Yunanistan'dan bazı kaçakların “geri itildiği” iddiası – 30.09.2018

EDİRNE (AA) – Jandarma Komutanlığı ekipleri Bosnaköy köyü yakınlarında 13 düzensiz göçmen tespit etti.

Çok sayıda düzensiz göçmenin bulunduğu ihbarı üzerine bölgeye giden jandarma, birinin ayağı kırık 13 düzensiz göçmeni yakaladı.

Bazıları yarı çıplak olan şahıslar, Yunan askerlerinin kendilerini darbederek elbiselerini aldıklarını, Meriç Nehri üzerinden Türkiye tarafına darp edilerek zorla gönderdiklerini öne sürdü.

Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Göç İdaresi'ne teslim edilen düzensiz göçmenlere elbise, ayakkabı verilerek, yemek ve duş imkanı sağlandı.

"Geri itme/push back" de denilen uygulamanın son zamanlarda Yunanistan tarafından sıkça uygulandığı iddia edildi.

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, Yunanistan'ın Türkiye ile kara sınırını tel örgü ile kapatması sonrası doğal sınır Meriç Nehri kaçaklar tarafından daha çok kullanılmaya başlandı.

Botlarla Meriç'i aşan düzensiz göçmenler Yunanistan'a geçiyor. Ancak son yıllarda uluslararası anlaşmalara göre sınırı geçebilen kaçakların durumunu incelemekle yükümlü olmasına rağmen Yunanistan, AB mevzuatına da aykırı olarak toplu sınır dışı işlemleri yapıyor.

 • Yunanistan'dan bazı kaçakların “geri itildiği” iddiası
 • EDİRNE (AA) – Yunanistan tarafından 30 düzensiz göçmenin uluslararası sözleşmelere aykırı şekilde Türkiye'ye gönderildiği ileri sürüldü.
  Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Bosnaköy köyü yakınlarında çok sayıda düzensiz göçmenin bulunduğu ihbarı üzerine bölgeye gitti.
  Polis, 30 düzensiz göçmeni yakaladı. Bu kişilerden bazılarının yarı çıplak olduğu ve üzerlerine gübre çuvalı geçirildiği tespit edildi.
  Düzensiz göçmenler ifadelerinde, Yunan askerlerinin kendilerini darbederek

 • Yunanistan'ın göçmenleri zorla geri gönderdiği iddiası
 • EDİRNE (AA) – SALİH BARAN – Edirne'de üç sınır köyünde dün 3 düzensiz göçmenin yarı çıplak şekilde donarak hayatını kaybetmesi, Yunanistan'ın yasa dışı geçiş yapan göçmenleri zorla geri gönderdiği iddialarını tekrar gündeme getirdi.
  AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı konumundaki Edirne'de bu yıl önceki yıllara oranla yakalanan düzensiz göçmen sayısında