YEVDES'ten destek alan projelerde 'enerji verimliliği' ve 'güneş enerjisi' alanları başı çekiyor

ANKARA (AA) – AA muhabirinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Avrupa Birliği finansmanıyla yürüttüğü “Belediyeler ve Üniversiteler İçin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi” (YEVDES) takım lideri Zoran Morvaj’dan aldığı bilgiye göre, Türkiye’nin 67 ilinden 141 belediye ve 62 üniversiteden toplam 758 kişi YEVDES’in Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği alanlarında Ankara’da düzenlenen eğitim programına katıldı.

AB etkin kaynak kullanımı ilkeleri doğrultusunda, belediyelerin ve üniversitelerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi amaçlanan YEVDES kapsamında 80 üniversite ve 80 belediyenin teknik destek aldığı projeler arasında, enerji verimliliği alanında en fazla çalışma yapılan alan yüzde 58,75 ile “Binalarda Enerji Verimliliği” oldu. Bunu yüzde 27,5 ile “Belediye Tesislerinde Enerji Verimliliği”, yüzde 8,75 ile “Hastanelerde Enerji Verimliliği” ve yüzde 4 ile “Aydınlatma” projeleri izledi.

Teknik destek alınan yenilenebilir enerji projelerinde ise yüzde 48 ile “Çatı Üstü Güneş Santrali” projeleri ilk sırada yer aldı. Bunu yüzde 36,7 ile “Arazi Üstü Güneş Enerjisi Santrali” projeleri, yüzde 6,3 ile “Biyogaz Üretim Tesisleri”, yüzde 3,8 ile “Rüzgar Enerji Santrali”, yüzde 2,6’şar payla “Jeotermal Enerji Santrali” ve “Mikro Hidroelektrik Enerji Santrali” projeleri takip etti.

Böylelikle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının AB finansmanıyla yürüttüğü belediyeler ve üniversiteler için YEVDES kapsamında destek alan projeler arasında “binalarda enerji verimliliği” ve “güneş enerjisi santralleri” ön planda yer aldı.

Belediye ve üniversiteler, büyük kampüsleri ve hizmet birimleriyle, kamu sektörü enerji tüketiminde önemli bir paya sahip bulunuyor. Bu kurumlara ait tesislerde, binalarda ve kampüslerde enerji verimli teknolojilerin gelişimi ve yenilebilir enerji üretiminin artırılması, Türkiye’de daha az enerji-yoğun ve karbondan arındırılmış bir kamu sektörünün oluşturulması için önem taşıyor.​​​​​​​

Ar-Ge çalışmalarına destek sağlanıyor

YEVDES’in Ar-Ge bileşeni kapsamında ise 10 üniversiteden 12 farklı araştırma grubu uzman desteğinden faydalanıyor.

Yeni nesil güneş hücrelerinden faz değiştiren malzemelere, akıllı kampüsler için akıllı enerji yönetim sistemlerinden evsel atıkların ısıl kullanımına kadar pek çok farklı konuda projeler yürütülüyor.

Uzman desteğini Türkiye, Almanya, Hollanda, Hırvatistan ve Sırbistan’dan 10 farklı uzman sağlıyor.

YEVDES Projesi nedir?

Belediyelerin ve üniversitelerin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarının desteklenmesi hedeflenen proje kapsamda, belediye ve üniversitelere yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarına yönelik eğitimler veriliyor, çalışma ziyaretleri yapılıyor, saha ziyaretleri gerçekleştiriliyor.

Belediye ve üniversiteler tarafından geliştirilmiş enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerine yönelik enerji verimliliği etüt raporları, yenilenebilir enerji fizibilite çalışmaları, pazar araştırmaları, teknik şartnameler ve krediye uygunluk raporları gibi çeşitli teknik dokümanlar hazırlanıyor.

Pilot projelere mühendislik ve müşavirlik desteği ile üniversitelere de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında Ar-Ge desteği sağlanıyor.

