Yeryüzü Doktorları, Yemenli anne ve çocuklara özel beslenme programı uyguluyor

ADEN (AA) – Yeryüzü Doktorları, Yemen'de savaştan ve insani krizden etkilenen anne ve çocuklara yönelik özel beslenme programı ve gıda yardımında bulunuyor.

Yeryüzü Doktorları Yemen Beslenme Merkezleri Sorumlusu Dr. Amal Nagi el-Ammari, Aden ve Hadramevt illerinde yürüttükleri beslenme sağlığı projesine dair AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ammari, proje kapsamında beslenme yetersizliği yaşayan anneler ile 5 yaş altı çocuklara özel destekleyici gıda takviyesi sağladıklarını dile getirdi.

Aden ve Hadramevt'te ikişer merkezde 2016 yılından bu yana hizmet verdiklerini ifade eden Ammari, şu ana kadar 72 bin 600 kişiyi muayene ettiklerini ve 9 bin 993 kişiyi de beslenme programına aldıklarını kaydetti.

Proje kapsamında gıda desteği verilen anneler ile çocuklara beslenme hizmetinin tamamlayıcı bir unsuru olarak birinci basamak sağlık hizmeti de verildiğini ifade eden Ammari, böylelikle bölgedeki hastalık ve ölüm oranının azaltılmasını hedeflediklerini söyledi.

Ammari, Yemen'in içinde bulunduğu savaş ve kriz ortamı sebebiyle birçok sorunla aynı anda karşı karşıya kaldığını ve bu krizlerin en başında da açlığın geldiğini ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, Yemen'de iç göçe maruz kalan 3 milyon 300 bin yerinden edilmiş insan bulunduğunu, nüfusun yüzde 60'ının açlıkla mücadele ettiğini ve 8 milyon 500 bin kişinin sağlıklı gıda temininde zorluklar yaşadığını belirten Ammari, en az 2 milyon çocuk ve 1 milyon 140 bin hamile ve emziren annenin ileri düzey beslenme yetersizliği ile karşı karşıya olduğunu aktardı.

– Ramazan'da gıda yardımı

Ammari, beslenme sağlığı hizmetinin bir parçası olarak bölgedeki sağlık durumunun iyileştirilmesi amacıyla ramazan ayında gıda kolisi dağıttıklarını da belirtti.

Yıl başından bu yana Aden ve Hadramevt illerindeki ihtiyaç sahiplerine 250 adet gıda kolisi dağıtıldığını aktaran Ammari, ilerleyen günlerde ihtiyaç sahiplerine 550 koli daha dağıtılacağını söyledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Aden Elektrik Kurumu sözcüsü Muhammed el-Mesbehi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik üretiminde kullanılan yakıtın tükenmesi nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi’nin kontrolündeki kentin karanlığa gömüldüğünü ifade etti.

Suudi Arabistan’ın, elektrik sıkıntısını gidermek amacıyla Yemen’e 75 bin ton dizel yardımında bulunduğuna işaret eden Mesbehi, Sanmar Sangeet isimli petrol tankeriyle taşınan söz konusu yakıtın Aden’in batısındaki El-Bureyka Limanı’na indirilmesi için gerekli işlemlerin yapıldığını kaydetti.

Rutin kontrollerin yapılmasının ardından gemideki yakıtın elektrik istasyonlarına dağıtılmak üzere petrol şirketinin depolarına aktarılacağını dile getiren Mesbehi, bu işlemlerin ardından kente elektrik verilebileceğini sözlerine ekledi.

Aden ile civarındaki Lahic ve Ebyen’de, yakıt sıkıntısı nedeniyle sık sık elektrik kesintileri yaşanıyor.

SANA (AA) – Yemen’de akut yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya olan yüzbinlerce çocuk, 6 yılı aşkın süredir devam eden savaşın faturasını en ağır şekilde ödüyor.

Savaş nedeniyle işsizliğin ve iç göçün arttığı, çalışanların ise maaşlarını almakta sıkıntı yaşadığı ülkede babalar, bir deri bir kemik kalmış çocuklarını hayata bağlamak için mücadele veriyor.

Akut yetersiz beslenme ve beyin atrofisi sorunu yaşayan 10 yaşındaki Şadi’nin babası İbrahim, bu mücadeleyi verenlerden sadece biri.

Başkent Sana’daki Es-Sebin Hastanesi Çocuk Yetersiz Beslenme Bölümü, yetersiz beslenme nedeniyle fiziksel ve zihinsel gelişimlerini tamamlayamamış onlarca çocuğu ağırlıyor.

Tedavi olması için oğlunu bu alandaki ilk ihtisas hastanesi olan Sebin’e getiren İbrahim AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş çıkmadan önce bir işi olduğunu ancak sonra işini kaybettiğini ve göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Baba İbrahim, “Şartlar çok zor. İlaç alacak param yok ve 150 bin riyalden (250 dolar) fazla borcum var.” dedi.

BM’nin rakamları korkutuyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) son raporları, Yemen’de 2020 yılında çocuklarda akut ve şiddetli akut yetersiz beslenme sorununun yüzde 22 oranında arttığını gösteriyor.

Bu rakamlar, savaşın başladığı 2015 yılından bu yana en yüksek şiddetli akut yetersiz beslenme oranı olarak kabul ediliyor.

BM’ye bağlı söz konusu örgütler geçen ay, Yemen’de 5 yaş altı 2,3 milyon çocuğun 2021’de akut yetersiz beslenme sorunu yaşamasının beklendiğini açıkladı ve şiddetli akut yetersiz beslenme sorunu yaşayan 100 bin çocuğun da acilen tedavi olmamaları durumunda vefat edebilecekleri uyarısı yaptı.

Yemen’de 2015 yılından bu yana devam eden savaş nedeniyle 30 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 80’i insani yardıma muhtaç bulunuyor.