Zeytinburnu'nda millet bahçesi için askeri lojmanların yıkımına başlandı

İSTANBUL (AA) – Zeytinburnu'nda 55 bin metrekare alan üzerine yapılacak olan millet bahçesin yerinde bulunan askeri lojmanların yıkımına başlandı.

Toplam 48 blok, misafirhane, gazino, düğün salonu ve diğer hizmet binalarının bulunduğu alanın yıkım çalışmalarının 3 ayda tamamlanması planlanıyor.

Yıkımın çalışmalarının ardından yapımına başlanacak olan Zeytinburnu Millet Bahçesi'nde ise yansıma havuzu, şelale, yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, Türk bahçesi, çeşitli bahçeler ile oyun alanları yer alacak.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, yıkım çalışması öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, sürecinin 2014 yılında başlayan ve ilçenin tam merkezinde bulunan askeri lojmanların millet bahçesi için yıkımına başlayacaklarını söyledi.

Lojmanda toplamda 56 yapının olduğunu aktaran Arısoy, "3 ay içerisinde etrafta görünen bütün askeri lojmanları yıkacağız. Yerine 55 bin metrekare büyüklüğünde hem Zeytinburnu'nun hemde bölge için önemli yeşil alan kazandıracağız. Millet bahçesinin ihalesi yapıldı ve sözleşme süreci devam ediyor. Millet bahçesi projesinde burada bulunan tüm ağaçların rolövesi işlendi ve yıkımı bu ağaçlar korunarak gerçekleştirilecek." dedi.

Yıkımın tamamlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ihalesi yapılan millet bahçesinin inşatına başlanılacağını dile getiren Arısoy, alanın tüm ilçeye yürüme mesafesinde olacağını kaydetti.

Arısoy, millet bahçesinin etrafında Zeytinburnu Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, kültür merkezi, emniyet müdürlüğünün yer aldığını söyledi.

Bir gazetecinin proje içerisinde yer alan rezerv konutların ne olacağı sorusuna ilişkin Arısoy, şöyle cevap verdi:

"Askeri lojmanların yıkımından elde edecek alanın 55 bin metrekaresinde millet bahçesi yapılacak. 20 bin metrekaresine de rezerv konut alanı yapılacak. Bunun da projeleri şu anda çalışılıyor. Burada 20 bin metrekarelik alandan elde edilecek konutu Zeytinburnu'ndaki kentsel dönüşüm için kullanacağız. rkiye'de pek örneği olmayan rezerv konut üzerinden kentsel dönüşüm yapmayı planlıyoruz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kazlıçeşme Mahallesi’ndeki açılış töreninde yaptığı konuşmada, vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendirerek mevcut binanın yetersiz olduğu kararına vardıklarını ve bakımevini yenilediklerini anlattı.

Yıkılıp yeniden yapılan bakımevinin kimsesiz canları ağırlamak için kapılarını açtığını dile getiren Arısoy, bugün sahipsiz hayvanlarla ilgili çıtayı daha fazla yükseltme günü olduğunu ifade etti.

Yeni bakımeviyle ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, bakım odası ve araçların kapasitesinin iki katına çıkarıldığını belirten Arısoy, “Burayı daha önce olmayan röntgen, kan analizi yapan cihazlar, ameliyathane, çoklu bakım odaları ile donatarak önümüzdeki 20 yılın ihtiyacını karşılayacak hale getirdik. Ayrıca mevcutta bir olan araç sayımızı 2’ye çıkardık. Bu şu demek, bize gelen yaralı ve hasta can dostlarımıza yetişme hızımız 2 katına çıkacak. Eski binada 36 hayvanı misafir edebiliyorduk, şimdi yeni binada kapasitemiz 81’e çıktı.” diye konuştu.

Geçici bakımevinde haftanın belli günlerinde ziyaret imkanı olacağını aktaran Arısoy, “Buradan sahiplenmek isteyen komşularımıza ilk bakımlarına yaparak hayvanları teslim edeceğiz. Ben bütün komşularıma hayvan sahiplenmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.

“Devrim niteliğinde hükümler geldi”

AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar da Hayvanları Koruma Kanunu’nu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yakın ilgisi sayesinde olabildiğince kapsayıcı ve güzel bir biçimde TBMM’den geçirdiklerini anlattı.

Bu kanunla devrim niteliğinde hükümler geldiğini dile getiren Yaşar, yapılan en önemli değişikliğin ise “Hayvan bir candır ve hayvana karşı işlenen cürümler TCK kapsamında suçtur.” hükmü olduğunu söyledi.

Yaşar, “Belediyelere yükümlülük yüklendi ki hayvanseverlerimizin aslında en fazla istedikleri ve talep ettikleri buydu. Zeytinburnu Belediyesinin diğer belediyelere öncülük edecek güzel bir hizmeti hayata geçirdiğini görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Belediye Başkanı Arısoy tarafından bakımevine katkılarından dolayı Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel’e plaket takdim edildi.

Bakımevinin açılışı AK Parti İstanbul Milletvekilleri Serap Yaşar ve Hasan Turan, Belediye Başkanı Arısoy, Rektör Yüksel ve protokolün katılımıyla kurdele kesilerek gerçekleşti. Açılışın ardından bakımevi davetliler tarafından gezildi.

Zeytinburnu Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi

Zeytinburnu Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi’nde canlı barınma kapasitesi artarken, en yeni teknolojiye sahip anlık röntgen ve hemogram cihazları koyuldu. Böylelikle kırık durumlarında anında teşhis koyulup müdahale edilirken, kan örnekleri doğru ve hızlı bir şekilde analiz edilerek tedavi sürecinde hızlı bir şekilde yol alınması sağlanacak.

Kedi ve köpek olarak ayrılan 2 adet ameliyathaneye sahip bakımevinde, 2 yoğun bakım ünitesi, 3 bakım odası, operasyon sonrası bakım için steril oda, yeni doğum yapan yavru kediler için yavrulu oda ve 2 hizmet aracı bulunuyor.

İSTANBUL (AA) – Kastamonu'da meydana gelen sel felaketinin ardından bölgedeki ihtiyaca yönelik gıda, tekstil, temizlik ve sağlık ürünleri dolu tır Zeytinburnu'ndan yola çıktı.

Zeytinburnu Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Batı Karadeniz’de meydana gelen sel felaketinin ardından yaraların sarılması için ülkenin dört bir yanından yardım seferberliği başladı.

Sel felaketinin derinden etkilediği Kastamonu için harekete geçen Zeytinburnu Belediyesi, gıda, tekstil, temizlik ve sağlık ürünlerinden oluşan yardım tırını bölgeye gönderdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, şunları kaydetti:

"Zeytinburnu Belediyesi ve Zeytinburnulu iş insanları olarak Batı Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen sel felaketinden etkilenen vatandaşların günlük ihtiyaçlarına yönelik malzemeler taşıyan yardım tırı yola çıktı. Yardım tırımız İstanbul AFAD ve Kastamonu AFAD üzerinden irtibatlı olarak Kastamonu Bozkurt bölgesine gidecek. Bu yardım tırının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu görünmez felaket nedeniyle büyük zarar gören Kastamonu’daki kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, afette yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”