'Yüzen oteller' rotasını yeniden Muğla'ya çevirdi

Taşıdığı çok sayıda yolcuyla “yüzen otel” olarak da adlandırılan kruvaziyerler, geçen yıl Muğla’ya yaklaşık 46 bin turist getirdi.

Mavi ve yeşilin her tonunu barındıran deniziyle devasa lüks kruvaziyerlere ev sahipliği yapan Muğla, deniz yolculuğuna çıkan turistlere doğasıyla unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor.

Kruvaziyerlerle Muğla’ya gelen yabancı turistler, Bodrum, Marmaris ve Fethiye’yi ziyaret ederek ilçelerin tarihi ve kültürel yerlerinin yanı sıra kent merkezini geziyor.

Gemilerden inen turistler, özellikle yürüyüş güzergahları üzerinde Bodrum’un Paşatarlası mevkisindeki begonvil çiçekleriyle süslü mavi kapılı, beyaz evlerini yakından inceleme fırsatı buluyor.

Bazı turistler de bisikletlerle, Bodrum ilçe merkezi ve tarihi alanlarını gezip, turlarına farklı bir heyecan katıyor.

Marmaris’e gelenler ise Marmaris Çarşısı, Kaleiçi ve yat limanını geziyor. Turistler, ilçe merkezindeki tarihi ve turistik yerleri, gruplar halinde ziyaret ediyor. Bazı yolcular da deniz kenarındaki restoran ve kafeteryalarda vakit geçiriyor.

Kruvaziyer turizmi yüz güldürdü

Marmaris’te, 2019 yılında bir önceki yıla göre gemi sayısı ve yolcu sayısında büyük bir artış görüldü.

Marmaris Limanı’na 2018’de 22 gemi 5 bin 302 yolcu gelirken 2019’da 43 kruvaziyer geldi, 38 bin 750 yolcu ayak bastı.

Bodrum ilçesine geçen yıl 18 kruvaziyer ile çoğunluğu Alman ve Fransız turistlerden oluşan 6 bin 500 turist geldi.

Bodrum’a şu ana kadar yapılan görüşmelerde bu yıl 36 kruvaziyerin gelmesi bekleniyor. Fethiye ilçesi Göcek Limanı’na da geçen yıl 5 kruvaziyer yanaştı. 1100 yolcu getiren kruvaziyerlerin bu yıl da bölgeyi ziyaret edeceği öğrenildi.

Turizmdeki yükseliş kruvaziyer turizmine de yansıdı

Marmaris Cruise Port Operasyon Müdürü Bora Bayazıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bin 484 kilometre ile en uzun kıyı şeridine sahip kenti Muğla’nın, kruvaziyerlerin de önemli rotaları arasına girmeyi başardığını söyledi.

Bu yıl gelecek kruvaziyer ve yolcu sayısında geçen yıla oranla artış beklediklerini vurgulayan Bayazıt, “Kruvaziyer sektörü 2019’u toparlanma yılı olarak tamamladı. Her geçen yıl daha iyi olacağını bekliyoruz. Sektör büyümeye devam ediyor. Kruvaziyer turizmi eski günlerine dönüyor. Hedefimiz Marmaris’te en parlak yıl olan 2015 yılındaki sayıları yakalamak. Turizmdeki yükselişin kruvaziyer turizminde de yaşanması bekliyoruz.” diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Rum Ortodoks kilisesinin özgün haline dönüştürülerek gelecek kuşaklara aktarılması için kamulaştırma çalışmaları tamamlandı.

Kilise kalıntılarını inceleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yapının geçmişte kardeşçe yaşadıkları hemşehrilerinden kendilerine hatıra olduğunu söyledi.

Azize Meryem Kilisesi’nin 18. yüzyıl sonunda Muğla’da yapıldığını tahmin ettiklerini belirten Gürün, “Kilisenin zaman içerisinde çok çeşitli yapı taşları nakledilmiş, alınmış. Şu an kazılardan sonra ortaya çıkan pek tahmin etmediğimiz yapı özeliklerine sahip bir kilise. Bu da bizi yeniden araştırmaya, incelemeye itiyor.” dedi.

Ellerindeki verilere göre Yatağan ilçesindeki kilise kalıntısının önemli ipuçları verdiğine işaret eden Gürün, şunları kaydetti:

“Orayla karşılaştırarak bu yapının durumunu tespit etmeye çalışıyoruz. Rum Ortodoks kilisesi ile temaslarımız var. Maalesef yeterince bilgi aktarımında bulunamasak da onların elinde Anadolu’daki kiliselerle ilgili arşiv olduğunu düşünüyoruz. Buraya da gelip kazıları yerinde inceleyebilir, yardımcı olabilirler. Biz dikkatli ve hassas bir şekilde kazılarımıza devam ediyoruz. Bu kazı hem öğrenme hem keşfetme hem de restorasyonu kapsıyor. Bir süre daha bu çalışmalar devam edecek. Orijinaline yakın bir kiliseyi ziyarete açık hale getirerek bir değerimizi daha şehrimize kazandırmak istiyoruz.”

MUĞLA (AA) – Avrupa’nın en iyi korunan açık alanları arasında gösterilen ve her yıl ortalama 1 milyon turisti ağırlayan Dalyan Kanalı’nda turistik gezilerde kullanılan tur tekneleri, labirent görünümlü sazlıkların arasında turistleri gezdiriyor.

Kaunos Antik Kenti ile tarihi açıdan da zengin bölge, tatlı ve tuzlu suyu, kumsalıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor.

Bölgeye tatil için gelen yerli turistler, sazlıklar arasında günübirlik tekne turlarına katılıyor. Turun ardından İztuzu Plajı’na ulaşan tatilciler, plajdan denize giriyor.

Dalyan’da yaklaşık 32 yıldır turizm işletmeciliği yapan Özay Akdoğan, Dalyan Kanalı’nda 500’e yakın teknenin turizme hizmet verdiğini söyledi.

Akdoğan, gelen misafirlerin kanalın etrafında bulunan İztuzu Plajını, nesli tehlike altındaki caretta carettaları, çamur banyolarını gördüğünü kaydetti.

Muhabir: Durmuş Genç