Yıldız Entegre'den “parkeleri yenileten” etkinlik

İSTANBUL (AA) – Türkiye'de bir ilk olan Çek, Seç, Uygula! adlı teknolojisi ile parkelerin yenilenmesi sürecinde tüketicilerin ufkunu açan Yıldız Entegre, şimdi de sosyal medya üzerinde düzenlediği yarışma ile uygulamayı kullanarak parkelerini yenileyen ve evinde yeni tasarımlar yapan takipçilerini ödüllendiriyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 18 Aralık 2020 -18 Ocak 2021'de Instagram üzerinden başvurulabilecek olan yarışmada Çek Seç Uygula teknolojisiyle evinin parkesini değiştirenler ödüllendiriliyor.

Yıldız Entegre, müşterilerine en iyi dijital deneyimi sunmak için çalışmalarına devam ediyor.

Şirket şimdi de sosyal medya üzerinde düzenlediği yarışma ile uygulamayı kullanarak parkelerini yenileyen ve evinde yeni tasarımlar yapan takipçilerini ödüllendiriyor.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin sadece Yıldız Entegre uygulamasını indirmesi ya da web sitesinde Çek Seç Uygula bölümüne girmesi; ev fotoğrafını çekmesi; çektiği fotoğrafı Instagram üzerinde doğrudan mesaj veya #çekseçuygula ya da @YıldızEntegre etiketiyle paylaşması yeterli oluyor.

Tüketicilerin parke dekorlarını ve ürünlerini dijital ortamda deneyimlemesini sağlayacak yarışmaya 18 Ocak 2021'e kadar başvuru yapılabilecek.

Yarışmacılardan Çek, Seç, Uygula!'yı kullanarak evlerinde fotoğraf çekmeleri ve bu fotoğraflarda parkelerini değiştirerek yaptıkları tasarımları değerlendirmeye sunmaları bekleniyor. Yıldız Entegre'nin sosyal medya hesabının takip edilmesinin zorunlu olduğu yarışmada, ön eleme usulü fotoğraflar değerlendirilerek içlerinden yarışmaya hak kazanan 16 fotoğraf belirlenecek.

Bir sonraki aşamada yine Instagram üzerinde yapılacak anket ile fotoğraflar kamuoyu tarafından oylanacak. Anketlerde en fazla oyu alan son 4 fotoğraf yarışmayı kazanacak. 5 Şubat 2021 tarihinde kazananların duyurusu Yıldız Entegre'nin Instagram hesabı üzerinden yapılacak. Ödül olarak ise dört yarışmacının evi, seçtikleri VarioClic ve TerraClick parke modelleri ile döşenecek.

Yarışmaya katılmak için Çek, Seç, Uygula! dekorasyon yarışmasına başvurmak için katılımcıların Yıldız Entegre uygulaması ve web sitesinde yer alan çek seç uygula alanında çektikleri fotoğrafları profillerinde gönderi olarak paylaşmaları gerekiyor.

Bu paylaşım sırasında katılımcılar ilgili fotoğraflarında @yildizentegre ve #ceksecuygula ifadelerini kullanmaları büyük önem taşıyor.

Ayrıca fotoğrafların Yıldız Entegre tarafından görülebilmesi ve kayıt altına alınabilmesi için katılımcıların profillerinin açık olması gerekiyor.

Katılımcıların 18 yaşından büyük olması ve sadece Türkiye sınırları içerisinde yaşayanlar için geçerli olacak. Yarışmanın kurallarını incelemek isteyenler https://www.yildizentegre.com/tr/sosyal-medya-yarisma-kurallari web adresi üzerinden gerekli tüm bilgilere ulaşabiliyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kaspersky uzmanları, Instagram ayarlarının izin verdiği ölçüde hesap güvenliğini artırmak için kullanıcılara önerilerde bulundu.

Kaspersky açıklamasına göre, Instagram, dünyanın en popüler ikinci sosyal ağı olduğundan buradaki hesaplar sıklıkla siber suçluların uğrak noktası oluyor. İyi bir şekilde korunmayan hesapların hacklenmesi ise siber suçlular için oldukça kolay bir iş.

