Tiyatro Haberleri

Yılmaz Gruda 70. sanat yılında yeni oyunuyla sahnelerde

İSTANBUL (AA) – Usta oyuncu Yılmaz Gruda, 70. sanat yılında "Gülmeye Geldik Dünyaya" adlı oyunu ile tiyatroseverlerle buluştu.

Tiyatronun mizahi yanları ve geçmişten bugüne sahnelerde yaşanan komik anların sergilendiği oyunda Gruda'ya, Barbaros Uzunöner eşlik etti.

Gruda'nın yönettiği ve Uzunöner ile birlikte yazdığı, yaklaşık 75 dakika süren tek perdelik oyun, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde ilk kez sahnelendi.

"Sit Down Komedi" olarak adlandırdıkları oyun sonrası AA muhabirine açıklama yapan Gruda, sahnede çok heyecanlandığını söyledi.

Bu yıl 70. sanat yılını kutlayan Yılmaz Gruda, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Heyecandan öldüm. Yeni bir iddia ile geldik, herkes 'stand up' yapıyor, biz 'sit down' yapalım dedik. İddianızı çok iyi yapmak zorundasınız. Biz de elimizden geldiğince en iyisini yapmaya çalıştık. Yıllardır sahnelerde olmama rağmen heyecan vardı, ağzım falan kurudu. İddiamız yerli yerindeydi, doğruydu. Sohbeti çok iyi götürdük, örnekleri de çok iyi verdiğimizi düşünüyorum. Amacımız insanları güldürmek. Çünkü gülmeye geldik dünyaya. Şimdi bunu devam ettireceğiz."

Barbaros Uzunöner ise tarihini komedi penceresinden bakarak anlattıklarına işaret ederek, "Tiyatronun yasaklanışıyla başlayıp, tiyatrocuların yasaklara el atarak yenilikler yapması ve günümüze, 'stand up'a, 'sit down'a kadar geliyor. Yani oyun genelinde genelde oturarak komedi yapıyoruz. Yılmaz Gruda'nın 70 yıllık tecrübesi de bizim için çok değerli. Didaktik olmayan, eğlenceli, kaliteli ve komik bir oyun." diye konuştu.

Ilgili Haberler: