Yeşilçam'ın unutulmaz başrolü: Efkan Efekan

İSTANBUL (AA) – Yeşilçam’da rol aldığı pek çok filmle hatırlanan oyuncu Efkan Efekan vefatının 15. yılında anılıyor.

Yönetmen Ümit Efekan’ın kardeşi olan Efekan, 6 Mayıs 1935’te İzmir’de dünyaya geldi.

Beyoğlu Ortaokulu’ndan mezun olan Efekan, sinemaya 1953’te “Battal Gazi Geliyor” filminde figüranlık yaparak başladı ve 1958 yılına kadar Sami Ayanoğlu’nun asistanlığını yaptı.

Atıf Kaptan’ın yardımıyla 1959’da “Ölmeyen Aşk” filminde başrol oynayan Efekan, ikinci ve yardımcı rollerde de yer aldı. Efekan, Muhterem Nur ile birlikte oynadığı filmlerle ilgi gördü.

Yeşilçam’ın da çok güçlü olduğu ve film sayısının giderek arttığı 1960’lı yıllarda oyunculuk kariyerinin en parlak dönemini yaşayan Efekan, 1964’e kadar yaklaşık 25 filmde rol aldı.

Efekan, 1965’te Ankara’da ses sanatçısı olarak sahneye çıktı fakat iki sene sonra sahnelerden çekildi.

Bir süre oyunculuğa ara verdikten sonra 1974’te Temel Gürsu’nun yönettiği “Kısmet” adlı filmle sinemaya dönüş yapan Efekan, 1980’li yıllarda “Yaprak Dökümü”, “Dudaktan Kalbe” ve “Hanımın Çiftliği” gibi edebiyat eserlerinin televizyon uyarlamalarında oyunculuk yaptı.

Lütfi Akad, Memduh Ün, Halit Refiğ ve Metin Erksan’ın da arasında bulunduğu yönetmenlerle çalışan Efekan, Yıldız Tezcan, Parla Şenol, Neriman Köksal, Necdet Tosun, Neşe Karaböcek, İzzet Günay, Fikret Hakan, Öztürk Serengil ve Seyyal Taner ile birlikte çeşitli filmlerde rol aldı.

Sevgi Efekan ile evli olan ünlü oyuncunun Neslihan ve Alihan isimlerinde 2 çocuğu dünyaya geldi.

Akciğer kanseri nedeniyle hastanede tedavi görürken 7 Eylül 2005’te 70 yaşında hayatını kaybeden Efekan, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

42. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yaşam boyu onur ödülüne layık görülen Efkan Efekan’ın ödülünü oğlu Umut ve Alihan Efekan aldı.

Ünlü oyuncu, “Ölümlü Dünya”, “Meryem”, “Cumbadan Rumbaya”, “Ölümlü Dünya”, “Benim Küçük Meleğim”, “Cambaz Kızın Aşkı”, “Sevdalı Efe”, “Gönülden Gönüle”, “Bir Milyonluk Macera”, “Acı Aşk”, “Şaka ile Karışık”, “Çalıkuşu”, “Aşkın Gözyaşları”, “Kara Duvaklı Gelin”, “Hacer Ana ve Oğulları”, “Tek Başına” ve “Yalnız Değilsiniz”in de arasında bulunduğu çok sayıda Yeşilçam filminde rol aldı.

Oynadığı yüzden fazla filmle hatırlanan Efekan, son yıllarında ise “Aşkımızda Ölüm Var”, “Umutların Ötesi”, “Seni Yaşatacağım”, “Benim İçin Ağlama”, “Zehirli Çiçek” ve “Bize Ne Oldu” gibi televizyon yapımlarıyla izleyici karşısına çıktı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Usta yönetmen Ülkü Erakalın, 9 Haziran 1934’te İstanbul’da doğdu. Ailesi ile ilgili verdiği bir röportajda, “Doğuştan sanat içinde oldum. Annem Yunanistan’dan gelmiş, Direklerarası’nda kanto yapan Selanikli bir sanatçının kızı. Babam Malatya’dan gelmiş, zamanın konservatuvarında eğitim almış, batı müziği çalışmış, kantolara eşlik etmiş Direklerarası’nda, klarnet ve saksafon çalmış. Sahnede açıldı kundağım diyebilirim. Bu nedenle Peruz Hanımlar, Güllü Agoplar, Komik Naşitlerle akraba gibi hissediyorum kendimi.” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Belediye Konservatuvarı Müzik Bölümü’nde okuyan Erakalın, 1958’de Lütfi Akad’ın “Ateşten Damla” filminde asistanlık yaparak sinemaya başladı.

Erakalın, bir dönem Orhan Elmas, Alşevir Alyanak ve Hulki Saner’inde asistanlığını yaptı.

Yönetmenliğe 1961’de başladı

“Unutamadığım Kadın” filmiyle 1961’de yönetmenliğe başlayan ve Türk sinemasında 100’den fazla film çeken Erakalın, Duygu Film’i kurduktan sonra yapımcılığa da adım attı.

Yönetmen Erakalın, 1976’da düzenlenen İstanbul Uluslararası 1. Film Festivali’nde “Yazgı” ve “Ben Sana Mecburum” filmleriyle ödüller aldı.

