Yunus Emre Enstitüsü Arjantin'de “çevrim içi Türkçe derslerine” başlıyor

BUENOS AIRES (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünya genelindeki kültür faaliyetlerine dijital ortamda devam eden Yunus Emre Enstitüsünün, yabancılara yönelik "çevrim içi Türkçe dersleri" Arjantin'de başlıyor.

Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay ve YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş'in katılımıyla, 150 yabancının Türkçe öğrenmesinin planlandığı derslerin açılış oturumu yapıldı.

Büyükelçi Altay, YEE'nin bu girişimini "Türk halkı ile Arjantin halkı arasında açılan yeni bir pencere ve oluşan bağ" şeklinde niteleyerek, derslerin başlatılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkçenin önemine ve dünya üzerinde konuşulduğu yerlere değinen Altay, "Ben bu kursa katılan öğrencilerimizi Latin Amerika ile Türk coğrafyası arasında doğal köprü vazifesi görecek arkadaşlarımız ve gelecekteki potansiyel büyükelçilerimiz olarak görüyorum." dedi.

YEE Başkanı Ateş, enstitünün misyonuna ilişkin bilgiler vererek, "Türkçe öğrenmek için attığınız bu kıymetli adımı takdir ve tebrik ediyorum. Bu platform üzerinden en etkili şekilde Türkçe öğrenmenizi, Türkiye ve Türklerle bağ kurmanızı ümit ediyorum. Türkiye'den size kıymet veren insanların olduğunu ve Türkçe öğrenme yolcuğunuzda yanınızda olacağımız bilmenizi isterim." diye konuştu.

YEE Türkçe Eğitim Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu da bu kursların İspanya ve İtalya'da başladığını Arjantin'de devam ettiğini ve Meksika'da da açılacağını belirtti.

YEE Proje Koordinatörü Salih Gültekin ise ilk dersin 8 Haziran'da başlayacağını, 6 ay sürecek kursun ardından yapılacak sınavla başarılı olan öğrencilere sertifika verileceğini ve ders harici sanal müze turları ile müzik dinletisi gibi kültürel etkinliklerin yapılacağını söyledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Yunus Emre Enstitüsünden (YEE) yapılan açıklamaya göre, Halep’in 400 yıllık Osmanlı dönemini anlatan “Hatırladıkça Biz Oluruz / Osmanlı Dönemi Halep’inde Sosyokültürel Hayat” sergisi, 22 Eylül’de açılacak.

Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerinden derlenen arşiv kayıtlarının yer alacağı sergiye ilişkin yaptığı değerlendirmede, Osmanlı’nın yönetim anlayışının toplumda ve bölgede memnuniyetle karşılandığının kayıtlarda görüldüğünü kaydetti.

Ünal, kayıtlarda bölgedeki Rum Katolik metropolitinin verdiği vaazın da bu memnuniyeti kanıtlar nitelikte olduğunu belirterek, “Osmanlı yönetim anlayışına dair vereceğimiz onlarca örnekten en dikkat çekenlerinden birisi, 1895 yılında Rum Katolik metropoliti tarafından verilmiş olan bir vaazdır. Metropolit vaazında bölgede sultanın hilafeti yıllarında huzurun, barışın hâkim olduğunu, herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını, Osmanlı adaletinin bölgede tecelli ettiğini ve bir anlaşmazlık çıktığı zaman da bunun anında çözülebildiğini açıkça ortaya koymuştur.” ifadelerini kullandı.

YEE Başkanı Şeref Ateş ise Halep’in kadim bir şehir olduğuna işaret ederek, kentteki Osmanlı dönemi yaşamına ilişkin örneklerin sergide paylaşılacağını bildirdi.

NOVI SAD (AA) – Türkiye’nin dost ülke olarak katıldığı festivalin kapanış programında Brezilya, Romanya, Kuzey Makedonya, Slovenya, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Sırbistan’dan festivale katılan çok sayıda sanatçı arasından en iyileri seçildi.

Slovenyalı “Dobrec” grubu “en iyi orkestra” ödülüne layık görülürken “en iyi yorumcu” ödülünü, “en iyi söz-müzik yazarı” ödülünün sahibi Hırvatistanlı Zoran Tairovic’in “Daljine” isimli parçasını seslendiren Hırvatistanlı Cecilija Babic aldı.

“En iyi erkek solist” ödülünün Bosna Hersekli Haime Nalic’e verildiği festivalde “en iyi kadın solist” ödülü de Brezilyalı Juliana Olm’un oldu.

“En iyi söz yazarı” ödülü Sırbistanlı Jovan Adamov’a, “yaşam boyu başarı ödülü” Novi Sadlı Zoran Mulic’e, özel ödül de tambura geleneğinin korunmasındaki katkılarından ötürü Hırvatistanlı Branko Uvodic’e verildi.

Öte yandan Tamburica Festivali ile İzmir’de düzenlenen “Balkan Panorama Film Festivali” (BPFF) arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında festivalin kapanış programına katılan BPFF Kurucusu ve Direktörü Sali Saliji Sallini, “Tamburica Festivali”nin Kurucusu ve Direktörü Jovan Pejcic’e başarılı iş birliğinden dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

Festivalin gelecek yılki dost ülkesinin Avusturya olacağı açıklandı.