Akıllı telefona "Hesabınıza Rio de Janeiro, Brezilya adresinden şüpheli bir oturum açma denemesi gerçekleştirildiğini tespit ettik" şeklinde bir bildirim alınmış olabilir. Oturum açma denemesi ister yaşanılan yerden ister dünyanın öbür ucundan ister kullanılan türden bir telefondan veya hiç duyulmadık bir cihazdan gerçekleşmiş olsun, siber suçlular bu tür yöntemlerle kullanıcıları panikletmeye çalışıyor. Yapılması gereken ilk şey paniğe kapılmamak.

Veri sızıntıları ve ihlalleriyle ilgili haberler sık sık gündeme geliyor. Bu tür durumlarda Facebook ve Instagram doğrudan saldırıya uğrayan taraf olmasa bile, başka bir internet sitesinin güvenliği ihlal edilmişse ve ele geçirilen veriler kullanıcının hesap bilgilerini de içeriyorsa, siber suçlular kimlik bilgilerine de ulaşıyor. Siber suçlular e-posta kullanıcı adlarından ve parolalardan oluşan bir listeyi kullanarak, çalıntı hesap bilgileriyle kimlik bilgisi alanlarının doldurulmasına yönelik bir saldırı gerçekleştirebilirler ve çalınan kimlik bilgilerini diğer sitelere de girmek için kullanabilirler. Bu oldukça işe yarayan bir yöntemdir çünkü insanlar sahip oldukları birçok hesap için aynı parolayı kullanıyor. Bu durum son derece yaygın olarak yapılan bir hata olarak öne çıkıyor.

Kullanıcı adı ve parolanın dolandırıcıların eline düştüğü bir kimlik avı dolandırıcılığının ne gibi sonuçları olabileceği araştırılıyorsa, bunlar günlük hayatta sıklıkla olan şeyler. Belki de bir bağlantıya tıklanmış ve oldukça gerçekçi duran sahte bir Facebook veya Instagram giriş ekranına kimlik bilgileri girilmiş olabilir. Örneğin, yakın bir zamanda Kaspresky uzmanları, telif hakkı ihlalini neden göstererek kurbanlarını Facebook hesaplarını bloke etmekle tehdit edip onları sahte giriş sayfalarına çeken bir kimlik avı saldırısını ortaya çıkardı.

– "Güçlü, uzun ve benzersiz bir parola seçin"​​​​​​​

Kötü amaçlı yazılımlar kişilerin kimlik bilgilerini de çalabilir. Örneğin, birçok Truva atı, adından da anlaşılacağı gibi klavye üzerindeki tuş girişlerini kaydeden bir program olan yerleşik bir tuş kaydediciyi de beraberinde getiriyor. Cihaza klavye üzerindeki tuş girişlerini kaydeden kötü amaçlı bir yazılım bulaştırıldıysa, bu durum siber suçluların girilen her kullanıcı adına ve parolaya sahip olduğu anlamına gelebilir.

Bir partide, internet kafede veya bir otel lobisinde, başka birinin cihazını kullanarak Facebook veya Instagram'da oturum açmış ve ardından oturumu kapatmamış olma ihtimali oldukça yüksek, veya örneğin, bir hesabı satmadan veya başkasına vermeden önce bir cihaz üzerinden bu hesaptan çıkış yapmayarak başka birine hesaba erişmesi için izin veriyor olunabilir.

Siber suçluların şüpheli oturum açma denemesi hakkında gönderilen bildirimlerin sahtesini kullanma olasılığı da oldukça yüksek. Aslında bu da bir kimlik avı türünün farklı bir varyasyonudur. Siber suçlular, hesabı bloke etmekle sizi tehdit etmek yerine, gerçek oturum açma sayfasına benzeyen bir kimlik avı sitesine kullanıcıyı yönlendirecek olan bir bağlantının içerisinde yer aldığı sahte bir oturum açma girişimi hakkında bir bildirim gönderebilir. Suçluların burada umdukları şey; paniğe kapılan kurbanların sahte siteye tıklamaları ve kimlik bilgilerini buraya girmeleridir.

Kaspersky uzmanları, Instagram hesabını saldırganlardan korumak için şunları öneriyor:

"Güçlü, uzun ve benzersiz bir parola seçin. Kaspersky Password Manager, tüm parolalarınızı güvende tutmanıza yardımcı olabilir. Şüpheli bağlantılara tıklamayın. Web sayfasının URL'si için her zaman adres çubuğunu kontrol edin. Instagram.com yerine '1stogram.com' veya 'instagram.security-settings.com' gibi bir şey yazıyorsa hemen oradan çıkın ve herhangi bir kişisel bilgi girmeyin. Android için Google Play ve iOS için App Store gibi resmi mağazalardan Instagram uygulamasını yükleyin.

