Yeni teknoloji, her öğrenci için özel öğrenme modeli oluşturuyor

ANTALYA (AA) – ViewSonic Avrupa ve Uluslararası Başkanı Craig Scott, eğitim kurumlarında kullanılmaya başlanılan sisteme ilişkin, "Yeni teknolojide öğrenci işin içine giriyor. Öğrencilere 'Şunu şöyle yap' demekten ziyade ufak ince yollar göstererek, onları işin içine katıyor." dedi.

Eğitim kurumlarında kullanılmaya başlanan ViewBoard interaktif ekranları ve myViewBoard yazılım ekosistemi, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından Antalya'da Belek Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde düzenlenen Eğitim Sempozyumu'nda tanıtıldı.

Scott, yaptığı açıklamada, teknoloji, donanım ve yazılım alanıyla sempozyumda yer aldıklarını söyledi.

Büyük veri işleme, yapay zeka, makine öğrenimi gibi yeni teknoloji trendlerinin eğitimde aktif rol üstlendiğini ifade eden Scott, bugün birçok okulda akıllı tahtalara, interaktif etkileşimli ekranlara doğru geçiş yaşandığını kaydetti.

Teknolojide donanım kadar yazılımın da paralel olarak gelişme gösterdiğine işaret eden Scott, "Geleneksel öğretimde tek yönlü bir öğretim sistemi var, öğretmen öğrencilere 'Bu, şudur' diye bilgilerini aktarıyor, yeni teknolojide ise öğrenci işin içine giriyor. Öğrencilere 'Şunu şöyle yap' demekten ziyade ufak ince yollar göstererek, onları işin içine katıyor." diye konuştu.

Teknolojik donanımların eğitim yazılımlarını sistemlere entegre etmesi gerektiğine değinen Scott, bunun da sürekli yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağladığını bildirdi.

– Her öğrenci için özel öğrenme modeli oluşturan yazılımlar geliştiriliyor

Bilgisayar, ekran, projeksiyon cihazı gibi donanımların çok sık değişmediğini ancak yazılımların o günün ihtiyaçlarına göre sürekli değişiklik gösterdiğini vurgulayan Scott, şunları kaydetti:

"Donanım sadece bir araç. Esas işi geliştiren, işi yapan yazılım. Yeni teknolojiler, büyük veri işleme, makine öğrenimi, yapay zeka eğitimde çok daha hızlı ve iyi öğrenmeyi sağlayacak, bu da yazılımla mümkün olacak. Siz tüm datayı topladığınızda kişinin özel öğrenme modeli bile oluşturabileceksiniz. Her öğrencinin datasını bilgisayar alacak, yapay zekayla işleyecek ve uygun öğrenim modelini öğretmene verecek. Makine öğretmeyecek, sadece asistanlık yapacak. Böyle bir yöntemle çocuklar daha hızlı öğrenecek. Artık dünyanın her yerinden milyarlarca veriyi toplayıp, değişik veriyi neredeyse sorunsuz bir sistemle işleyip, analiz edebilme kabiliyetine geldik. Bunu artık eğitimde de önümüzdeki yıllarda çok daha yoğun şekilde kullanacağız."

Scott, sempozyumda Türkiye'nin eğitime ne kadar odaklandığını, teknolojiye iştahlı olduğunu gördüklerini belirtti.

ViewSonic Türkiye, Orta Avrupa ve Balkanlar Bölge Müdürü Hasan Koçyiğit de ilk defa bu sempozyuma katıldıklarını ve etkileyici bulduklarını söyledi.

Özellikle sempozyumda yeni teknolojilerin, büyük data ve yapay zeka konularının işlendiğini anlatan Koçyiğit, "Çok faydalandık ve çok şey öğrendik. Buradan da önemli geri bildirimler aldık, ürünlerimizi daha nasıl iyi geliştirebileceğimizi öğrendik." dedi.

Koçyiğit, verimli bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Koçtaş, lojistik şirketi DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine giderek "Koçtaş Kapımda" uygulamasını hayata geçirdi.

Şirket açıklamasına göre, Koçtaş'ın dijital kanalları olan "koctas.com.tr", Koçtaş mobil uygulaması ve mağazalardaki hızlı sipariş ekranlarından (kiosk) alışveriş yapanlar, ürünlerini "Koçtaş Kapımda" ile hızla ve hasarsız bir şekilde teslim alıyor. "Koçtaş Kapımda" ilk olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Muğla, Antalya ve İzmit'te hizmet veriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koçtaş Ticari Gruptan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Kesimer, özellikle pandemi döneminde müşterilerinin online alışverişe yöneldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu noktada biz de Koçtaş olarak müşteri deneyimi, dijitalleşme, tedarik zinciri, lojistik ağı ve verimlilik çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız verdik. Dijital platformlarda müşterilerimize pürüzsüz bir alışveriş deneyimi sunmak için yatırımlarımızı aralıksız sürdürdük. Bu dönemde kargo ve lojistik hizmetleri hiç olmadığı kadar önemli bir noktaya geldi. Müşteri odaklı yaklaşımımızla hızlı ve sorunsuz teslimat yapmak için DHL Supply Chain ile dağıtım iş birliğine başladık ve 'Koçtaş Kapımda' uygulamasını devreye aldık. Artık dijital kanallarımızdan satılan tüm ürünlerin teslimatı Koçtaş Kapımda ile gerçekleşiyor. Bu hizmetimiz ile birlikte teslimat performansımızı yüzde 100'e ulaştıracağız."

DHL Supply Chain Türkiye İş Geliştirme Direktörü Ömür Özkardeşler de "Son dönemde e-ticaret hacmindeki artış ve yaşanan dalgalanmalar, tedarik zinciri süreçlerinde, müşteri beklentilerinin merkezde olduğu farklı çözüm ihtiyaçlarını doğurdu. Bu kapsamda iş ortağımız Koçtaş ile birlikte oluşturduğumuz e-ticaret dağıtım modeliyle dijital satış kanalı teslimatlarının müşteri beklentilerine uyumlu olarak sağlanmasını garanti altına aldık. Bu anlamda müşterilerimizin ve onların müşterilerinin memnuniyetlerini ön planda tutarak güçlü altyapımızla sürdürülebilir çözümler üretmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

ANTALYA (AA) – Müsabakalar öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda kortej yürüyüşü yapıldı. Elmalı Ömer Paşa Camisi’nde mevlit okutuldu, Kırkpınar eski başpehlivanlarından Recep Gürbüz, kabri başında yapılan dua ile anıldı.

İlk gün alt boyların mücadele ettiği güreşler, 5 Eylül Pazar günü yapılacak başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erecek.

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 669 yıldır devam eden Türk’ün ilk er meydanı Elmalı Güreşleri’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle geçen yıl düzenlenemediğini hatırlattı.

Güreşlerin bir yıl aradan sonra tekrar düzenlenmesinden dolayı büyük bir sevinç, mutluluk ve onur duyduklarını dile getiren Öztürk, güreşçilere başarılar diledi.

Muhabir: Mehmet Çakmak