Yeni Honda Jazz Hybrid e:HEV, haziran başında Türkiye'de satışa çıkacak

İSTANBUL (AA) – Honda ürün gamında e:HEV logosunu taşıyan ilk model olan Honda Jazz Hybrid e:HEV, 5 Haziran'da Türkiye'de satışa çıkacak.

Honda Türkiye, yeni Honda Jazz Hybrid e:HEV'e ilişkin çevrim içi bir basın toplantısı düzenledi.

Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, toplantıda yaptığı konuşmada, Honda'nın "Elektrikli Vizyon Stratejisi" kapsamında oluşturulan "e:Technology" markası altında e:HEV logosunu taşıyan ilk modelin Jazz olduğunu bildirdi.

Bir otomobil üreticisinin sorumluluğu olarak karbonsuz hedefine ulaşmak için Honda'nın elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli araç çeşitliliğini artıracağını belirten Tsumura, şunları kaydetti:

"Son dönemde yaşanan tüm zorluklara rağmen 2020 yılında bayilerimizin doğru strateji ve iş birlikleri sonucunda tüm operasyonlarımızda büyüdüğümüzü ve pek çok gelişme kaydettiğimizi belirtmekten büyük mutluluk duyuyorum. 2021, Honda'nın 'Honda'yla Gelecek' konsepti altında yeniliklere imza atacağı ve pazardaki konumunu daha da güçlendireceği bir yıl olacak diyebilirim. Bu kapsamda dijitalleşme çalışmalarını hızlandıracak, müşterilerimize kadar ulaşan tüm operasyonlarımızda yazılım ve donanımları revize edeceğiz. Bugün burada odak noktamız yeni Jazz olsa da bu model Honda için daha vizyoner bir geçiş sürecinin parçası. Bu geçişi destekleyen her yeni nesil elektrikli ürün, Honda e:Technology markası altında yer alacak. Jazz gibi hibrit ürünler, 'hibrit elektrikli' araçları ifade eden e:HEV ile adlandırılacak. Honda olarak hedefimiz, 2040 yılına kadar tüm araçlarımızın elektrikli ve türevi araçlardan oluşması."

– "Honda, Jpazara 2021 yılında da HR-V'nin hibrit modelini sunacak"

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer de Honda'nın mobilite, robotik ve enerji çözümlerini odak noktasına aldığını ve bu doğrultuda tüketiciler için katma değeri yüksek ürünler ürettiğinin belirterek, yeni Honda Jazz'ın bu yolda önemli bir adım olduğunu söyledi.

Türkiye'de ilk hibrit otomobili 2007 yılında Civic Hybrid modeli ile sunduklarını anımsatan Kılıçer, 2011 yılında da 2'nci hibrit modelleri Sport Hybrid CR-Z'yi müşterilerle tanıştırdıklarını aktardı.

Son olarak da 2019 yılında CR-V Hybrid'i ürün gamına eklediklerini belirten Kılıçer, "Hibrit teknolojisinde de sektöre öncü olan Honda, Jazz ile yeniden hedef yükselttiği pazara 2021 yılında da HR-V'nin hibrit modelini sunacak. 2021 yılında pazara sunacağımız Jazz ve HR-V hibrit modellerimiz ile 2022 yılında toplam hibrit otomobil satışımızı tüm satışlarımız içerisinde yüzde 15'e çıkartacağız." dedi.

– "Online satış projemizi hayata geçiriyoruz"

Bülent Kılıçer, bu yıl "Honda'yla Gelecek" konsepti kapsamında dijitalleşme alanında da önemli adımlar atacaklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Günlük hayatın bir parçası haline gelen dijital dönüşüm tüm sektörleri etkiliyor. Güncel verilere göre, 2021 yılının nisan ayı itibarıyla dünya genelinde 4,72 milyar internet kullanıcısı bulunuyor. 5G, bulut teknolojileri, yapay zeka gibi alanlarda yaşanan gelişmelere yönelik olarak büyük bir değişimin alt dalları olarak görülüyor. Otomotiv sektörü açısından bakılacak olursa, özellikle son bir yıl içerisinde uzaktan erişimin zorunlu hale gelmesiyle birçok marka, dijital dönüşüm konusunda çalışmalarını hızlandırdı. İçinde bulunulan dönemin gerektirmesi ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun olacak tüm çözümleri hayata geçirmek için projelerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Yeni Jazz ve Jazz Crosstar modellerimiz için de bayilerimizde AR teknolojisini kullanarak akıllı telefonların kameraları aracılığıyla otomobillerin dışarıdan görünmeyen teknolojilerini üç boyutlu şekilde görme imkanı sunacağız. Buna ek olarak bir de müşterilerimizin evlerinden çıkmadan yeni Jazz modelini satın alabilmeleri için online satış projemizi hayata geçiriyoruz. Tüm bu satış süreçleri için özel olarak geliştirilen görüntülü görüşme sistemi, WhatsApp veya FaceTime gibi farklı bir uygulama kullanmadan, tamamen bilgi güvenliği içerisinde müşterilerimize uzaktan tanıtım fırsatı sunuyor."

