Çar. Ağu 21st, 2019

Yeşilırmak Havzası Projesi'ne uluslararası ilgi

– Proje, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesince gerçekleştirilen Peyzaj Ödül Birliği 6. Dönem Uluslararası Jüri Toplantısı’nda “İlham Veren Projeler” listesine girdi

ANKARA (AA) – Yeşilırmak Havzası Peyzaj Atlası Projesi, Bakanlar Komitesince gerçekleştirilen Peyzaj Ödül Birliği 6. Dönem Uluslararası Jüri Toplantısı'nda "İlham Veren Projeler" listesine alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden (DKMP) yapılan yazılı açıklamaya göre, havza ölçeğinde ilk defa gerçekleştirilen Yeşilırmak Havzası Projesi, Türkiye'nin taraf olduğu Avrupa Peyzaj Sözleşmesi kapsamında peyzajları tanımlamak, izlemek, strateji ve politikalar belirlemek, peyzajı şehir ve bölge planlama, tarımsal, kültürel, çevresel, sosyal ve ekonomik gibi politikalarla entegre etmek amacıyla hazırlandı.

Haritalama sistemiyle oluşturulan projeyle havzanın peyzaj karakter tipleri ve peyzaj karakter alanları tanımlandı. Bu kapsamda 47 peyzaj analizi gerçekleştirildi ve havzanın peyzaj kalite hedefleri ortaya konuldu.

Havzada koruma, kullanma dengesinin sağlanması ile sürdürülebilir planlama ve yönetim yapısının kurulabilmesi için atlasın diğer üst ölçek planlarla bütünleştirilmesi konusunda değerlendirmeler yapıldı.

Peyzaj koruma ve onarım çalışmalarına yol gösterecek rehberler üretildi. Kentleşme, tarım, koruma ve ormancılık sektörleri arasındaki ilişkiler ve yaklaşımlar peyzaj rehberleri aracılığıyla tanımlandı.

Proje, merkezi Fransa'nın Strazburg şehrinde bulunan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesince gerçekleştirilen Peyzaj Ödül Birliği 6. Dönem Uluslararası Jüri Toplantısı'nda "İlham Veren Projeler" listesine alındı.

  • Uluslararası İdealkent Ödülleri sahiplerini buldu
  • STRAZBURG (AA) – 3. Uluslararası Kent Araştırmaları Kongresi kapsamında, kente ve kent halkına pozitif katkı sunan proje ve uygulamalara verilen Uluslararası İdealkent Ödülleri sahiplerini buldu.
    İdealkent Dergisi tarafından düzenlenen İdealkent Ödül Töreni, Strazburg'daki Avrupa Konseyi binasında gerçekleştirildi.
    Kent Araştırmaları Enstitüsü Genel Sekreteri Yusuf Sunar, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kentler ve kentlerde sürdürülebilirlik kavramlarının, uluslararası platformlarda