YTB Başkanı Eren'den uluslararası öğrencilere ilişkin açıklama:

KONYA (AA) – Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, Türkiye'de 180 bin uluslararası öğrencinin eğitim gördüğüne işaret ederek, "Bunların yaklaşık 16 bini Türkiye Bursları kapsamında YTB tarafından getirildi. Bu yıl da 4 bine yakın öğrenci geldi." dedi.

Eren, bir otelde düzenlenen, "Türkiye Bursları Hoşgeldiniz" programında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili dünyanın adeta alarm durumunda olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütünün Kovid-19'un küresel bir salgın olduğuna yönelik duyuru yaptığını anımsatan Eren, dünyanın birçok ülkesinden Türkiye'ye eğitim için gelen öğrencilerin de salgına karşı tedbirler alması gerektiğini, Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon halinde bu yılki burs planlamasını yürüteceklerini dile getirdi.

Konya'nın, bin 500 öğrenci ile Ankara ve İstanbul'dan sonra yüksek sayıda, dünyanın farklı ülkelerinden gelen uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığını belirten Eren, şunları kaydetti:

"Selçuk Üniversitesinde 800, 500'ün üzerinde Necmettin Erbakan Üniversitesinde ve diğerleri de Konya Teknik Üniversitesi ile Karatay Üniversitesinde öğrenim görüyor. Konya'da, 93 ülkeden öğrencimiz var. Kendi ülkelerinizde mülakata girdiniz ve ülkenizdeki en başarılı öğrenciler olarak bu bursu almaya hak kazandığınız için sizi tebrik ediyorum. Türkiye, farklılıklara çok açık ve alışkın bir toplumdur. Burada eğitim hayatınız boyunca keyif alacağınıza ve çok güzel dostluklar edineceğinize eminim. Türkiye'de şu an 180 bin uluslararası öğrenci var. Bunların yaklaşık 16 bini Türkiye Bursları kapsamında YTB tarafından getirildi. Bu yıl da 4 bine yakın öğrenci geldi."

Programla amacın kurumun yaptığı hizmetleri tanıtmak olduğuna işaret eden Eren, "Türkiye Bursları ne kadar büyük bir program, her yıl bu gerçekleşsin diye ne kadar insan çalışıyor, bunu görün diye ve bursların mahiyetini anlatmak ve 'hoş geldiniz' demek için bu programı yapıyoruz. Aslında bu bir oryantasyon programıdır. Sizler, Türkiye'nin birer gönüllü elçileri olacak, ülkelerinize döneceksiniz. Yüksek başarılarla inşallah mezun olacaksınız. Hepinize kolaylıklar diliyorum." diye konuştu.

Programa, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, İki Doğu İki Batı Derneği Başkanı Murat Arslan ile Konya'da öğrenim gören çok sayıda uluslararası öğrenci katıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığından (YTB) yapılan yazılı açıklamaya göre, uygulamada, sınır kapılarının canlı takibinden yol verilerine, güzergah üzerindeki uğrak noktalarından önemli duyurulara kadar birçok bilgi yer alıyor.

YTB, yaz sezonunda tatillerini Türkiye’de geçirmek için kara yolu ile memleketlerine seyahat eden yurt dışındaki vatandaşların yolculuklarının rahat, güvenli ve huzurlu geçmesi için yurt içinde ve yurt dışında onlarca çalışma yürütüyor.

Vatandaşlar için karşılama ve uğurlama faaliyetlerinde bulunan YTB, dinlenme ve çocuk oyun alanları, 7/24 aktif WhatsApp hattı, gezici araç ile destek, Sırbistan sınır kapılarında Sırpça bilin personel ve Türk polisi gibi hizmetlerle vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor.

YTB, “Memleket Yolu” mobil uygulamasını hayata geçirdi. Uygulama, bütün Android ve İOS cihazlarda hizmete sunuluyor.

Vatandaşlar bu uygulama ile sınır kapılarındaki durumuna, kendilerini ilgilendiren önemli haberlere, ülke bilgilerine, güzergahları üzerindeki uğrak noktalara ve rota bilgilerine kolaylıkla ulaşıyor.