– "Binek otomobil pazarının geçen yılın biraz üzerinde 650 binle kapanmasını öngörüyoruz"

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kılıçer, Türkiye binek otomobil pazarı yıl sonu tahminlerine ilişkin de, "2015 ve 2020 yıllarına göz atacak olursak özellikle 2015 ve takip eden 2 yıl pazar, 750 bin bandına oturmuştu. Sonraki 2 yıl ise yaşanan ekonomik problemler ve kur şokları nedeniyle ciddi şekilde daraldı. 2020 yılına geldiğimizde pandemi altında geçirilen bir yıl oldu ve açıkçası öngörülemeyecek bir sonuçla karşılaştık. Pazar, 2020'de bir önceki yıla göre neredeyse 2 kat artarak 610 bin olarak gerçekleşti. Honda olarak biz de geçen yılı 22 bin adetle kapattık. 2021 yılı tahminine baktığımızda ise Honda olarak binek otomobil pazarının geçen yılın biraz üzerinde 650 binle kapanmasını öngörmekteyiz. Bu pazar koşullarında hedefimiz ise yüzde 5 pazar payını korumak." ifadelerini kullandı.

– "Fabrikanın kapanacak olmasından dolayı hepimiz üzgünüz"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçer, Honda'nın Şekerpınar fabrikasındaki üretiminin daha önce açıklandığı gibi Eylül 2021'de sonlanacağını belirterek, Civic'in Tayland'dan gelecek olmasının yüzde 10'luk bir gümrük vergisi doğuracağını ancak kur ve talep durumu ve o zamanın şartlarına göre yeniden fiyat çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Fabrikanın kapanıyor olmasından dolay çok üzgün olduklarını dile getiren Kılıçer, "Maalesef üretime son verilmesi hem ekonomik anlamda negatif etki yapıyor, diğer taraftan oradaki çalışanlarımız için gerçekten çok üzülüyoruz." dedi.

– "City ve Accord için sürpriz olabilir"

Bülent Kılıçer, bir soru üzerine, "City'nin Türkiye'ye gelmesi söz konusu olabilir mi? Evet, böyle bir planımız var. İleriki dönemde bir sürprizimiz olabilir. Aynı durum Accord modeli için de geçerli. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim." dedi.

Kılıçer, Honda E'nin Türkiye'ye gelmesinin ise vergi teşvikleri ve talep konularına bağlı olduğunu söyledi.

Verilen bilgiye göre, "faydanın estetiği" anlamına gelen "Yoo no bi" felsefesi ile tasarlanan 4'üncü nesil Jazz, temel olarak günlük kullanıma uygun, aynı zamanda da rahatlık ve estetik sunan bir model olarak dikkati çekiyor. Bu tasarım anlayışı ile konfor ve kullanışlılığı bir arada sunan, işlevsel ve sade bir tasarımla donatılarak gündelik hayatı kolaylaştıran yeni Honda Jazz'da modelin bilinen ana hatları korunurken, modern çizgiler de aracı yeni görünüme kavuşturuyor.

Honda Jazz, 3 farklı sürüş modu arasında yer alan EV sürüş modunda iken şehir içi yolculuklarda üstün bir performans ve elektrikli sürüşe en yakın deneyimi sunuyor.

Honda’nın imzası haline gelen "sihirli koltuklar" ile sınıfında geniş bir bagaj hacmi sunan yeni Honda Jazz Hybrid, Avrupa'da standart olarak ön orta hava yastığı ile donatılan ilk Honda modeli olarak da öne çıkıyor. Ön orta hava yastığı ön yolcuların bir kaza sırasında birbirlerine çarpmalarını engelliyor. Yeni Honda Jazz'da standart olarak sunulan 10 adet hava yastığı da Euro NCAP çarpışma testinden 5 yıldız alan modelin güvenirliliğini daha da artıyor. Isıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön koltuklar, wireless Apple CarPlay gibi özellikleri sınıfında standart olarak sunan tek model olan yeni Honda Jazz, çevre dostu emisyon değerleri ve yakıt ekonomisiyle de dikkati çekiyor.

e:HEV hibrit teknolojisi ile yenilenen Honda Jazz Executive 310 bin TL, Honda Jazz Crosstar Executive ise 320 bin TL'den satılacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Honda, bir sosyal medya paylaşımı üzerine yapılan yorumlar ve haberler hakkında açıklama yayınladı.