Teknik destek hizmeti, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu liderliğindeki konsorsiyum tarafından yaklaşık 4,5 milyon avro bütçeyle, 30 ay süreyle uygulanacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Aydem Aydem Yenilenebilir Enerji, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ihalede 605 milyon lira ile en yüksek teklifi vererek bünyesine kattığı Akköprü Hidroelektrik Santrali'ni (HES) 49 yıllığına işletecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu gelişme sonrasında şirket, santral sayısını 26'ya çıkartarak kurulu gücünü 1020 megavattan 1135 megavata yükseltti.

Aydem Yenilenebilir Enerji'nin portföyüne kazandırdığı ve Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yer alan Dalaman Çayı üzerinde bulunan HES, 115 megavat kurulu güce sahip bulunuyor.

Yıllık 343 gigavatsaat üretim kapasitesine sahip olan santral 187 bin konutun yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aydem Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, Akköprü HES'in alımının şirket için çok önemli olduğunu belirterek, "Bu adım, 5 yıl içerisinde portföyümüzün gücünü iki katına çıkararak 2 bin megavat seviyelerine ulaşma hedefimiz açısından çok önemli bir adım. Bu yatırım iştahıyla, yenilenebilir enerjiyi her zaman olduğu gibi odağımıza alarak portföyümüzü geliştirecek fırsatları değerlendirmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL (AA) – Goodyear'ın Avrupa ve Türkiye'deki tesislerinde yenilenebilir enerjiye geçmesi kararı, şirketin 2023 yılına kadar karbon emisyonları yoğunluğunu yüzde 25 azaltma hedefini güçlendiriyor.

Goodyear'dan yapılan açıklamaya göre, The Goodyear Tire & Rubber Company; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki tesislerinde 2022 yılı sonuna kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji tedarikine yönelik çok aşamalı bir planın ilk adımı kapsamında Avrupa ve Türkiye'de bulunan Goodyear tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçeceğini duyurdu.

Şirketin uzun vadeli iklim stratejisini geliştirmesi doğrultusunda verilen bu karar, Goodyear'ın operasyonel etkilerini azaltmasını sağlayacak olup, aynı zamanda şirketin 2023 yılına kadar karbon emisyonu yoğunluğunu 2010 yılı seviyesine göre yüzde 25 azaltma hedefiyle de uyumlu durumda bulunuyor. Yayınladığı son Kurumsal Sorumluluk Raporu'na göre Goodyear, 2020 yılında karbon emisyonları yoğunluğunu yüzde 19 azaltmayı başardı.

Yaklaşık 700 bin megavat saat yenilenebilir enerji satın alan Goodyear, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Polonya, Slovenya, Türkiye ve Hollanda'daki üretim tesislerinin sürdürülebilir elektrikle çalışmasını sağlayabilecek. Bu geçiş sonucunda şirketin karbon ayak izi 260 bin tona kadar düşecek.

Goodyear, bu kritik geçişi gerçekleştirmek için hidroelektrik, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve jeotermal biyokütle enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını artıracak. Elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretilmesini sağlamak adına Goodyear, enerji alımlarını, elektrik müşterilerine enerjilerinin kaynağı konusunda bilgi veren Menşe Garantisi (GoO) ile gerçekleştiriyor.

– "Karbon ayak izimizi azaltma kararlılığımızla mükemmel bir biçimde uyuyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Goodyear EMEA Başkanı Chris Delaney, "Bu üretim tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş kararımız, karbon ayak izimizi azaltma kararlılığımızla mükemmel bir biçimde uyuyor. Bu karar ayrıca, hepimiz için daha iyi bir gelecek sağlamak adına Goodyear'ın çevresel etkilerini sürekli azaltmaya yönelik ciddi adımlar attığımızın bir göstergesi." ifadelerini kullandı.

Söz konusu geçiş, Goodyear'ın karbon emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla aldığı bir dizi önlemden sadece biri. Şirketin bu yılın başında yapacağını duyurduğu, Lüksemburg'un ilk büyük ölçekli güneş enerjili otoparkı şu anda kullanımda bulunuyor.

Bu arada, yenilenebilir enerjiye geçişte ilk aşamaya dahil edilecek ülkeler Fransa, Almanya, Lüksemburg, Polonya, Slovenya, Türkiye ve Hollanda olacak. Güney Afrika'daki Goodyear tesisleri ile Sırbistan ve İngiltere'deki Cooper Tire tesisleri ikinci aşama için değerlendirilecek.