Rota oluşturma, yer imi özelliği ve canlı sınır kapıları takibi

Uygulama, “Hedef Şehir” girilerek vatandaşların bulundukları konumdan belirledikleri şehre gidebilecekleri en uygun rotayı gösterilirken, ayrıca vatandaşlar belirlenen rota üzerindeki ülkelerin bilgilerine de ulaşıyor.

Kullanıcılar “Yol Tarifi Başlat” butonu sayesinde önerilen rotayı harita uygulamalarına aktarabiliyor. Bunun yanında ise uygulamayı kullanan vatandaşlar rotaları üzerindeki, restoran, tarihi eser, otel gibi önemli uğrak noktalarını da görebiliyor. Bu noktalara yaklaşıldığında vatandaşlara anlık olarak bildirimler gidiyor.

Uygulama sayesinde vatandaşlar sınır kapılarındaki hareketliliği de canlı olarak takip ediyor. Uygulamanın ana sayfasında bulunan Memleket Yolu Whatsapp hattından da sorularına cevap buluyor.

Ülke bilgileri ve önemli duyurular

Ülke bilgileri bölümü sayesinde birçok ülke ile ilgili detaylı bilgi uygulamada yer alıyor. Vatandaşları ilgilendiren önemli haberler ve YTB faaliyetleri de güncel olarak uygulamada sunuluyor. Yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar da uygulamada vatandaşların karşısına çıkıyor.

YTB, yine yurt dışında yaşayan minik vatandaşları da unutmadı ve onlar için “Yol Arkadaşım Türkçe” bölümünü uygulamaya ekledi. Bütün bunların yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı altyapısı ile geliştirilmiş olan Kültür Portalı entegrasyonu da uygulamada hizmete sunuluyor. Vatandaşlar bu portalda Türkiye’deki kültürel miraslara erişebiliyor.

“Memleket Yolu” mobil uygulamasına android için “https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ytb.ytbmobile&hl=en&gl=us”, IOS için ise “https://apps.apple.com/tr/app/memleket-yolu/id1575533643?l=tr” üzerinden erişilebilir.

Anadolu Ajansı (AA) Haber Akademisi’nden yapılan açıklamaya göre, ilk ayağı 2019’da düzenlenen “Afrika Medya Temsilcileri Eğitim Programı”nın (AFMED) ikincisi 24 Mayıs’ta başlayacak.

  • AA Haber Akademisi Direktörü Bayraktar AA, TRT ve YTB’nin Afrikalı gazetecilere vereceği eğitimi değerlendirdi

Afrikalı medya temsilcilerine yönelik düzenlenen ve 8 gün sürecek AFMED 2 eğitim programında AA’nın ve TRT’nin deneyimli kadrosundan gazeteciler ve akademisyenler ders verecek.

Programda dezenformasyonla mücadele, haberciler için sosyal medya takibi, fotoğrafçılık uygulamaları, temel fotoğraf düzenleme uygulamaları, temel video uygulamaları, haber yazma teknikleri, yeni medya ve sosyal medya uygulamaları ve ileri röportaj teknikleri gibi dersler yer alacak.

Eğitim dili İngilizce olan programa katılmak isteyen adaylarda bir medya kuruluşunda çalışma ve 40 yaşın altında olma şartı aranıyor.

Başvuruların 4 Mayıs’ta başladığı eğitim programı için adayların, “www.ytb.gov.tr” adresinden edinecekleri başvuru formunu İngilizce doldurması ve talep edilen belgeleri sunması, formun yanı sıra kendilerini ve programa başvuru nedenlerini anlattıkları kısa videoyu çevrim içi başvuru sistemine yüklemesi ya da “afrikamedyaegitim@ytb.gov.tr” adresine göndermesi gerekiyor.

Program 31 Mayıs’ta sona edecek ve programı başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifika verilecek.

AFMED’in ilki, AA ve YTB iş birliğinde 23-12 Kasım 2019’da düzenlenmiş, medya alanında teorik ve pratik eğitim verilen programa 13 ülkeden 20 Afrikalı gazeteci katılmıştı.