Şirketten yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesaplarında, bir Honda bayisinin araç parkı görüntüleri ile bayinin satış yerine stok yaptığı yönünde haksız yorumlarda bulunulduğu belirtilerek, resmi bir açıklama yapma zorunluluğu doğduğu kaydedildi. Açıklamada, şirketin, otomotiv sektörünün sipariş, satış, filo, takas, ikinci el ve teslimat gibi tüm süreçlerine tam hâkim olunmadan yapılan bu mesnetsiz paylaşım, haber ve yorumları üzüntüyle karşıladığı vurgulandı.

Açıklamada, "Söz konusu görüntüler, bayimizin kurumsal firmalara filo kiralama faaliyetlerini yürütmek adına bağlantısı yapılmış ve ayrılmış araçlarını toplu halde bulundurduğu alandan izinsiz olarak alınmıştır. Bu görüntüleri çekerek yayan ve böylece gerek bayimizin ticari itibarına ve gerekse de markamıza zarar verenler için tüm hukuki yollara başvurma haklarımızın saklı olduğunun bilinmesini isteriz." ifadelerine yer verildi.

İSTANBUL (AA) – Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, "2005 yılında Türkiye’de ilk defa uluslararası lansmanı yapılan City modelimizi 2009 yılına kadar Türkiye'de üretim bandımızdan indirdik, daha sonra 2011 yılına kadar da ithal ettik. Şimdi yeni City’yi satışa sunmaktan ve yeniden yollara çıkarmaktan çok mutluyuz." dedi.

Honda’nın Türkiye’de 11 Eylül’de satışa sunacağı Honda City’nin basın tanıtımı DasDas Atölye’de gerçekleştirildi.

Tsumura, toplantıda yaptığı konuşmada, "2005 yılında Türkiye’de ilk defa uluslararası lansmanı yapılan City modelimizi 2009 yılına kadar Türkiye'de üretim bandımızdan indirdik, daha sonra 2011 yılına kadar da ithal ettik. Yani 2 jenerasyon City’nin satışını gerçekleştirdik. Şimdi yeni City’yi satışa sunmaktan ve yeniden yollara çıkarmaktan çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Honda Türkiye’nin dijitalleşme yatırımlarına da değinen Tsumura, "Honda’yla gelecek konsepti bizim için çok önemli. Geniş ürün gamı, prestij, sportiflik, güvenli sürüş, ileri teknoloji ve daha nice fayda Honda’yla gelecek diyoruz. Ürün gamımızı bu vizyonla genişletirken dijitalleşme çalışmalarına da hız verdik. Bu çalışmaların temeline bayilerimizi koyduk. Hem değişen yaşam düzeni hem de tüketicilere daha efektif çözümler sunmak için bayilerde AR teknolojisi ile incelenebilen ürün gamından online otomobil satışına kadar birçok yeniliği dijitalleşme çalışmalarımız kapsamında hayata geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

– "Honda Türkiye için yeni bir dönem başlıyor"

Takuya Tsumura, 2021 yılında Honda Türkiye için yeni bir dönemin başlayacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye pazarının ihtiyacına yönelik ürün gamımızı genişletiyoruz. Ülkede en çok sedan tercih edildiğini göz önüne aldığımızda bu ihtiyaca yönelik ürünler sunmalıyız. 2021 hedeflerimizden biri buydu. Satışa sunacağımız yeni modellerimizle bu hedefimizi gerçekleştirdik. Üretimin sonlanmasının ardından başlayacak yeni dönemde atacağımız büyüme adımları ve yatırımlarımız ile Honda’nın pazardaki konumu güçlenecek. Satış ve satış sonrası operasyonlarımızdaki başarıyı, müşteri memnuniyeti kalitemizi artırarak sürdürecek, yeni modellerimizle yine yollarda olacağız.

– "2021 yılında pazarın 650 bin bandında olmasını bekliyoruz"

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer ise sedan ürün gamında en geniş çeşitliliğe sahip markalar arasında yer alacaklarını söyledi.

2021 yılının ilk 7 aylık dönemine bakıldığında, 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 27 büyüme gösteren pazara karşın Honda Türkiye’nin, yüzde 52 büyüme elde ettiğini aktaran Kılıçer, "2021 yılında pazarın 650 bin bandında olmasını beklerken biz de 30 bin adet ile rekor satışa ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefimizde genişlettiğimiz sedan ailemiz büyük rol oynuyor." dedi.