Üçüncü şahıslar tarafından sunulan hizmetler ve uygulamalar aracılığıyla doğrulama için asla hesap giriş bilgilerinizi vermeyin. Hem Instagram hem de e-posta hesabınızda iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin. Şüpheli mesajları ortaya çıkaran ve kimlik avı sayfalarını engelleyen güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Internet Security bu işlevi sizin için gerçekleştirebilir."

İSTANBUL (AA) – Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, son dönemde Instagram'da görülen dolandırıcılık faaliyetine karşı kullanıcıları uyarırken, kullanıcıların teyidini almadıkları hiçbir linke tıklamamaları gerektiğini söyledi.

Bilişim Hukuku Derneği'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Ergün, dolandırıcıların her geçen gün farklı yöntemlerle sosyal medya hesaplarını ele geçirmeye çalıştığını belirtti.

Son dönemde Instagram üzerine yapılan dolandırıcılık faaliyetine dikkati çeken Ergün, "Bugüne kadar birçok farklı yöntemle karşımıza çıkan dolandırıcılar, son dönemde Instagram hesaplarına Instagram şirket yönetiminden gönderilmiş gibi kullanıcılara sahte telif hakkı ihlali bildirimleri içeren kimlik avı e-postaları ve doğrudan mesajlar göndermekte, gelen mesajdaki linke tıklanması halinde hesabı ele geçirmektedir. Bu usulle dolandırıcıların ağına düşen birçok Instagram kullanıcısından derneğimize yardım talepleri gelmektedir." ifadelerini kullandı.

Yapılan dolandırıcılık faaliyetinin detaylarına yönelik bilgiler aktaran Ergün, şunları aktardı:

"Dolandırıcılar Instagram hesaplarını ele geçirmek amacıyla öncelikle 'Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınız kalıcı olarak silinecektir', 'Hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespit edildi' gibi uyarı niteliği görünümlü bir mesaj göndermektedir. Mesajda, telif hakkı ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız geri bildirim sağlamanız gerektiği, aksi halde hesabınızın 12 veya 24 saat içerisinde kapatılacağı bildirilmektedir. Bu mesaj genellikle resmi Instagram bildirimi görünümündedir.

Kullanıcılar bu mesajı gördüklerinde panik halinde gönderilen bağlantılara tıklamakta ve ihlalin kaldırılacağı düşüncesiyle dolandırıcıların talimatlarını yerine getirmektedir. Belirtilen linke tıklanması halinde hesap dolandırıcılar tarafından ele geçirilmekte ve kullanıcı şifreleri değiştirilmektedir."

Hesabı ele geçiren dolandırıcıların hesabı geri vermek için fidye istediğini veya bu hesaplar üzerinden hukuka aykırı bir takım eylemlere giriştiğinin altını çizen Ergün, "Bu türden bir dolandırıcılık faaliyetine maruz kalan kullanıcılar öncelikle konuyu Instagram kurumsal iletişiminden Instagram yönetimine bildirmeli, en yakın Cumhuriyet savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmalı ve söz konusu hesaba erişimin engellenmesi için en yakın Sulh Ceza Hakimliklerine müracaat etmelidir. Aksi halde Instagram kullanıcıları açısından çok daha büyük zararlar söz konusu olabilir." açıklamasında bulundu.

Ergün Instagram kullanıcılarının bu türden dolandırıcılık faaliyetlerinden korunması için ise şu tavsiyelerde bulundu:

"Arkadaş listenizdeki herhangi birinden gelmiş olsa dahi doğrudan teyidini yapmadan gönderilmiş olan hiçbir linke tıklanmamalıdır. Instagram yönetiminden gönderilmiş gibi görünen mesajlar için de bu durum geçerlidir. Gelen mesajın veya mailin doğruluğunun kontrol edilmesi için internette kısa bir araştırma yapılmalıdır. Bağlantıların URL adresleri mutlaka dikkatle kontrol edilmelidir. Instagram uygulaması Google Play veya Apple Store mağazasından indirilmelidir. Instagram hesabında ve mail adresinde kullanılan şifrelerin güçlü olmasına özen gösterilmeli, iki hatta üç aşamalı doğrulama yöntemleri aktif edilmelidir. Belirli dar aralıklı periyotlar ile şifre ve parolalarda güncellemeye gidilmelidir."