Usta yönetmen, sinemayla ilgili yaptığı bir açıklamada, şu bilgileri vermişti:

“1960 yılından itibaren sinemaya giren bütün ünlülerin hocası olduğumu söylüyorlar. 1960 yılından evvelki sanatçılarla da çalıştım. Hemen bütün ünlülerle film çekmişim. Bu nedenle de hocalık yanında bir de sinema tarihçiliği eklediler vasıflarıma. Sinema tarihimizi ezbere anlatabilecek kadar biliyorum. Elimde çok önemli belgeler var, hangi yıllar içinde, kimler ne çekti, eski kameramanlar, eski senaristler…” .

Oyuncular için çekilen bazı belgesellerle birlikte 10 kadar filmde rol alan Erakalın, ayrıca bazı filmlerin senaristliği, yapımcılığını, müzik ve kurgusunu yaptı, bazılarının yönetmen ekibinde görev aldı.​​​​​​​

Müziğin kendisi için önemini, “Benim için ön planda gelen eğitimli olan dalımdır yani müzik. Ama hepsinin adamı olduğumu kabul ediyorum. Yani yeri gelir müzik yaparım, yeri gelir senaryo, kitap yazarım.” sözleriyle aktaran usta yönetmen, 2008’de verdiği bir röportajda dikili bir ağacının olmadığını ancak yıllar boyu biriktirdiği, milyarlara değişmeyeceği servetinin, “anılar” olduğunu söylemişti.- Vefat ettiğinde 82 yaşındaydı

Erakalın, 6 Nisan 2016’da, tedavi gördüğü hastanede 82 yaşındayken hayatını kaybetti. Cenazesi, Kulaksız Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Nuri Alço: Aşk filmlerinin en iyilerini o çekmişti

Cenazeye katılan oyuncu Nuri Alço, “Gerçekten Türk sineması en önemli yönetmenlerinden birini kaybetti. Çok duygusal ve hassas biriydi. Aşk filmlerinin büyük yönetmeniydi. Türk sinemasının öncülerindendi. Aşk filmlerinin en iyilerini o çekmişti. Yönetmenliğinde, oyuncuya yön veren, duyguyu ve hissi yaşatabilen prensip sahibi biriydi.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Mine Koşan: Bir projesi daha vardı ve hayata geçiremedi

Ülkü Erakalın’ın bir filminde oynayan sanatçı Mine Koşan ise Erakalın’ın çok önemli bir yönetmen, besteci ve söz yazarı olduğuna işaret ederek, “Çok yönlü bir kişiliğe sahipti. İnce ruhlu bir insandı. Ben 1973 yılında tanıdım. Sadri Alışık’la ‘Dikiz Aynası’ filmimizi çekmişti. Bir arada olduğumuz zamanlar oldu. İleriye yönelik yatırımlar yapmayı düşünen ince biriydi. Çok başarılıydı. Bir projesi daha vardı ve hayata geçiremedi.” ifadelerine yer vermişti.

“Üvey Ana” ile 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi 3. Film Ödülü”nü, “Ben Sana Mecburum” adlı filmle 1976’da 1. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde “Birincilik Ödülü”nü kazanan ünlü yönetmen, “Çığlık Çığlığa Bir Sevda” adlı filmiyle 2009’da Altın Portakal “Onur Ödülü”ne layık görüldü.

Yönetmen Erakalın’ın “Fotoğraflar Siyah-Beyaz, Anılar Renkli”, “Yeşilçam’dan Son Yapraklar Belge ve Anılarla Türk Sinemasının Kırk Yılı”, “Film Karelerine Gizlenen Anılar” ve “Direklerarası’nın Son Direkleri” adlı dört kitabı bulunuyor.

Ülkü Erakalın’ın imza attığı filmlerden bazıları şöyle:

Üvey Ana, Dudaktan Kalbe, Bir Cahide Sonku Vardı, Yılın Kadını, Sev Yeter, Gönül Oyunu, Dua, Kadınlar Koğuşu, Aldırma Gönül, Yeşilçam Sokağı, Ben Sana Mecburum, Silemezler Gönlümden, Elbet Bir Gün Buluşacağız, Bir Garip Yolcu, Afacan Harika Çocuk, Ana Gibi Yar Olmaz, Hepimiz Kardeşiz, Anasının Kuzusu, Kırmızı Karanfiller

İSTANBUL (AA) – Türk sinemasının 1960’lı yıllarını ele alan dizinin ilk fragmanı yayınlandı. Başrol oyuncusu Çağatay Ulusoy’un sinema aşığı yapımcı Semih Ateş’i canlandırdığı dizinin fragmanı müzikleriyle dikkati çekiyor.

Fragmanda, Semih Ateş’in çekmek istediği filmden Yeşilçam dünyasının kurallarına, o dünyada kendini var etmek isteyenlerin hayallerine ve hayal kırıklıklarına kadar birçok kesit yer alıyor.

İzleyenlerin o döneme dair anılarını yeniden hatırlayacağı dizinin oyuncu kadrosunda Ulusoy’un yanı sıra Afra Saraçoğlu, Selin Şekerci, Güngör Bayrak, Nilüfer Açıkalın, Altan Erkekli, Yetkin Dikinciler, Özgür Çevik, Ayta Sözeri ve Bora Akkaş da bulunuyor.

Senaryosunu Levent Cantek ve Volkan Sümbül’ün kaleme aldığı dizinin yönetmen koltuğunda Çağan Irmak oturuyor. Sunset Film imzalı “Yeşilçam” dizisinin yapımcılığını ise Sibel Tuna üstleniyor.

“Yeşilçam” adlı dizinin ilk bölümü, 22 Nisan’da BluTV’de yayınlanacak.