City modelinin ardından ekim ayında Accord ve kasım ayında da yeni Civic modellerini satışa sunacaklarını bildiren Kılıçer, söz konusu modellerin sedan tercih eden her bir tüketicinin ihtiyacına cevap verebileceğini kaydetti.

Honda City’nin "Akıllı Seçim" sloganına işaret eden Kılıçer, "Sportif tasarımıyla güçlü sedan duruşuna farklı bir yorum getiren yeni City, performans ve donanım özellikleri anlamında tüketiciler için en akıllı seçim olacak iddiasını taşıyoruz. Anahtarsız çalıştırma özelliği, özel dizayn LED farları, tasarımı, iç kabin ferahlığı, bagaj kapasitesi ve yakıt verimliliği gibi birçok özelliği ile rakiplerinden ayrışacak. City için toplamda 7 bin adedin üzerinde satış hedefimiz var. Kısa bir sürede bu sayılara ulaşacağımızı öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

– "Çip sorununun ne kadar uzayacağı, hangi boyutlara geleceğiyle ilgili elimizde veri yok"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçer, yeni Cty'nin Türkiye'ye özel üretildiğini, bu otomobilin Avrupa'ya satışının ise şu anlık düşünülmediğini söyledi.

Otomotivdeki çip sorununun hangi noktaya gideceğini kimsenin kestiremediğini vurgulayan Kılıçer, "Ne kadar uzayacağı, hangi boyutlara geleceğiyle ilgili elimizde herhangi bir veri yok. Ama bizim bildiğimiz şu; Honda olarak bundan minimum şekilde etkilendik. Bundan sonraki süreçte yıl sonuna kadar da bu şekilde planlarımızı yapıyoruz." diye konuştu.

– "Araç bulunurluğu konusu çip krizinin nereye gideceğine bağlı"

Honda özelinde araç bulunurluğu konusuna da değinen Kılıçer, şunları aktardı:

"City modelinde yıl sonuna kadar yaklaşık 4 bin adetlik bir satış hedefiyle yola çıktık. Şu an içinde adetlerimiz vesaire hepsi fikslendi zaten. Orada herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum. Ama sonraki süreçte sadece City özelinde değil, diğer tüm modeller için ne olacağını noktasında birazcık çip krizinin nereye doğru gideceği, ne kadar süre içerisinde çözüleceğiyle ilgili öngörülere bakmak lazım. Orada da şu an için kesinlikle elimizde bir veri olduğunu söyleyemem."

– "Bayilerimizi uyardık"

Sektör genelinde bazı bayilerin aksesuar ekleyerek araçların fiyatını yükselttiği yönündeki bir soru üzerine Kılıçer, şunları söyledi:

“Hiç tasvip etmediğimiz bir konu bu. Bizim de yaklaşık bir hafta önce fark ettiğimiz bir konuydu, bununla ilgili hemen bayilerimizi uyardık. Müşteri memnuniyeti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte bizim için en önemli konulardan bir tanesi olacak. Bu anlamda çok böyle ufak teferruatlarla müşteri memnuniyetini zedeleyecek herhangi bir durumun içerisine kesinlikle sokmak istemiyoruz. Eminim şu anda öyle bir şey olmuyordur pazarda ama bundan sonraki süreç içerisinde de olmayacağına ben gönülden inanıyorum.”

– 219 bin TL’den başlayan fiyatla satılacak

Verilen bilgiye göre, Honda’nın büyüyen sedan ailesinin gücünü artıran yeni üyesi Honda City, Elegance ve Executive donanım seçenekleriyle 219 bin TL’den başlayan fiyatla Türkiye’de satışa çıkıyor.

Yeni Honda City, yakıt verimliliği ile ön plana çıkan 1.5 litre i-VTEC motoru ve CVT şanzımanı ile sunuluyor. Hem şehir içi hem şehir dışı yollarda keyifli bir sürüş konforu sunan City, fonksiyonel kullanım alanları ve kabin içi dizaynı ile dikkati çekiyor.

Yeni City’nin 10’uncu nesil Civic’e göre 20 milimetre daha geniş arka yolcu diz mesafesi ferah bir iç mekan sunuyor. Yeni City, 16 inç alaşım jantları ve LED farları ile modern ve güçlü bir tasarım sunarken, 8 inç multimedya ekranı, Apple CarPlay ve Android Auto’yu destekleyen bilgi-eğlence sistemi, anahtarsız giriş-çalıştırma düğmesi ve 519 litrelik geniş bagaj hacmi ile öne çıkıyor.