YPG/PKK'lı teröristler, Suriyeli Peşmergelerin aile fertlerini alıkoyuyor

HASEKE (AA) – Terör örgütü YPG/PKK, Suriye’nin kuzeydoğusunda işgal ettiği Haseke ilinde Suriye Kürt Ulusal Konseyine (ENKS) bağlı Suriyeli Peşmergelerin safında yer alanların aile fertlerini alıkoymaya başladı.

Terör örgütü PKK, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) Kürdistan Demokrat Partisine (KDP) karşı hafta başında giriştiği eylemleri, Suriye’de sürdürmeye devam ediyor.

KDP himayesindeki ENKS’nin bazı ofislerini hafta başından itibaren basarak tahrip eden YPG/PKK’lı teröristler, bu kez de ENKS’ye bağlı Suriyeli Peşmergelerin ailelerini hedef almaya başladı.

Haseke ilinin doğusundaki Tevekkül köyüne dün akşam saatlerinde ağır silahlarla baskın yapan teröristler, çocukları Suriyeli Peşmerge güçlerine mensup 3 babayı alıkoydu.

Alıkonulan Abdulmanaf Ömer, Muhammed İbrahim ve Abdulaziz Süleyman’ın akıbetleri bilinmiyor.

Terör örgütü YPG/PKK, 2012’den bu yana Irak’ın kuzeyinde bulunan Suriyeli Peşmergelerin dönüşüne izin vermiyor.

YPG/PKK, Suriye’de Fırat Nehri’nin doğusundaki Haseke ve Aynularab’da (Kobani) bu hafta içinde muhalif grup ENKS’nin toplam 5 ofisini de tahrip etmişti.

YPG/PKK, Suriye sınırı üzerinden Peşmerge güçlerine saldırmıştı

IKBY Peşmerge Bakan Yardımcısı Serbest Lezgin, önceki gün yaptığı açıklamada, YPG/PKK’nın gece saatlerinde Suriye sınırı üzerinden Irak’taki Peşmerge güçlerine ağır silahlarla saldırdığını belirterek, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin terör örgütü DEAŞ ile mücadele adı altında yıllardır YPG/PKK’ya silah ve çeşitli yardımlarda bulunduğunu söylemişti.

Terör örgütü YPG/PKK güdümündeki SDG’nin elebaşılarından “Mazlum Abdi” kod adlı Ferhat Abdi Şahin de PKK ile Peşmerge güçleri arasındaki gerilime ilişkin 15 Aralık’ta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada KDP’yi suçlayarak, IKBY’yi istikrarsızlaştırmaya çalışan PKK’ya destek vermişti.

Irak’ın Duhok vilayetinde 14 Aralık’ta terör örgütü PKK ile Peşmerge güçleri arasında çıkan çatışmada 3 PKK’lı yaralanmış, bir Peşmerge ölmüştü.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, MİT ve TSK tarafından 27 Eylül’de Irak’ın kuzeyindeki Metina bölgesine operasyon düzenlendi.

Operasyonda, 3 PKK/KCK mensubu etkisiz hale getirildi.

TEL ABYAD (AA) – Rakka iline bağlı Tel Abyad ilçesinde yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve Hristiyanlar, 11. yılına giren Suriye’deki iç savaşa rağmen saygı ve sevgi içerisinde yaşıyor.

Terörden kurtarılan Tel Abyad ve Rasulayn ilçelerinde kurulan yerel meclisler, bölge halkını temsil eden tüm etnik grup ve dini mezheplerin temsilcilerinden oluşuyor.

Bölgede düzenlenen aşiret ve kabilelerin bütün toplantılarında Arapların yanı sıra tüm topluluklardan temsilci yer alırken katılımcılar, hem düğünlerde hem de taziyelerde bir araya geliyorlar.

AA muhabirleri, 21 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Tel Abyad barış ve huzur içinde bölge halkıyla görüştü.

Tel Abyad’ın Sird Köyü’nden Türkmen asıllı Celil Dede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1950’dan beri Tel Abyad’da yaşadığını söyledi.

Dede, “Hiç kimse farklı değil, Arap, Kürt, Hristiyan hep beraber yaşıyoruz.” dedi.

“Barış içinde yaşıyoruz”

Kürt asıllı Tel Abyadlı Basel Hılfo ise annesinin Tel Abyad’ın en büyük Arap aşiretinin mensubu olduğunu dile getirdi.

Uzun zamandır ailesiyle Tel Abyad’da yaşadığını söyleyen Hılfo, “Ne Türkmenler ne Hristiyanlar ne de hiç kimse ile sorunumuz yok. Bir Kürt olarak burada bütün etnik gruplarla barış içinde yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Arap asıllı Fayez el-Kati de bölgede bulunan bütün etnik gruplarla barışçıl yaşam sürdürüldüğünü belirtti.

Kati, ilçede yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve Hristiyan topluluklarla adeta bir mozaik teşkil ettiklerini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz burada bir aile gibiyiz. Bir Arap olarak, Tel Abyad’da yaşayan bütün insanların arasında kardeşlik bağını pekiştirmek ve halkımızı ülkemizin kalkınması için yek vücut olmaya davet diyorum.”

“Biz burada bir grup mensubu gibi yaşıyoruz”

Hristiyan topluluğa mensup Yaser Ali de asırlardır Tel Abyad’da yaşadıklarını belirterek, savaş yüzünden yurdunu terk edenleri tekrar ülkelerine dönmeye davet etti.

Ali, “Biz Tel Abyad’da farklı grup ve etnikler değiliz. Biz burada bir grup mensubu gibi yaşıyoruz.” diye konuştu.

Muhabir: Eşref Musa