Zeytinburnu Belediye Başkanı Arısoy: Belediyeler kültürel mirasın korunmasında büyük pay sahibi

İSTANBUL (AA) – Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, bu yıl beşincisi düzenlenen Heritage İstanbul’a konuk oldu.

Lütfi Kırdar Gösteri Merkezinde “Tarihi Belediyeler Paneli”ne konuşmacı olarak katılan Arısoy, sunumunda ‘Kazlıçeşme Sanat’a dönüştürülen bina içerisindeki restorasyon sürecinde bulunan Geç Roma – Erken Bizans dönemine ait mozaikleri anlattı.

Arısoy, panel sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Bugün 5. Heritage İstanbul’a Zeytinburnu Kazlıçeşme Sanat’ı anlatmak için geldim. Bildiğiniz üzere Zeytinburnu’nda uzun yıllar Zeytinburnu Belediye Başkanlığı olarak kullanılan binayı restore ettikten sonra kültür fonksiyonuna tahsis ettik. Restorasyon esnasında mozaik bulundu. Giriş katını sergi salonu olarak Mozaik Müzesi, son katını da sanat kütüphanesi olarak tefriş ettik. İstanbul’a yeni bir kültür sanat mekanı kazandırdığımızı, ayrıca mozaiğin keşfinin İstanbul’un tarihine yeni bir katkı, yeni bir tanıklık olduğunu düşünüyoruz. Ben bu fuara daha önce başka vesilelerle gelmiştim. Bugün Zeytinburnu Belediye Başkanı sıfatıyla katılmaktan son derece memnun oldum. Emeği geçenleri kutluyor, katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.”

“İstanbul’a sur dışında ilk defa bir mozaik müzesi kazandıracağız”

Kültürel mirasın korunmasında belediyeciliğin önemine değinen Arısoy, “Daha önce Zeytinburnu Belediyesi’nde görev yaptığım dönemlerde sur boyunca 25’e yakın irili ufaklı kültür varlığını restore ettik. Bir kısmı harap haldeydi başka kurumlara restore ettirttik. Bir kısmı yeni fonksiyonlar kazandı. Belediyeler kültürel mirasın, kültür varlığının korunmasında, gelecek nesillere aktarılmasında son derece büyük pay sahibidir. Bunları bakanlıklarla ve ilgili kurum ve kuruluşlarla, en önemlisi de hemşerilerimizle iş birliği halinde yapmak zorundayız.” dedi.

Arısoy, 2018 yılında keşfedilen mozaik motiflerinin dışarıda da devam ettiğini gördükleri için kazı alanını genişlettiklerini belirterek, “Mozaik bulundu, bununla ilgili bütün kurul kararları tamamlandı. Önümüzdeki günlerde dışarıda keşfettiğimiz mozaiğin konservasyonu ve koruyucu konstrüksiyonu için çalışmalara başlayacağız. En kısa zamanda İstanbul’a sur dışında ilk defa bir mozaik müzesi kazandıracağız. Bunun için de çok mutluyuz.” diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Zeytinburnu’nda, daha önce boşaltılan 5 katlı bina çöktü.

Sümer Mahallesi’nde, yıkılma riski nedeniyle daha önce boşaltılan binanın çökmesi üzerine olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Enkazın altında park halindeki araçların bulunduğu görüldü.

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, saat 10.30’da Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde bulunan 27/3 numaralı sokaktaki 5 katlı bir binada çökme meydana geldiği belirtildi.

Olay yerine AFAD, itfaiye, güvenlik ve sağlık ekipleri sevk edilerek, çevrede gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı aktarılan açıklamada, “Alınan ilk bilgilere göre, binanın yıkılma riski nedeniyle daha önceden boşaltıldığı anlaşılmıştır. Gelişmelerden kamuoyuna bilgi sunulacaktır.” ifadelerine yer verildi

Muhabir: Hasan Hüseyin Kulaoğlu,İzzet Taşkıran,Murat Paksoy

İSTANBUL (AA) – Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne (KEGM) bağlı ekipler, Zeytinburnu Sahili’nde önceki gün karaya oturan Komor Adaları bayraklı “STREAMLINE” adlı kargo gemisinin içinde ve çevresinde incelemede bulundu.

Alınan bilgiye göre, hacizli olması nedeniyle yaklaşık 3 yıldır Zeytinburnu açıklarında demir atmış vaziyette bulunan ve önceki gün sürüklenerek, karaya oturan 108 metre uzunluğundaki “STREAMLINE” adlı kargo gemisinin içinde ve çevresinde inceleme yaptı.

Kıyı Emniyeti dalgıçları da denizin altından geminin karaya oturduğu bölgeyi gözlemledi.

Ekiplerin incelemesini tamamlamasının ardından geminin nasıl kurtarılacağına karar verilecek.

Sancak tarafından karaya oturmuş vaziyette olan gemide bulunan 3 personel, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ekiplerinin çalışması sonucu tahliye edilmişti.