Yılmaz Gruda 70. sanat yılında yeni oyunuyla sahnelerde

İSTANBUL (AA) – Usta oyuncu Yılmaz Gruda, 70. sanat yılında "Gülmeye Geldik Dünyaya" adlı oyunu ile tiyatroseverlerle buluştu.

Tiyatronun mizahi yanları ve geçmişten bugüne sahnelerde yaşanan komik anların sergilendiği oyunda Gruda'ya, Barbaros Uzunöner eşlik etti.

Gruda'nın yönettiği ve Uzunöner ile birlikte yazdığı, yaklaşık 75 dakika süren tek perdelik oyun, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde ilk kez sahnelendi.

"Sit Down Komedi" olarak adlandırdıkları oyun sonrası AA muhabirine açıklama yapan Gruda, sahnede çok heyecanlandığını söyledi.

Bu yıl 70. sanat yılını kutlayan Yılmaz Gruda, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Heyecandan öldüm. Yeni bir iddia ile geldik, herkes 'stand up' yapıyor, biz 'sit down' yapalım dedik. İddianızı çok iyi yapmak zorundasınız. Biz de elimizden geldiğince en iyisini yapmaya çalıştık. Yıllardır sahnelerde olmama rağmen heyecan vardı, ağzım falan kurudu. İddiamız yerli yerindeydi, doğruydu. Sohbeti çok iyi götürdük, örnekleri de çok iyi verdiğimizi düşünüyorum. Amacımız insanları güldürmek. Çünkü gülmeye geldik dünyaya. Şimdi bunu devam ettireceğiz."

Barbaros Uzunöner ise tarihini komedi penceresinden bakarak anlattıklarına işaret ederek, "Tiyatronun yasaklanışıyla başlayıp, tiyatrocuların yasaklara el atarak yenilikler yapması ve günümüze, 'stand up'a, 'sit down'a kadar geliyor. Yani oyun genelinde genelde oturarak komedi yapıyoruz. Yılmaz Gruda'nın 70 yıllık tecrübesi de bizim için çok değerli. Didaktik olmayan, eğlenceli, kaliteli ve komik bir oyun." diye konuştu.

  • Ayşen Gruda 56. sanat yılında sevenleriyle buluştu
  • – Tiyatro ve sinema sanatçısı Ayşen Gruda, “Deli kadın” oyunuyla 56. sanat yılında Muğla’da sahne aldı

  • Yılmaz Gruda; “Tiyatro benim için bir sevdadır”
  • İSTANBUL (AA) – Tiyatro sanatçısı Yılmaz Gruda, tiyatronun temel işlevlerinden birisinin yol göstermek olduğunun altını çizerek, "Tiyatro hiçbir zaman nutuk atmaz, sadece ima eder. Gerisi seyirciye kalmıştır. " dedi.
    Aynı zamanda sinema ve dizi oyuncusu Gruda'nın, kaleme aldığı "Biz Bize Benzeriz" adlı oyun Sahne Çolpan'da ilk perdesini açtı.
    Esere ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan 87 yaşındaki sanatçı,