istiyor. Halk, Yemen'e savaşı ve yıkımı getiren ıstırabı yaşatan darbeci şer güçlerden kurtulmak istiyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca darbenin sona erdirilmesi ve sivil bir devletin inşasına adım atılması için ulusal birliğin sağlanması çağrısı yinelendi.

– Yemen'deki gelişmeler

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Benzer Haber:  Suudi Arabistan Riyad Anlaşması'nın uygulanması için güce başvurur mu?

GGK'nin 26 Nisan'da güney illerinde sözde "özerklik" ilan etmesinden bu yana hükümet güçleriyle GGK'ya bağlı milisler arasında da çatışmalar yaşanıyor.

Dünyada Kovid-19 vaka sayısı 6 milyonu geçti.

Yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında, 14 büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanacak 2 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Malazgirt Zaferi'nin 1000. yılı 2071 için ise çok daha büyük hedeflere yelken açacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan:"Fatih'in izinden giderek asıl olanın gönüllerin fethi olduğu anlayışıyla hep gönülleri yapmak, gönüller kazanmak için çalıştık"

Erdoğan: "İnşallah fethin 600. yıl dönümü olan 2053'te gençlerimize ecdatları Fatih'e layık bir Türkiye bırakacağız."

Erdoğan: "Fethin 567. yıl dönümünün Fatih'in emaneti Ayasofya'da Fetih Suresi okunmak ve dualar edilmek suretiyle yad edilmesi çok önemli"

Etiketler: